Автор Тема: Болести и проблеми при отглеждане на пипер  (Прочетена 58508 пъти)

lemmark

• Приобщени пиячи
  • Публикации: 23
  • Добре ли носи на пиенье 0
  • градина
дали е някаква мана или...?

Вискяр

• Главен Кръчмар
  • Шопска джанковица
  • *
  • Публикации: 1 721
  • Добре ли носи на пиенье 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
На бактерии ми прилича...

iyaneva

• Лимонадения Джо
  • Публикации: 128
  • Добре ли носи на пиенье 2
Този разсад пипер открит ли е или е покрит , когато вали и добре ли се проветрява , ако е покрит? Дай снимка на листо от долната страна, На мен ми прилича на гъбно,  не е страшно, напръскай или го полей с лейката с топсин и проплант (или инфинито).

lemmark

• Приобщени пиячи
  • Публикации: 23
  • Добре ли носи на пиенье 0
  • градина
разсада е на студена леха,от 20 дни не го покривам,освен ако не завали.пръскал съм го с Инфинито преди 10 дни,вчера го напръсках с Куадрис, че почнах да сеем вече.

iyaneva

• Лимонадения Джо
Вискяр е прав за бактериите. Следващото пръскане го направи с меден препарат

iyaneva

• Лимонадения Джо
Вискяр е прав за бактериите. Следващото пръскане го направи с меден препарат

Ще се сaмосезирaм- гъбa е, мaнa е ,пръскaй с меден препaрaт.

sasho41

• Биричка
  • Публикации: 225
  • Добре ли носи на пиенье 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Болести и проблеми при отглеждане на пипер
« Отговор #21 -: 10, август, 2014, 19:45 »

Добър вечер,
Сигурно не Ви е до мен след цял ден на нивата, но аз да си попитам.
Това чудо болест ли е и с какво да го наказвам? >:(
Възможно ли е както нямам домати, да ме лиши и от чушки? :(
Не са много такива чушки, днес съм изчистил около 10-тина болни чушки
по вече са на "Козите рога", по капията не видях.
Лека вечер ;) ;) ;) ;) ;)
Промяната към един по-добър свят започва от човека в огледалото

Станка

• Чо Чо Сан
  • Публикации: 385
  • Добре ли носи на пиенье 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #22 -: 10, август, 2014, 22:44 »
 Не знам,някакво гниене при пипера прочетох за сиво-ботритис,но не е завяхнал корена а само се е сплуло чушлето :'(,понеже се сварихме в собствен сос и ми писна от картофената мана при домата,та като брах тази вечер чушлетата реших че нещо хубаво трябва да кажем .Снимах ги за случая,щото  само ги боднах и толкоз от мен,копах ги 2пъти и май веднъж пръскани,даже не помня с кво,та някога само това е достатъчно ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

ivangeorgiev

• Приобщени пиячи
  • Публикации: 22
  • Добре ли носи на пиенье 1
  • градина
« Отговор #23 -: 22, септември, 2014, 06:11 »
Здравейте при мен също има висок процент на гниене при пипера тази година! Дали е следствие от бактериоза, церкоспороза. Не ми се вярва да е от преторяване. Интересно ми да чуя мнението на Баткото и Вискяр като най-опитни пиперопроизводители

Баткото

• Булеварда на рома
  • Публикации: 813
  • Добре ли носи на пиенье 16
« Отговор #24 -: 23, септември, 2014, 14:44 »
     Пренаторяването, особено азотното, прави растението по-податливо, по-неустойчиво на болести но не е болест. Причината си идва от благоприятните условия за развитие на патогените а тази година поне при нас беше си рай и за гъби и бактерии и какво ли не щеш. Имаше картофена мана и бактериоза, имаше и бактерийно струпясване по плода навремени съчетана със сиво гниене, а може би и тютюнева мозайка- предположение в което не съм сигурен но по признаци прилича най много на нея. Поради високата въздушна влажност всяка рана или напукано се колонизираше от гнилостни гъби и се скапваше много бързо. Един стар човек казваше- дъждове има ли, пипер няма. Май е бил прав ;D

Краси Лазаров

• Червено вино снооощи пих
  • Публикации: 630
  • Добре ли носи на пиенье 3
« Отговор #25 -: 26, септември, 2014, 15:04 »
Тази година направо е уникална по отношение на проблемите със зеленчука. На снимките долу се виждат дупки по едната чушка, а и по двете има нагризвания основно около дръжките,това нагризване или некротиране не съм сигурен го има по 60 % от чушките. Надупченото е по-малко като процент на поражение,предполагам,че е от нощенка,но да кажат специалистите. Това около дръжките понеже не е по плодовете не му обърнах сериозно внимание докато не обрах пипера и тогава видях,че е доста.

