Кръчма

Хибрид между слива и кайсия Стендесто

Мило

• 1 074
  • 20
На тазгодишната Международна селскостопанска изложба  Агра ще бъде представен новия сливо-кайсиев сорт.Новият хибрид се казва Стендесто и е постигнат след 25г. работа в Института по овощарство.Селекционери от няколко европейски държави проявяват интерес към едрите тъмновиолетови с много добър вкус и аромат плодове.
« Последна редакция: 26, февруари, 2013, 14:11 от Вискяр »
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Хибрид между слива и кайсия Стендесто
« Отговор #1 -: 26, февруари, 2013, 14:09 »
Четох за това още миналата година, но не намерих никаква информация, освен официалното съобщение за признаване на сорта.
Да знаеш дали ще продават фиданки от Стендесто?
« Последна редакция: 26, февруари, 2013, 14:58 от Вискяр »

Градинара

• **
  • 81
  • 2
  • Старши некадърник
« Отговор #2 -: 26, февруари, 2013, 14:50 »
Онзи ден взех калеми от такова дърво, обаче дървото е 20 годишно и човека каза че му е донесено отвънка  ;D Сега остава ашладисване и дай Боже да се прихване ;)
Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа дек да одиш.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
Нов ботаничен вид: слива и кайсия - Стендесто
« Отговор #3 -: 26, февруари, 2013, 14:57 »
Вече има повече информация.

Това е нов ботанически вид. Подобно нещо е създадено в САЩ - plumcot:

или

Името идва от родителите на новия ботанически вид. „Стендесто” произхожда по майчина линия от синя слива  сорт „Стенлей” и по бащина линия от кайсия  сорт „Модесто”.
Сортът бе одобрен от Изпълнителната агенция по селекция, апробация и семеконтрол - ИАСАС, през месец март миналата година.
Успехът е наличен, въпреки правилата за кръстосване на видове. Синята слива има 48 хромозоми, докато кайсията само 16. Принципно не би могло да се кръстосат.
Цитат
Но на практика се получи! И по този начин поставихме началото на нов ботанически вид в комбинация от двата вида. Впрочем подобни кръстоски се получават не само в лабораторни условия, понякога се срещат и в
природата.
Казва доцент Аргир Живондов, който е директор на Института по овощарство.
Така че на практика Стендесто е нов ботанически вид, а не нов сорт, получен при кръстоска на два други сорта от един вид. Той не е ГМО, а резултат от естествена кръстоска - прашец от слива Стенлей и женски плодник от кайсия Модесто.
Плодът е тъмно виолетов и издължен като силва, но е покрит като кайсията с лек мъх и притежава нейния аромат.
Стендесто започва да дава реколта на третата или четвърта година след засаждането, в началото на месец август - когато слънцето е силно и дава вкусни  и ароматни плодове от всяко растение. Негово много ценно стопанско качество е устойчивост на шарка - Рlum pox potyvirus (PPV). Тази болест напда и прасковата, като и при трите култури може да опустоши реколтата.

Американския plumcot е кръстоска между японска слива и кайсия, като и двата вида имат по 16 хромозома.
Стендесто има по-дребни плодове от американската кръстоска, но е по-ароматен и по-захарен. Захарността достига 17%, което го прави перфектен за нов вид ракия!
Богатия минерален състав, наследен от сливата, и високото съдържание на витамини, наследено от кайсията, го правят идеален за обичайно и диетично хранене. Приготвянето на различни варианти за зимнина, като компоти, сладка и мармелади, го правят много привлекателен за всяка градина и домакинство.
Хора, стягайте казаните и бурканите, освобождавайте място в градините!
« Последна редакция: 26, февруари, 2013, 14:59 от Вискяр »

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #4 -: 27, февруари, 2013, 14:28 »
Бих си взел няколко фиданки за проба че при нас кайсиите много изсъхват ,а сливите им  е благоприятно , незнам само че от къде

« Отговор #5 -: 27, февруари, 2013, 19:24 »
    При нас е същото та и аз ще взема стига да намеря. То всяка седмица, по време на сезона, идват пазардижии и предлагат какво ли не но вече избягвам да купувам от тях. Или е менте или заболяло предварително. То и аз съм си малко карък та все попадам на такива. Оная година си купих магнолия от аграта. Върви чудесно само дето не цъфти а.. и плод не дава :(. Между другото да питам, някой знае ли нещо за аграта,
кога ще е?

