Кръчма

Тиквички - сортове, отглеждане, болести, технологии

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Тиквички - сортове, отглеждане, болести, технологии. Тиквичките са доста сериозен зеленчук в градинарството, носещ добри доходи на някои градинари.
Тази година засях доста нови сортове тиквички - и директни, и хибриди с професионална насока. Обикновено тиквичките, различни видове и сортове, се отглеждат с директна сеитба. Всичките ми тиквички тази година са от разсад - не ми се рискуваше с непознати семена да сея директно в земята. И добре направих - при сушавата пролет, както част от тях не са в обсега на микродъждуването, щях да видя доста зор с поливането.
Днес набрах първото по-прилично количество. Част от него е на снимката:

Вижда се един от тъмнозелените патисони (оранжевите патисони ги насадих на неподходящо място в лехата и не могат да се вдигнат все още), както и сферична италианска тиквичка - главно за пълнене в кулинарията.
Жълто оцветени тиквички имах преди - аромата и вкуса са невероятни. Но изгубих семената. Сега подновявам окраската с два сорта жълти тиквички. Както и един сорт бежово оцветена - долу, почти в средата. Няколко сорта пъстри, тъмнозелени тиквички, както и масовата окраска по сергии и пазари в светло-резедав цвят.
Несъмнен гводей всред множеството сортове тиквички е двуцветната деликатесна тиквичка Нежен зефир - горе в ляво. Може и сурова да се яде - вече я пробвах на салата с краставица.  8)
« Последна редакция: 27, юни, 2013, 13:38 от Вискяр »

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
Та да попитам ;DТиквички гледам сполучливо мисля от 3год.но малко като растения и площ!отнемат ми много време от това  че са под тунел и на гъсто,заради площа,Схемата ми беше 60см ред от ред и 60см шахматно в реда и 60см между лехите -заради тунелите!Но много голяма гора става а и как боде ;D.Сега пак ще са така но с по широки пътеки,Идеи с кво да ги покрия на 20м,найлон запръстен но може ли и от 2 страни ако е от по тънак и като напече да го нарежа  дъговидно. Идеята ми е да не отвивам и завивам ,при засаждане 5,10 април може ли да е с агрифело само:)Но ще и е студено само с агрифелото,така мисля.
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Станка

• 385
  • 10
За тази гора говорех ;D

Станка

• 385
  • 10
Това е резултата миналата година

Станка

• 385
  • 10
И за тези от които тази година очаквам :-\,не никнаха еднакво,само киснати и не калени!

Единия вариант е да направиш дупки от страни на полиетилена, малко под билото да речем кръгли отвори по десетина сантиметра и през метър разстояние и от двете страни. Има и готов такъв и масово се използва покрай Марица за разсаждане на дини , пъпеши а и зеленчуци.
   Втория вариант и според мене по удачния е следния: приготвяш по 4 колчета за леха около 30-40 см дълги и ги забиваш в четирите ъгъла на лехата. Набиваш дъгите/извивките/ изпъваш полиетилена и краищата му завръзваш със сезал за колчетата. След това върху полиетилена слагаш пак дъги през метър и половина или два, зависи от ветровете колкото са по нагъсто толкова по устойчив става. Запръстване или затискане не е необходимо, колчетата и горните дъги го държат достатъчно здраво. Отварянето и затварянето става много лесно и бързо само минаваш и вдигаш на две лехи едновременно полиетилена и то колкото искаш. За цялостно отваряне отвръзваш по едното колче и отваряш , полиетилена са движи лесно между вътрешните и външни дъги. Времето не се знае как ще върви а така имаш възможност да реагираш и то сравнително лесно т.е да ги държиш напълно или частично отворени или затворени. Освен това не похабяваш полиетилена и може да го използваш и догодина.

Станка, вижда се че листата на тиквичката са отрязани където няма плод.
Това го правиш за да няма болести или по друга причина?
 Аз не съм ги рязал да не получат пригор случайно.

Станка

• 385
  • 10
Като казах от три години че се получават имах в предвид че от тогава и режа листото под плодалото-като бера и режа листото след това изхвърлям шума и много боде ;D ,това е от обясненията който получих в селото,преди четох суха теория и много чудене се чудех как става,та това което съм направила е от съвети-практици за което благодаря и те сега са в кръчмата, за което много се радвам!!!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  пп:Целта на това упражнение  е да не ти изтощава корена листото което си е свършило работата,тиквички искаме не шума:)
« Последна редакция: 12, март, 2014, 20:50 от Станка »

Станка, кой сорт сеете и до кога може да се бере?
Миналия сезон сях исмалиа на енза и ми хареса, сях за късно м.юли първо бране след30 дни ,но сланата прекрати брането към10 октомври. :(

Станка

• 385
  • 10
Милет на енза,но за Суха на Саката съм чувала препоръки,но ги гледам само за пролетта когато имат цена на дребно,после слагам втора култура.На борсата падат рязко от 1 и нещо на 30ст но цената стой дълго време лв на дребно.Гледах и втора култура-малко за артикул нямаха нищо общо като разстение,търсене и сланата и разказа играта ;D

iyaneva

• 128
  • 2
Миналата година сях "Суха" на саката в оранжерията за супер ранно, но пак хванах цена на левче, но много добър сорт, всеки ден се бере задължително,като човека който ми го продаде ми препоръча да не го скубя, ако мога да преодоля периода с ниска цена(около месец и половина-50з-30 стотинки и никакво търсене) после ще бера до първа слана, но... неиздържах.
Поливала съм само с оросителната система и по теория, задължително тиквичката се реже с прилежащото към нея листо, защото след откъсване на плода прилежащият към него лист няма хранителна стойност за следващите плодове.

Станка

• 385
  • 10
При тиквичката ми се получи теория и практика и съм доволна,но когато го правя на теория и на практика се увапца ми се .... ;D и минавам на както стане,от мене толкоз от оня от горе по -вече ;D  И с засяване към 05.03 и изнасяне към 10.04 под тунел си струва като срок от цена и търсене без оранжерия.!                                                                                                                                                                                                                                     
« Последна редакция: 13, март, 2014, 23:38 от Станка »

Станка

• 385
  • 10
 Като казах,вчера много работа  и тя никога не свършва ;D това имах в предвид .В тарини от 40гнезда и стана тясно.
« Последна редакция: 27, март, 2014, 13:42 от Станка »

Много са ти хубави тиквичките колежке  ;) И аз започнах да пикирам по-сериозно днес в кофички 350мл:

Дано три найлона свършат работа вечерно време, че го дават застудяване...

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Това пикирани тиквички ли са?!  ???
Ако сложиш агривело между найлоните, ще повишиш значително топлоизолацията.  ;)