Кръчма

Отглеждане на чесън, Allium sativum - технология.

ivanovbg

• 815
  • 10
Отглеждане на чесън, Allium sativum - начини и технология, есенен и пролетен чесън.

Не е кореноплоден, но не намерих такава тема :)

Искам да попитам за отглеждането. Тази година насадих есеняк от семе и от глави. Този от главите ще го прибирам, но не знам какво да правя с този от семето. Тънък е като трева, а има главичка с големина на арпаджик и е без скилидки. Сорта е един и същ. Та въпроса ми е, дали трябва да го вадя и него и дали и как се засажда после.
« Последна редакция: 20, юни, 2013, 13:02 от Вискяр »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Отглеждане на чесън
« Отговор #1 -: 20, юни, 2013, 10:49 »
Този чесън, от "семето", се наричат едноглавки. Най-добрия посадъчен материал за чесън! От него се получават максимално големи глави през следващата година. Прибирането, съхранението и засаждането на този чесън е както на обикновения.

ivanovbg

• 815
  • 10
Re: Отглеждане на чесън
« Отговор #2 -: 20, юни, 2013, 11:25 »
Благодаря :)
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ivanovbg

• 815
  • 10
Re: Отглеждане на чесън, Allium sativum - технология.
« Отговор #3 -: 15, ноември, 2013, 23:56 »
Здравейте и наздраве :)
Миналия месец насадих чесъна на лехата отвънка като очаквах да застудее, но уви. В момента е станал една педя и се притеснявам като падне сняг дали ще го умори. Ако ще го увреди да си го оскубя и... Знам че издържа на студено, но при това положение не знам колко е студоустойчив.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #4 -: 18, ноември, 2013, 15:48 »
Няма проблем за чесъна не го скуби,само голям сняг може да го повали ,но впоследствие ще се изправи
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #5 -: 19, ноември, 2013, 08:43 »
Мерси, няма да го пипам тогаз :)

LetyDi

• 6
  • 0
  • градина
Здравейте, наздраве!
Чесъна насадих пролетта. Вървеше изненадващо добре, но покрай другата работа в градината не ми остана време да го оплевя втори път. В цялата градина самопониква копър. Поникна и в чесъна. В събота извадих главички и те мухлясали и омекнали >:( . Това се е случило и с чесъна на една баба,съседка, която казала, че копъра съсипва чесъна. Възможно ли е това да е причината или и тук влагата си е казала думата?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
Няма данни копърът да пречи не чесъна.
Ето едно от многото твърдения, относно въздействиетно на копър на околните растения, при съвместно засаждане:
Подобрява растежа и здравето на зеле. Да не се засадят близо моркови, кимион, лавандула или домати. Най-добър приятел за маруля. Цвете глави копър са един от най-добрите източници на нектар за полезни насекоми в градината привличане Сирфидни мухи, хищни оси и много други. Отблъсква листни въшки и акарите до известна степен. Също така може да отблъсне страховитите дървеници! (Разпръсна някакъв добър размер копър листа на растения, които са предмет на дървеници, като скуош растения.) Копър върви добре с маруля, лук, зеле, царевица и краставици. Копър привлича червея доматеното рог, така че би било разумно да го посадя някъде далеч от вашите доматени растения. Смятате растение копър в едно подходящо място за гъсениците на лястовича пеперуда да се хранят. Дори и техните гъсеници са красиви.

ivanovbg

• 815
  • 10
Не е от копъра. Есента насадих около 2 квадрата с чесън от семе. Рано напролет бях забравил и на същото място насадих копър и магданоз. Не съм го вадил - само за таратор и чесъна и копъра си е перфектен. Даже имам чувството че е по едър чесъна - нали се получават едни кръгли главички - около 50ст - левче на големина. Отделно имам една леха само с моркови и чесън. Довечера  ще вадя чесъна като полея.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #9 -: 25, април, 2015, 11:37 »
Проблем с чесновата муха - открих тук там червейчета. Някоя технология има ли, че не намирам в нета?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 25, април, 2015, 19:16 »
За чесновата муха - Би-58 и подобни.
Но си позакъснял.