Кръчма

Как да отгледаме ягоди - какви сортове и технология да

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да отглеждаме ягоди? Какви сортове да засадим в градината? Каква технология да използваме?
Такива въпроси си задава всеки градинар. Било любител с малка градина, било професионален градинар с десетки декара насаждения от ягоди.
Всеки градинар избира своя технология. На голяма популярност се радва отглеждането на висока леха с помощта на мулч - полиетиленово фолио, което потиска плевелите и работата е по-малко. За мулч може да се използва и технология със слама - тя се поставя след цъфтежа, при наедряване и узряване плодовете на ягодата.
При технология на отглеждане на ягоди с мулч от фолио е задължително монтирането на капково напояване.
Ягоди са плодове, а не зеленчуци.
Тъй като на мен пазара ми е близо, аз садя и отглеждам "любителски" сортове ягоди. Те са по-вкусни и по-ароматни. По-нежни са като плод.
От много години отглеждам българските сортове ягоди "София" и "Биляна". Имам френските сортове "Бел Руби" и "Мадам Муто". Отглеждам и един сорт ремонтантни ягоди, на който не зная името. Имам и още няколко неизвестни сорта ягоди.
От две години отглеждам ягодите на висока леха с добро първоначално наторяване с оборски тор. Почвата е много богата на хумус. Поливам ягодите с микродъждуване.
И преди съм отглеждал ягоди на висока леха, но бяха вътре в двора, между овошките. Сега са на открита нива, с целодневно огряване от слънцето. И резултатите са много по-добри.
Тази зима купих семена от няколко сорта ягоди, различни по произход, биология и вид.
Ягодите харесват и се чувстват добре, когато са засадени  съвместно с различни видове лук - най-вече чесън. Но също така и кромид лук е добре дошъл, както и останалите видове лук. В лехата с ягоди добра работа ще свърши еди ред от фасул. Така наречения фасул пешак. Той не расте високо и няма да засенчи засадените в лехата ягоди, но ще обогати и натори почвата с азот. Един от "трите кита" на храненето на растенията.
Как се размножават и отглеждат ягоди?
Ягодите могат да се отгледат от разсад - вегетативно размножаване, за предпочитане, и чрез сеитба от семена. Има сортове ягоди, от които не израстват "мустаци" - те се размножават и отглеждат само чрез сеитба на семена.
По отношение на реколтата можем да ги разделим на три групи:
 - ягоди за пролетно-лятна реколта - различни ранни, средно ранни и късни сортове;
 - ягоди с двукратна реколта - това са ремонтантни сортове ягоди, дават реколти пролет и есен;
 - ягоди с непрекъсната реколта - целогодишни сортове ягоди, цъфтят и връзват плодове през целия активен сезон.

Да премина към практиката на отглеждане на ягодите в Градина Вискяр.

Толкова цвят в ягодите никога не съм имал.

Но пък и никога досега не съм отглеждал ягоди по такава технология.

А това е стария сорт ягоди София:

Жегата тази година през април накара всички сортове ягоди да цъфнат почти заедно.

Появи се и мъхнат бръмбар Tropinota hirta или Epicometis hirta:

По нататък в темата ще развием въпроса как да отгледаме ягоди, какви сортове и каква технология да изберем, за да получим добри резултати и да се радваме на обилна и вкусна реколта от ягоди.
« Последна редакция: 21, септември, 2013, 15:28 от Вискяр »

Мило

• 1 074
  • 20
Re: Ягоди - сортове, отглеждане.
« Отговор #1 -: 09, май, 2013, 13:02 »
Браво,дано има отличен добив  ;D
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 09, май, 2013, 14:29 »
Засега се справям с мъхнатия бръмбар - вече пети ден го събирам ръчно. Повредите намаляха значително.
Добре че навреме го забелязахме този мъхнат бръмбар в ягодите.

« Отговор #3 -: 10, май, 2013, 21:10 »
    Купувам мАхнати бръмбари ;) ;)

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 14, юни, 2013, 01:02 »
Ягода гигант от Градина Вискяр  - сорт Биляна, не влиза в буркана.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 14, юни, 2013, 09:24 »
Два неизвестни за мен сорта ягоди:

Дори скромната София, стар и изключително вкусен и ароматен български сорт ягоди - тип черна ягода (популярна между търговците като малино-ягода), даде огромни плодове и голяма реколта:

Изглежда, че кокошките ми са започнали да снасят дребни яйца...  :P

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #6 -: 14, юни, 2013, 09:53 »
Красота! А разсад от тези ягоди продаваш ли?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 14, юни, 2013, 10:23 »
Да.
Разсад от ягоди ще има към края на юли - най-доброто време за нови насаждения от ягоди.

rulom

• 11
  • 1
« Отговор #8 -: 13, септември, 2013, 20:15 »
Гледам тема за ягоди, та да питам:

Имам едно буре 250 Лт. та смятам да го издупча, напълня с пръст и тор и в дупките да набода ягоди. Та дупченето и пълненето ми е ясно, ма като по-разбирачи от мене, кажете ква пръст, колко и ква тор и кви ягоди и откъде за този начин????
В средата смятам да забода една тръба Φ110 надупчена и от там да се полива.....а да не забравя, трябва ми акъл и ягодите с ква честота ще се поливат, щото тва електроника ще го прави  ;)
У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #9 -: 13, септември, 2013, 20:38 »
Вискяр, видях темата и се сетих - сега става ли да си взема разсад? Счупих си ръката и бях забравил, пък и ти не ме подсети август... Да мина тия дни ако става - от тези дето не влизат в буркана :)
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 16, септември, 2013, 16:39 »
Идвах събота, но нещо не те открих, или не съм стигнал толкова нагоре след Божурище като гледам сега картата. Нещо има ли да се вижда от пътя за ориентация? Утре мисля към 4-5 часа да мина пак.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #13 -: 17, септември, 2013, 21:58 »
Вече са засадени. Благодаря!

Забравих да питам - да им сложа ли едно полиетиленово тунелче, да се вкоренят по добре, незатворено?

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 18, септември, 2013, 23:56 »
Гледай тунелчето на ягодите да е по-височко.
Че нощем сече, ама денем пече. Да не ги пресушиш...