Кръчма

Сидерация - зелено торене и подобряване на почвата

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Сидерация, или зелено торене, е технология за обогатяване на почвата с хранителни вещества, както и подобряване на нейната структура.
Използват се различни растения, които се сеят, и след като пораснат, се заорават в почвата.
Попаднах на един хубав клип и го споделям. Тук заорават елда.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=l4E8pvm0z6E" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=l4E8pvm0z6E</a>

Вижда се, как в тази градина зеленчуковите култури се сеят в ивици. Така те могат да се редуват лесно и удобно. Също така се вижда и една ивица от житни култури, чиито корени правят почвата изключително фино пореста.
Подходящи растения са всички от семейство бобови - фий, грах, люцерна, фасул, лупина, соя. Както и кръстоцветни - синап, репко, рапица. Житните култури също са добър подобрител на почвата - главно зимна ръж.
Удачно е смесено засяване на житни и бобови култури.
Бобовите култури могат да вкарат в почвата от десет до двадесет килограма активен азот за сезон като храна за зеленчуците.

Отделно, сидерацията, или зелено торене, увеличават количеството хумус в почвата. А от хумуса зависи плодородието в най-голяма степен, както и вкусовите качества на реколтата.
« Последна редакция: 27, март, 2013, 12:18 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
Сидерация - зелено торене, в Градина Вискяр.

Зелено торене при пипер:

Тук ще има пипер. Оборската тор се разпръсква, след което заедно със зелената маса всичко се заорава.

Част от високите лехи вече е готова. На едната висока леха пипера е разсаден. Работата по торене с оборска тор и сидерация продължава.

В ляво се вижда грах - там ще се насадят ягоди. Юли месец е най-подходящото време за разсаждане на ягоди.

Сидерация на лехи за разсаждане на домати:

Вижда се каква е структурата на почвата при технология за отглеждане на зеленчуци на висока леха. Глинеста почва.

Не пропускаме и наторяване с добре угнила оборска тор. В случая от кокошки. В ляво, край поцинкованите колове, се виждат туфите бял равнец - дом за много полезни насекоми, които вършат голямата част от борбата с вредителите в една зеленчукова градина.
« Последна редакция: 27, март, 2013, 12:17 от Вискяр »

От години чета за сидерацията даже в две поредни години опитах с житни култури и с бобови,за съжаление не съм бил добре подготвен с информацията и не се получи. Тази година доста четох и гледах клипове главно на руски и направих проби, на две лехи засях бял и черен синап. На едната ще засадя пипер на другата домати след сидерата,а на останалите лехи след като засадя доматите и пипера и ги загърля след 24 май ще засадя сидерати да ги ползвам като мулч и като направят бутони ще ги окося и пак като мулч,така ще задържат влага,ще бъде по-хладно на корените и няма да плевя, абе ще се пробвам ако стане. Ето един много интересен клип на тази тема

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gGv7Q-UYh40" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gGv7Q-UYh40</a>
« Последна редакция: 28, април, 2014, 20:01 от Вискяр »

Стигнах и до заораването на сидерата с мотиката  ;D . На снимката леха домати,засаден ред домати Парма дуро за сушене,а на другата половина от лехата бях посял бял синап и днес го прекопах с мотиката,напръсках с Байкал след 2 дни  ще го вкопая като поомекнат стъблата и след 10 дни ще засадя три късни сорта домати,Боргезе -дребен домат за дълго съхранение,Лонг Киипър стандартен червен с три месечен срок на съхранение и Златно съкровище-срок на съхранение до 6 месеца.
« Последна редакция: 04, юни, 2014, 22:13 от Краси Лазаров »

Днес засадих след зелено торене доматите за зимата.

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
    • Мини градини "Две шепи градина"
Интересувам се и аз от зелено торене. Но кой според вас е по-добрия вариант - есенното или пролетното засяване. Вариантът за смесени житни и бобови растения ми се струва най-добър. Или греша?

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
И двата начина на зелено торене - сидерация, вършат работа.
Синапа също е добра култура - рано и бързо се развива и дава добра зелена маса за заораване.

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
Да, четох и за него. Но се чудя, ако се засеят рано напролет или в края на зимата, ще успеят ли да пораснат достатъчно, така че лехите да са готови за засаждане в началото на май?

