Кръчма

Как да си направим капково напояване

g0g0

• 22
  • 2
Как да си направим капково напояване?

А някой правил ли е капково напояване в градина? За поливане на зеленчуци или цветя.
Някакви съвети може ли да дадете?
Става въпрос за 500 квадратни метра двор, като източника на вода за капково напояване е кладенец.

« Последна редакция: 29, април, 2014, 16:22 от Вискяр »

Re: Как да си направим капково напояване
« Отговор #1 -: 26, март, 2013, 06:40 »
    Нищо по-лесно от това :) Помпа , филтър , водовземки и маркучи. Ако имаш помпата ,вземаш 100-150 лв. отиваш в който и да е магазин или аптека дето продават капково и си готов.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #2 -: 27, март, 2013, 23:38 »
Благодаря, че си отделил темата.
Къде са тези магазини? Не съм ровил, но не ми се ходи в бриколаж и тем подобни.  ;D
Някой, дето е правил може ли да метне някаква схема ?
Гледам в ebay има някакви китайчета, но не ми вдъхват доверие.
« Последна редакция: 28, март, 2013, 00:09 от g0g0 »

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 28, март, 2013, 08:54 »
Не ти препоръчвам магазин.
За София ето тази връзка ще ти свърши добра работа - http://bielagro.com/ Отиваш на място и ще ти спретнат всичко нужно за капково напояване - трябва ти размера на градината. Склада им е в с. Труд край Пловдив, но по служебен път ще ти го доставят в офиса им в София.
« Последна редакция: 29, април, 2014, 16:17 от Вискяр »

Мило

• 1 074
  • 20
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #5 -: 29, март, 2013, 20:32 »

Цитат
Някой, дето е правил може ли да метне някаква схема ?
  Може , само дето не знаем нито схемата на двора нито какво и как ще сееш.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #6 -: 30, март, 2013, 12:59 »
Схемата на двора е горе долу квадрат, исках примерна за да мога да си направя схема на моя двор.
Домати и пипер ще се полива. Благодаря за отговорите.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #7 -: 31, март, 2013, 22:56 »
Странно, че никъде няма информация от-до, кой какво е използвал и тн.
Почват да ми се изясняват нещата, скоро ще кача схемата на двора, а по-натам ще кача каква схема на напояването съм измислил, за сега само знам, че ще е на 3 зони.
Първа зона ще са Цветя, трева и туй
Втора ще са домати, малини, ягоди и пипер
Трета зона ще са малини, тикви, лук, чесан и тн

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #8 -: 31, март, 2013, 22:57 »
Моите извинения на шефа на форума че ще наруша правилата за последователни изказвания, но това е продиктувано от възможностите на камерата на телефона ми и необходимостта на питащия от добра визуална картина. И така- колега, не ти е  необходима никаква схема, фирми и др. които ще ти вземат пари на база твоето незнание !Незнание от липса на опит. Точно и единствено по тази причина съществуват различните форуми за да могат хората да обменят опит без да е нужно сами да откриват топлата вода или да плащат на Топлофикация или на Енергото  :-X . Конкретно по твоя въпрос.От много време се занимавам със зеленчукопроизводство и само от няколко години се опитвам да го направя по възможност професионално.Изчел съм всички теми за зеленчукопроизводство по всички възможни форуми и съм си "пресял" това което съм сметнал за необходимо.В случея не ти предлагам , а ти показвам моята схема на капково поливане на 12 дка. с едновременно торовнасяне.Аз съм инсталирал центлална тръба - фи 32 РЕ ,гръцко производство,тънкостенна. На всяко место където съм решил ,че ще засаждам съм поставил кранче за поливен маркуч.Това значи че за магистралата съм заплатил веднъж по 0.90лв. за л.м и за всяко кранче по 0.5-1.0 лв. Ако искам ги ползвам ,ако не искам не. Аз решавам, градината и изброените по горе атрибути са моя собственост и аз съм им началник  ;) ;) .Това обаче ми дава възможност "командвайки" аз да решавам кой ред от градината кога и колко ще се полива , само с отваряне или затваряне на въпросното кранче.

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #9 -: 31, март, 2013, 23:02 »
Тези "кранчета"  които аз използувам са много удобни за монтаж.Една "линия" за напояване ми коства около 2 минути с монтажа на крана и маркуча.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #10 -: 31, март, 2013, 23:16 »
Благодаря за отговора, найстина е ценна информацията!
Фирми не ме интересуват, сам искам да се справя.
Схемата ще я правя аз, с цел да изчисля най-късия и лесен достъп до корените и какво ще ми трябва (може би професионално изкривяване)  ;D
Искам да те попитам, как се свързват кранчетата с магистралната тръба?
Аз мислех да го правя с тройник.
« Последна редакция: 31, март, 2013, 23:27 от g0g0 »

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #11 -: 31, март, 2013, 23:27 »
Ползвайки прочетеното от един друг форум  аз си направих сам за три дни "на принципа - проба - грешка" напояване и торовнасяне. На снимките е магистрална тръба , водомер "който при мен служи за отмерване на количеството вода, според количеството препарат или водоразтворимата тор която искам да вложа в растенията" , регулатор за налягането на водата " при поливане 1,1 Bar ,при торовнасяне 2,2 - 2,4 Bar ." , Направо и директно е пътя на водата за поливане , а при затворен кран и отворене кранове надолу и в дясно преминавам през Инжектор ,с помоща на който мога да торовнасям или да добавям във водата с която поливам - къквото ми е хрумнало./под маркуча който отива надолу се поставя 100л. бидон/ , след всичко това следва редуцир-вентил /заводско настроен на 1,1 Bar/ и последно дисков филтър на "Boro". С помоща на спирателните кранове поливам или торовнасям.Филтъра го мия веднъж на 15-20дни.С тази система да го кажем " мое производство"поливам и торовнасям във времето което ми е предназначено за пиене - без да ми пречи на последното  :) :) :)

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #12 -: 31, март, 2013, 23:39 »
Колега единствено и само, часа във който ти пиша ми позволява донякъде да ти дам обяснение на монтажа на "крановете" към захранващата тръба. :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[Накрайника на крана за монтаж към тръбата има формата на ху..../пишка/ - влиза -но не излиза  ;) ;) ;).Най-големия диаметър на накрайника на крана при фаската е 11милиметра, а аз пробивам тръбата с бургия 7,5милимтр.За това е нужно малко слънце /за да омекне тръбата/ и малко усилие при "нанизването"Самото притягане на кранчето е такова , че е изключено да прокапе вода.Във моята градина до момента съм монтирал над 100 такива крана и до този момент нямам протекъл от тръбата или маркуча.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 01, април, 2013, 09:13 »
Втора ще са домати, малини, ягоди и пипер
Трета зона ще са малини, тикви, лук, чесан и тн
Водата от капково напояване в тези зони не е добре да върви едновременно при всичките култури. Малини, тикви лук - имат различна нужда от вода през различните сезони. За всяка култура е добре да имаш кранчета. Така няма да поливаш тиква, която няма нужда от вода, докато малината има.
Отделно, малината се развива добре при влажен въздух - помисли за нея да я дъждуваш.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #14 -: 01, април, 2013, 16:45 »
Да, прав си.
За да не поливам тиква когато няма нужда ще ги отделя с кранчета.
А за малините ми харесва идеята, ще погледна другата тема.