Кръчма

Болести и проблеми при отглеждане на пипер

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Както всяко растение в градината, така и пипера страда от различни болести, като се появяват и различни проблеми при отглеждането му.
Попаднаха ми две снимки на пипер:

Дали е нападение от въшки, или са акари?
Или пък нещо друго, съвсем различно?

Скакалци бре, не го ли виждаш ;D ;D
  Проблема явно не е един. Тъй като старите листа не са засегнати, бих предположил че е от застудяване или натравяне а животинките допълнително са усложнили нещата.

Мило

• 1 074
  • 20
За акари е рано,но не е и въшки,по скоро вирусни проблеми с това вджуджаване на върха.Винаги отначало пипера насаден навън страда от неравномерни температури.Като се стабилизира времето края на юни всичко ще се оправи.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

При краставичената мозайка се получава нещо подобно но при нея листата си стават нормално и даже по -големи от нормалното и са напротив много по гъсти , като букет , освен това междувъзлията са много по къси. Централния нерв на листа е зигзагообразен но не и начупен както е тука. Животинки че има има. Даже в единия лист си е снесла яйцата и листозавивачката :) Пипера е много чуствителен към неблагоприятните условия, много лесно изпада в стрес , и много лесно му се деформират и листата и плодовете. Аз имам на нивата един голям орех , от десетина дена вали и захладня. Връхните листа на пипера около и под ореха се промениха , накъдриха се и се прошариха макар и не чак както тези на снимките. Явно това се дължи на студа щото на останалия дето не е под сянката му няма нищо, затова предположих че е от студа. На единия корен ясно се вижда че върха и наченките на колтуци направо са загинали така че има и някакъв друг проблем но от една снимка и един корен не може да се гадае. Най добре ще знае собственика в следствие на какво се е стигнало до това.

ivanovbg

• 806
  • 10
Някаква идея какво е това и какво да правя:
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Освен да псуваш и да се молиш да захлади, друго няма какво да направиш.

ivanovbg

• 806
  • 10
Засенчване с мрежа ще помогне ли? Или мога по често да дъждувам примерно.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
Засенчване с мрежа помага за всички зеленчуци.
Да си ползвал някакъв хербицид? Листата на тези чушки нормални ли са?

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
Ето как втаса и моя пипер:

При доматите такова пожълтяване, загиване и опадане на цветовете се приписва на сиво гниене.
Но при пипера на какво се дължи?

Отделно, листата се бръчкат периодично - ту се изпънат нормално, ту се нагърчват.

ivanovbg

• 806
  • 10
Засенчване с мрежа помага за всички зеленчуци.
Да си ползвал някакъв хербицид? Листата на тези чушки нормални ли са?

Нормални са, а съм пръскал само за листни въшки. Карантинния срок е 3 дни.

Re: Болести и проблеми при отглеждане на пипер
« Отговор #10 -: 03, август, 2013, 22:01 »
    Един приятел би казал - Малеиииии!!!!!

Иванов, специално за това заболяване засенчването едва ли ще помогне. Развива се при висока температура но  не зависи дали  е засенчен пипера или на пряко слънце. Предполагам че е вирус и понеже устойчивоста на пипера срещу някои вируси отпада при температура над 30 гр. болеста се развива точно при високи температури. Това са само предположения, не е изследвано под микроскоп, но сме пробвали какво ли не и ефект няма. Особено силно развитие се получава когато известно време се задържи по хладно, както беше тази година и след това се затопли.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #11 -: 02, март, 2014, 18:39 »
Както всяко растение в градината, така и пипера страда от различни болести, като се появяват и различни проблеми при отглеждането му.
Попаднаха ми две снимки на пипер:

Дали е нападение от въшки, или са акари?
Или пък нещо друго, съвсем различно?

трипс вискяре му е проблема само че не механичните увреждания а вируса които пренася

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #12 -: 25, април, 2014, 19:39 »
Голям проблем ми отвориха едни лисни въшки при пипера. Преди седмица забелязах нападение от едната страна на оранжерията по 4-5 възрастни на растение, пръсках с Би-58 0,1%, след 4 дни вече имах колония на всяко растение- пак Би-58, но двойна доза . Вчера отивам и въшлоците пак ми се хилят- Направих си разтвор- моспилан 4,5 грама на 10 литра вода и ортус (акарицид)  за всеки случай 15мл. на 10л. вода. Днес повечето се бяха натръшкали, но пак по 2-3 се мотат по растение и повторих с останалия разтвор от вчера.
Освен това отскубнах едно по-мижаво растение, стъблената част, която съм загърлила с последното окопаване беше изгризана и в нея се бяха заселили ларви на мравки. А на други растения забелязах само изгризване около което сякаш се заформя някакво гъбично заболяване.

« Отговор #13 -: 25, април, 2014, 20:28 »
    Моспилана не ги мори веднага, минават два три дена докато се натръшкат, но ги мори. И... дозата ми е винаги двойна, за всеки случай, поне знам че не вреди на пипера. Щото има и вредни :o Тая година една конска доза от нуреле ми разказа играта :) На фаза котиледони пръсках разсада с купроцин и нуреле. Понеже имах и други проблеми, като картофена мана ;) отначало вниманието ми беше насочено към нея и не обърнах внимание на другия проблем. След седмица някъде, започнаха да се очертават едни петна по лехите, и то някъде около 30-40%, които започнаха значително да се различават от останалия разсад. Като се вникнах внимателно, забелязах че в тези петна нито едно коренче няма връхче ??? Напсувах се, примирих се, щото знаех че от котиледоните колтуци не излизат. Не излизат като има от къде другаде да излизат, като видят зора и от там излизат, даже и по два ;D. Та позакъсняха ама се възстановиха, почти всички. Преди пръскането бях слагал и кристалон, та от купроцина и кристалона ли стана или от нурелето не знам но за всеки случай внимавайте с тези неща. И още нещо!!! При фаза котиледони, ако не е крайно наложително, избягвайте и да пръскате и да подхранвате. Разтвора се събира и пада точно между листенцата където е връхчето а то е много чуствително и могат лесно да станат фалове.
   И... като съм започнал, та да ви кажа и за картофената мана по пипера. От 6 години твърдя че я има и... не ми вярват/особенно колегата Майстора/ защото я нямало описана никъде. Е, сега вече я има. Оказа се, че белгийците също си хапват пиперец, пратих им някой и друг чувал и се навиха да регистрират препарат за борба с картофената мана по пипера. Ако не вярвате, прочетете регистрациите на пропланта ;)

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #14 -: 26, април, 2014, 09:11 »
За мравките мислех да направя разтвор с нуреле и проплант, да  развия накрайника на помпата и да мина в основата на всеки корен. Или да си карам с моспилана.
И малко да се похваля- моят вече ще цъфти