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
Синапа никне и се развива добре дори есен.
Каквото засееш, дори и малко да се развие, все ще е от полза. Сидерацията увеличава количеството и на хумуса, което обичайно се пренебрегва по статиите. А хумуса е не по-малко важен от азота и прочие елементи.

Можеш да опиташ и есен и пролет. В началото на октомври ако го засееш расте до сняг няма му нищо. На снимката съм снимал синап засят през есента,половината го окосих с мотиката на 7.11. другата част я оставих за проба и снега го покри. През пролетта ако го засееш в края на февруари,до май ще стане,заорава се във фаза бутони,по-късно стъблата стават твърди и ефекта е доста по-слаб. Търси бял синап в "Сортови семена",аз го засях за да изчисти почвата от патогени и за зелено торене. Да ли има ефект не знам,доматите не боледуваха,но и годината беше добра,а и аз пръсках винаги когато имаше условия за мани. Също не мога да кажа дали повлия като торене,защото торих с оборски,компост и комбинирани през вегетацията. Със сигурност няма да го повторя,защото се убивам от работа,като изпробвам подобни техники,ефекта не се вижда,а хумуса го увеличавам от количествата оборска тор. Така че за догодина съм редуцирал сортовете до няколко,торенето ще е комбинирано минерален и оборски както тази година и целта ми ще бъде колкото по-лесно и по-малко труд толкова по-добре.
Казвам това защото опитах почти всичко,компостиране ,биотор,зелено торене,мулчиране със слама и накрая останах само със хронична преумора очаквайки супер резултата прокламиран в интернет. Ама той дойде чак след като ме светнаха за балансираното торене,другото го пробвах и не ща нито труда нито резИлтата.
Веднъж след разговор с Баткото осъзнах,че хвърлям много повече труд за 150кв. градинка отколкото той за 15 декара  :o ???
« Последна редакция: 12, август, 2015, 12:46 от Краси Лазаров »

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
Благодаря ви за мненията.
То и аз май съм тръгнала по пътя на експериментите като теб, Краси. :)
Но ние имаме малка фреза или електрическа мотика май й казват. Тя няма ли да е достатъчна за заораването? Или трябва права лопата първо?
Градината ни е пълна с конструкции за оранжерии и е невъзможно да влезе трактор и доста трудно за кон с плуг.
Мисля наистина да опитам есенно и пролетно засяване. Опасявам се, че ако разчитам на пролетното само, може да се окаже, че няма подходящи условия тогава и да го пропусна.
Ще проверя какво предлагат тук по селскостопанските аптеки и ще мисля - имам още два месеца за размисъл. :)

Ако мислиш по-сериозно, ще докараш някоя каруца оборска тор, ще я разхвърлиш и заровиш есента и напролет спокойно ще прекопаеш с култиваторчето и ще разсаждаш.

Мило

• 1 075
  • 20
Ето Баткото намери най вярното решение,прясна оборска тор,зелена още и мазна,няма по добро решение !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Така е миналата есен половината оборска тор,която вкарах в градината беше прясно из..работена  ;). Винаги като съм слагал такава тор съм бил доволен.
Албена,правя и друго когато ми докарат прясна оборска тор част от нея вкарвам директно със заораване в лехите,а останалото затрупвам със сено и по този начин се компостира. На следващата година вече имаш и един вид хубав компост. Поради тази причина и заради това,че къртици ми изядоха калифорнийските червеи,зарязах отглеждането им. Като разровя купчината оборски тор покрит със слама,вътре гъмжи от червеи. Не вярвам да има голяма разлика в крайният продукт,още повече тази година торих и с двата тора и от кал. червеи и от костинбродски червеи,разлика не видях. Разликата е че калифорнийските по-бързо се размножават. Струва ми се,че много от нещата,които се рекламират са нищо повече от търговски трикове.

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
ОК, мисля да помисля още малко  по-сериозно. :) А какво , ако използвам и двата начина..?
Забравих във визитката си да спомена, че произвеждаме почвена смес от около 15 години. За съжаление, обущаря ходи бос.... ;) и все не остава тор за нашата градина.