Как да стана пчелар? Става ли от мен пчелар?
Много хора през различни периоди от живота им се замислят за някой кошер в двора. Ей тъй, за собствени нужди да добият малко мед. И си задават въпроса - става ли от мен пчелар? Как да стана пчелар? Трудно ли се отглеждат пчели?
Някои си остават с тези мисли. Други запретват ръкави и опитват. Единици, които имат вътрешните способности, надминават етапа "някой кошер" и достигат до пчелини със стотици кошери.

Как да стана пчелар е като "Как да стана градинар?". И при двете дейности се работи с живи организми. Градинарите се занимават със сеитба на зеленчуци - домат, пипер, краставица, картоф, фасул, диня, лук... Пчеларите се занимават с пчели - отглеждане, размножаване, добиване на пчелен мед, пчелен восък, клей - прополис, цветен прашец, пчелно млечице, пчелна отрова...
Тази статия няма да е ръководство как се става пчелар, а ще предложи един тест за всеки, който иска да стане пчелар.
Добре е, ако имате възможност, да се снабдите с кошер през есента. По възможност - пчелното семейство да е силно и добре запасено с мед и прашец. Не икономисвайте средства за първото си пчелно семейство - те ще се възвърнат многократно през следващия пчеларски сезон. През есента цените са по-ниски. Така ще имате възможност да наблюдавате пчелите и кошера през зимата, както и да се грижите за него през този период. Което не изисква особени знания и умения.
Напролет, при поява на търтеи, от това пчелно семейство правите три отводки. Като отводката с пчелата майка в нея, е с по-малък размер от другите две. При нея яйце снасянето продължава и тя ще се запълни с пчели по-бързо от останалите две отводки.
Другите две отводки, с пчели, пило в различни фази и задължително яйца, залагат маточници, произвеждат пчели майки - царици, кралици. Пчелите майки се оплождат и започват да снасят - вече имаме още две пчелни семейства.
На следващия етап от вече трите семейства правите три отводки с по една пита. Условията са както при отделянето на предишните отводки. Получаваме още три пчелни семейства.
Следващия етап е внимателно наблюдаване на шестте пчелни семейства и балансиране между тях. Взимат се пити с пило и пчели от по-силните кошери и се придават на по-слабите.
През цялото време се подхранва интензивно! - по възможност с мед, а не със захар. Тези разходи са вложение за следващата година.
Ако успеете есента да имате и зазимите шест добри семейства, то от вас става добър пчелар.
Основна предпоставка на този тест е, че през тази първа година не се очаква добив на мед за стопанина - кандидат пчеларя. Насоката е производство на пет пчелни семейства от едно и да проверите "дали ви идва отвътре" да станете пчелар.
Ако имате възможност около вас да се навърта опитен пчелар, ще е нож с две остриета: От една страна ще има кой да ви съветва и евентуално да ви поправя грешките. Но от друга страна, всеки пчелар има собствен начин на мислене и работа, които може да не съвпадат с вашата вътрешна нагласа. Може да се озовете в ситуация да ви водят с оглавник, вместо сам да вървите по пътя си. Много хора чувстват несигурност и търсят на кой да се опрат. Така грешките ще са по-малко, но ще научите по-малко. Никой не знае къде е една граница, преди да я наруши и пресече. Ако искате да си отговорите на въпроса "Как се става пчелар?", е добре да се опирате главно на себе си. Все пак става въпрос за вас - дали вие можете да станете пчелар!
Естествено, през цялото време може да потърсите помощ в Интернет - има много пчеларски форуми и общности, където можете да получите отговор на въпросите си. Въоръжете се със самочувствие, защото ще бъдете атакувани с доста критика - къде градивна, къде просто така! Все пак, ако искате да станете пчелар, трябва да имате самочувствие. Пчелите не харесват неуверените кандидат пчелари.
Ако успеете да размножите първото си пчелно семейство, пък макар и не до шест кошера - нещо, което е напълно възможно и постижимо, то ще си отговорите на въпроса "Как да стана пчелар и мога ли да бъда такъв?" Успех!