Мило

• Уиски без лед
  • Публикации: 1 102
  • Добре ли носи на пиенье 20
« Отговор #26 -: 26, септември, 2014, 18:44 »
Да Краси,тая година пипера е върха от към болести и неприятели.На снимката се виждат нагризвания от червея на нощенката, по опашката и по плода,отделно пипера е дребен от лошите условия (дъжд,бури,студ които са голям стрес за културата и не му позволиха да се развие както трябва.При мен голяма част от чушките са пълни с вода,омекнали и стафидирали,нацепени и изгнили.Достойни са за "Атлас на  болестите по зеленчуковите култури".Сега дообираме каквото е оставила майката природа и реализираме на символични цени.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Баткото

• Булеварда на рома
  • Публикации: 813
  • Добре ли носи на пиенье 16
« Отговор #27 -: 26, септември, 2014, 19:43 »
     Краси, все едно кози са гризали бре ;D.Сигурно и изостаналите корени са с нагризани стебла или корени. Тая година ще борим рекордите с набрано и продадено "шкарто"бре, то друго почти няма ;D ;D

Вискяр

• Главен Кръчмар
  • Шопска джанковица
  • *
  • Публикации: 1 721
  • Добре ли носи на пиенье 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #28 -: 27, септември, 2014, 11:58 »
Здравейте при мен също има висок процент на гниене при пипера тази година! Дали е следствие от бактериоза, церкоспороза. Не ми се вярва да е от преторяване. Интересно ми да чуя мнението на Баткото и Вискяр като най-опитни пиперопроизводители
Въобще не съм опитен с пипера.  ;D Климата в Софийско поле не е най-доброто място за пипер.
Но.
Като чета майсторите на пипера по-горе, май и не е толкова лошо.
Тази година нямам петънце по стъблата, листата или плодовете. Не съм пръскал с нищо. Три градушки минаха лятото - не ми е ясно как няма последици. Мястото е торено преди три години с около 15 тона на декар кокоши тор. Изорано и направени високи лехи. Педи засаждане минах с фрезичката да разрохкам колкото да може да се сади. Поливане с микродъждуване. Тази година само при нужда. Едно плевене. После се навъди много поветица. Излекувах я с четка за рисуване за първи клас и глифозат концентрат. Играчка, но много ефективно! Никакви гъсеници. Въшките си отидоха там, където им е мястото - по растенията капани.
Единствения проблем бе, че слабо върза. Цъфти, но не връзва.
Селските ми пипери дори узряха, още август.
Докато мина градушката на 15 септември - наби всичко. Смаза цялата градина. След което започнаха да гният отвътре, по набитите места. Добре, че бях обрал два дена преди това червените.

ivangeorgiev

• Приобщени пиячи
  • Публикации: 22
  • Добре ли носи на пиенье 1
  • градина
« Отговор #29 -: 28, септември, 2014, 10:26 »
Здравейте! Съвсем отскоро съм активен във форума, но следя всичко с голям интерес много отдавна. Обаче тъй като съм на "Вие" с компютрите така и не успях доста време да се регистрирам и да се включа във форума. При мен  принципа е че от всеки може да се поуча за нещо, както и с удоволствие бих споделил моя скромен опит по отношение на зеленчуците, които отглеждам. В това отношение смятам че се припокрива мнението ми с това на Баткото. Отглеждам ранни картофи, зеле, карфиол и пипер. Но като че ли пиперът е най-капризен от всички. Втора година вече ми се появяват петна по листата. Не можах да се справя по никакъв начин. Двама различни агрономи ми казват различни болести четейки от справочниците с илюстрации. Според единия е церкоспороза, а според другия е бактериални петна. В интерес на истината обаче тази година ги има и по най младите листа. Пръсках с какво ли не: като започнем манкозеб, инфинито, топсин за евентуална мана или церкоспороза, оттам продължих с шампион и системни медсъдържащи препарати целейки се в бактериозата, пак нищо.
Хайде да речем тази година е наистина много дъждовна, обаче миналата година, ако си спомняте дъждовете бяха предимно през май и началото на юни, така че не беше толкова зле откъм климат. Най накрая останах с впечатлението че е от сорта - отглеждам само амфора. Затова имам въпрос към Баткото и останалите колеги имаха ли моя проблем тази и миналата година. Склонен съм да мисля, че гниенето е от евентуалва бактериоза, тъй като с торенето се опитвам да бъда изключително внимателен - торя предимно с Кристалони - жълто и специален и калиев нитрат - и то с дози 4-5 кг на декар. Ще ви бъда благодарен ако споделите своя опит с в това отношение.