Кръчма

Болести и проблеми при отглеждане на пипер

Teodor80

• 9
  • 0
  • градина
Re: Болести и проблеми при отглеждане на пипер
« Отговор #165 -: 07, май, 2017, 22:58 »
     Теодор, проблема ти и в прекаленото поливане. Измил си всичко каквото е имало като храна и започнали даже и хлорози. Не са болни а провлажнени и гладни. Ако имаш възможност направи листно подхранване, изчакай да позасъхнат и следващите поливки ги прави с 0,3 % раствор на 3х20 каквато и да е. Ще се оправят. За влагата преценявай по тежеста на таблата, тежи ли значи е влажна. Сухата е като перце лека. Не се притеснявай от сухото, дори да увяхнат за малко,нищо няма да им стане, поливаш и се изправят. Прекалената влажност е по-опасна, може и да загинат. Спокойно и успех.
Вземал съм на Яра Мила едни зелени топчета.И го пръснах върху таблите.На една килийка има от едно до четири топченца.С този разствор като поливам ако се намокрят листата прече ли?

« Отговор #166 -: 08, май, 2017, 06:31 »
Този тор Яра Мила е за почвено торене и е бавно разтворим. Вземи както ти каза Баткото разтворим кристален тор 20-20-20 и НЕ ПОЛИВАЙ !!!!! ,а напръскай листата след като просъхне торфа в таблите тогава поливай внимателно.

« Отговор #167 -: 09, август, 2017, 12:40 »
Здравейте,пак като всяка година се получи.

ето е по-близо за детайли

Според мен е върхово,но не знам защо след като е поливано равномерно и не е засушавано.
това е дневника за торене и пръскане:
Торене и пръскане на пипер
7.5. листно с корсейт
2.6. листно с кристалон 3 гр.на литър
5.6. яра мила 40 гр. на ред почвено
9.6. листно с корсейт
14.6. листно с кристалон 3 гр.на литър
16.6. Листно ка бор ,почвено шербет гълъби 
23.6. Кристалон по50/60 гр. на ред почвено.
30.6. Подхраних почвено с 70 гр. яра тропикот  ред пипер.
Пръсках срещу нощенка с авант 1 мл. на 3 л. вода
7.7. Подхраних почвено с шербет 7л. на леха и с кристалон 18-18-18,а 3 леха с калиев нитрат,общо за пипера 300 гр.
14.7. Подхраних почвено с шербет по 4 л.
16.7. Подхраних 5 леха с яра мила 160 гр. и реда на 6 леха с 100 гр. яра мила и 130 гр. калциев нитрат.
19.7. 1.Подхраних 3 леха със 230 гр. хортигроу син. 2. Напръсках пипера срещу нощенка с Авант. 1 мл. на 3 л. вода.
24.7. Наторих почвено външни домати и пипер с 1кг. Калиев нитрат и 12 л. концентрат  шербет гълъби.
28.7. 1.Наторих почвено външни домати и пипер с калциев нитрат 0,5 кг. На 300 л. вода,защото има тук там върхово гниене.
1.8. Напръсках пипера с лебозол калций.
4.8. 1.Наторих доматите,пипера и външните краставици с 1кг. Хортигроу
на всеки ред имам по 25 растения

ИПК

• 490
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #168 -: 09, август, 2017, 18:55 »
Краси ,то не остана нещо от което да не си слагал.Трябва ли чак такива процедури да се правят ?При нас като го насадим пипера правим му само една поливка с кокоша тор и то разредена и това му е храненето до обирането му.Само поливаме после с вода на вада и пей сърце.С нищо го не пръскаме и стават хубави чушки.

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #169 -: 09, август, 2017, 19:48 »
свят ми се зави, докато прочета всичко, което си сторил. много труд си хвърлил. чакам с нетърпение диагнозата на Специалиста (б.а. - Баткото). тая година торих редовно само с фертиланд и калций (по препоръките относно торенето на Баткото и Мило), и, слава Богу, хайваните са много добре. тия дни дори засенчих, че на открито градусите между 13,30 и 15,30 са плътно над 57.

« Отговор #170 -: 09, август, 2017, 20:02 »
При мен нещата са така,че няма как да сменям мястото на пипера и 8 години го гледам на едно и също място,освен това градината ми е малка и целта ми е да изкарам повече продукция от минимум място. Та затова подхранвам по малко но редовно и с различни торове в зависимост от изискванията за определен период от развитието на растението. Ако погледнеш дневника ще установиш,че в началото до 5.6. месец след засаждане няма подхранване,а само внесена оборска и веднъж листно. След това съм пръскал пак  с листен тор заради стресовете от ниски и високи температури. Когато започнаха да наедряват плодовете съм включил почвено подхранване и шербет,но пак в малки дози. Така растенията се развиха добре без да се издължават и да растат на листна маса,както става когато в началото ги засилиш с повече азот,заложиха много плодове и започнаха да едреят. Този проблем с чушките е е болка за умиране,защото имам много чушки,но ми се иска да мога да го овладея. :)

Митьо и аз днес засенчих,но ще видя какъв е резултата по-натам.

