Кръчма

Как да отгледаме ягоди - какви сортове и технология да

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Ягоди - сортове, отглеждане.
« Отговор #15 -: 21, септември, 2013, 14:43 »
Гледам тема за ягоди, та да питам:

Имам едно буре 250 Лт. та смятам да го издупча, напълня с пръст и тор и в дупките да набода ягоди. Та дупченето и пълненето ми е ясно, ма като по-разбирачи от мене, кажете ква пръст, колко и ква тор и кви ягоди и откъде за този начин????
В средата смятам да забода една тръба Φ110 надупчена и от там да се полива.....а да не забравя, трябва ми акъл и ягодите с ква честота ще се поливат, щото тва електроника ще го прави  ;)

Около една четвърт добре прегоряла оборска тор ще е добре за ягодите. Може да добавиш една десета пясък, а още по добре агроперлит - продава се в агроаптеките. Агроперлита може да сложиш до една трета по обем. В краен случай става и със строителен перлит - разликата е в размерите. Така сместа става по-рехава и корените на ягодите ще дишат по-добре.
Като насипеш сместа, поливаш всяка седмица и чакаш да се слегне. Около месец ще е добре. След това садиш ягодите.
Аз моите ягоди на леха ги поливам през ден с микродъждуване.
Тръбата е добре да запълниш със среден по размер промит пясък. За да се разпределя по-равномерно водата в бъчвата.
Може би всяка седмица ако я пълниш, ще е достатъчно. Лятото в жегите ще е добре по-често да поливаш ягодите.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
Ето какво се случва с един от новите сортове ягода в Градна Вискяр:
Вече цъфнала алпийска ремонтантна горска ягода сорт Жълто чудо Градина Вискяр, отгледана от семка.

Готова е първата реколта от алпийска горска ягода сорт Жълто чудо:

Гледаме тези ягоди/ поне засега се виждат снимките/ от 7 години, но не им знаем сорта. Ако някой го знае да ме светне какъв е.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
Тези ягоди приличат на сорт Белруби.

ХЕРА

• 177
  • 6
Подкрепям-Белруби са, не могат да се сбъркат.
Би ли разказал повече за насаждението си, Галине?
Къде е?На каква площ?Има ли други сортове?
Ягодите останаха в един мой предишен живот, но ще са ми любов и тръпка да края  ;)

До 2012 год всичко в градината ни беше за лични нужди от миналата година започнахме да се ориентираме малко и към търговия и с по професионално отношение към зеленчуците.
Имахме 4 сорта ягоди събирани от познати, но този се открои и от него направихме 100кв.м. сега съм си подготвил 1500 корена разсат от тях и си поръчах по 100 корена нова горела и клери за проба.Желанието ми е да отглеждаме на площ от1дек. три сорта с различен период на узряване.                                       
Предната снимка е от сезон 2012.
ето тази е от 2013

« Последна редакция: 12, февруари, 2014, 15:21 от галин »

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
три сорта с различен период на узряване.                                       

Мога да ти предложа стария български сорт ягоди София - късна черна ягода.
Не е родовита като съвременните търговски сортове ягоди, но аромата и вкуса са уникални!

shtereff

Здравейте , Казвам се Борислав Щерев.
От Добрич съм но последните 15 години живея със семейството си в Ермиони - Гърция . В момента създавам няколко декара с ягодови насаждения външно както и в оранжерия, като в същото време разработвам и система за отглеждане на ягоди вертикално - хидропонно. Правя опити с различни видове сортове ягоди за отглеждане в региона.

Интересувам се от цените на всякакви видове ягодови разсади , замръзени или пресни, ранни,юнски ,ремонтантни - количества ,цени  методи за  транспортиране и плащане както и информация и специфика за всички сортове ягоди които произвеждате и предлагате.
Интересуват ме за сега малко количество от всеки вид, да речем по 50 -100 бройки за опитите
Благодаря Ви предварително за отговора
С Уважение
Борислав Щерев
21051 ERMIONI post box 44926
ARGOLIDOS – GREECE
E-mail: shtereff@yahoo.com

новите ягодки

nkanavrov

• 277
  • 17
Гальо! Разсада за ягодите ти ли си го произведе или купува готов.Ако е твой и имаш още наличност бихме се спазарили за цена.Имам голямо желание да засадя една - две лехи .

Мило

• 1 074
  • 20
Галине я кажи под мулча на ягодите един маркуч или два си сложил.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Гальо! Разсада за ягодите ти ли си го произведе или купува готов.Ако е твой и имаш още наличност бихме се спазарили за цена.Имам голямо желание да засадя една - две лехи .

повечето е мой и засях всичкия, но за на есен нямаш проблеми.

Галине я кажи под мулча на ягодите един маркуч или два си сложил.

два маркуча с капка през 30 см и дебит от 2 л/ч

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
  Сорт-домашен ;D,засадени септември 2013, по-рано нямахме време и то на мулч от 20микрона,наи-тънкия ;D,такъв имаше.И от нас толкоз,но резултата е супер ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр

vilata

• 16
  • 0
имам вече първи ягоди за ядене... много хубави и сладки дори. И на мулч са и на капково са , обаче трябва да се състезаваме с някакви гадинки, които ги ядат...Нещо дребно трябва да е ...  Сами разбирате , че е абсурд да се третират с некви химии. Как да ги опазя...   Първа идея- да наръся наоколо  с едра сол... ? Втора идея - да сипя бира в канчета тук там- да видим да не би , пък да са охлюви...въпреки , че не знам какво да очаквам от от това( пияни охлюви, или удавени).  Ако се сетите нещо ...