Мило

• 1 128
  • 20
« Отговор #171 -: 09, август, 2017, 21:44 »
Е така е в малката градинка,почвата е бедна не е като на поле (нива).Просто няма как да я запасиш с всичко.Особенно пипера е мн. чувствителен при липса на храна,колкото по го храниш когато е образувал вече чушки (калиев нитрат) толкова по хубави и качествени са плодовете !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ИПК

• 490
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #172 -: 09, август, 2017, 23:52 »
Като че ли вече взех да не вярвам на теорията, а да вярвам единствено на практиката .Повече от 30 години садим пипера и доматите все на едно и също място даже да не кажа голяма дума в едни и същи бразди и проблем не сме имали .Само оборска тор дето разхвърлям есенно време преди да го изора мястото.Искуствени торове почти не ползвам.Може и да реша да купя някакви добавки към водата ,но да не стане нещо фал ,че съм преведен зет и после може да хвана дръжката на вратата от външната страна.

« Отговор #173 -: 10, август, 2017, 10:00 »
    Калция не е достигал Краси, наблягай на него и по навреме т.е по рано.

« Отговор #174 -: 10, август, 2017, 10:28 »
Така е като прегледах отново дневника видях това. Доматите започнах да ги подхранвам с калциеви торове доста по-рано заради върховото от мин. година,но с пипера съм се забавил,защото гледах да се справя с нощенката и забавих калция. Догодина ще мисля по-отрано,но пък тогава ще излезе нещо друго,важното е да сме здрави  ;)

« Отговор #175 -: 10, август, 2017, 15:29 »
Като че ли вече взех да не вярвам на теорията, а да вярвам единствено на практиката .Повече от 30 години садим пипера и доматите все на едно и също място даже да не кажа голяма дума в едни и същи бразди и проблем не сме имали .Само оборска тор дето разхвърлям есенно време преди да го изора мястото.Искуствени торове почти не ползвам.Може и да реша да купя някакви добавки към водата ,но да не стане нещо фал ,че съм преведен зет и после може да хвана дръжката на вратата от външната страна.
    ИПК, дай боже още 30 г от същото мяста чушки да ядеш. И ще стават хич няма проблем. Ще стават щото: оборската тор си е комплексна храна в която има всичко. Второ, сееш 300- 400 корена чушки, малко за манджа, лютеничка, туршийка, дребно, кривко, прегоряло, хич не пречи, има ножове за тоя работа. Ако береш по половин кило от корен, зимнината за наследниците подсигурена за две години а и комшии и рода ще се облажи ;)
   Ай сега да видим при мене.
  Имам около 6500 корена в декар, читави остават да речем 6000. Продава се чушка над 10 см, да е права, гладка, без каквито и да е петънца или подобни. Цената средно между 50 и 60 ст. Всичко останало върви около 10 ст но не си плаща надниците та си остава по нивата и само пречи. Разходите на декар са между 1000 и 1500 лв. Изводите по нататък ги оставям на вас. Иначе и ние не се оплакваме ама и..... абе добре е но ще се оправи. 

ИПК

• 490
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #176 -: 10, август, 2017, 20:01 »
Всичко написано от теб Батко е самата истина.Отглеждам колкото за собствена консумация.И най вече  от стария домашен сорт който е с малки чушки на големина но пък като ги нанижем есента изсъхват без да се сплуват и капят .Нанизвали сме чудесни купени червени чушки и на връвта остават само опашките и семките .Всичко останало омеква и се свлича ,пада по земята .Отдавам го именно на такова торене ,въпреки че не съм сигурен.

Моите "декари " са ето тия.

ИПК

• 490
  • 3
  • Иван Петров Коцев

Нападна ми и то само едната лехичка тая болест.С какво да го лекувам? Другите две лехички нямат никакви поражения. Не виждам животинки по листата  а имат дупки и падат ли падат.

Вискяр

• *
  • 1 793
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #178 -: 01, юли, 2018, 12:17 »
Имах подобно преди години в един дъжд.
Доколкото си спомням, пръсках с Икуейшън.
Поразените листа опадаха.

« Отговор #179 -: 01, юли, 2018, 18:21 »
   Бактериоза е ИПК, не че друго няма да намериш, но бактериозата ги съсипва така. Ако работиш с бордолезов, пръсни ги ако не пробвай с фунгуран или шампион и...дано понапече иначе е...късмет.