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #6 -: 27, февруари, 2013, 20:57 »
Аз избягвам от всеки да купувам дръвчета , миналата година дадох заявка на един мой роднина да ми направи череши при условие подложката да е от дива череша и да ги гледа на ново място , днес ги взех на 2-3 фиданки измих корените да видя дали имат ракови образувания слава богу няма , след 10-тина дни ще ги засадя само да остана свободен

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #7 -: 28, февруари, 2013, 09:04 »
Аз имам печален опит с праскови-от десетина фиданки купени от разсадник само една продължава да крее.Та сме решили да ашладисаме от нея на подложка дивачка.Идея си нямам как се прави-ще търся един познат специалист за помощ.
Изкушавам се да си взема от Стендесто,но ме притеснява да не е само раздухана реклама  :-[

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #8 -: 01, март, 2013, 08:32 »
В момента ашладисването става на "калем" т.е. цепи се подложката , а калема се заостря като клин и се слага в процепа на подложката , след това някой намазват с кал , а други с восък и притискат с полиетиленова лента . Само че трябва подложката ти да е засята от миналата година и сега да е около 1-1.5 см дебела. При нас различни опити правят хората . Например : на 1 корен дива праскова слагат 2 калема от 2 различни вида праскови , до някъде това е добре защото взаимно се опрашват

« Отговор #9 -: 01, март, 2013, 09:19 »
     Най лесно е ашладисването на пъпка, спяща или будна, майсторството е повече в превръзката ,да е нормално стегната и в подходящия момент махната. Ако подложката е по голяма тогава остава варианта с калем. Добре е калемите да се вземат по ранко а ашладисването да стане при тръгване на сокодвижението. Много е важно да напасваш точно проводящите слоеве на калема и подложката и тъй като на прасковата те са тънки става по трудно. Превръзва се внимателно,нормално стегнато, замазва се, най-добре с овощарска замазка и това е. Като направиш това вземаш една пластмасова туба от безалкохолно 2 л, отрязваш на десетина см. от горния край а в дъното пробиваш дупка така че да можеш да я намушиш на подложката.Привързваш я добре на предварително забито до подложката колче и я пълниш с рохкава пръст така че калемите да останат в пръста и около два см. да има над тях.Поливаш с вода и периодично проверяваш и поливаш така че да е винаги влажно. Като тръгне калемчето то си пробива пръста само, едва тогава внимателно сваляш тубата. Не бързаш със свалянето, трябва да си сигурна че се е прихванало добре. Калемите едногодишни на две пъпки. Успех.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 14, март, 2013, 16:07 »
Един съсед бе през цялото време на Агра-та. Имаше щанд там за неговото производство. Каза ми, че всеки ден обикалял по панаира, но така и не успял да намери къде се продава Стендесто, никакъв щанд на Института по овощарство не успял да открие.

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #11 -: 15, март, 2013, 10:57 »
Ние също ходихме на Агра-та,но всички запитани продавачи на посадъчен материал вдигаха рамене при въпроса за Стендесто-да не е някакъв медиен блъф информацията за новото растение?

« Отговор #12 -: 15, март, 2013, 14:03 »
     Тази сутрин ходих на пазара, пазарен ден е днес, купих десетина фиданки та питах и аз продавача за стендестото. Имам вика ама за догодина ще са готови за разсаждане. Похвали се ,че дъщеря му следвала в института и даже изказа и знание как е бил получен и още не райониран, та мисля ще има за вбъдеще ама какво ще излезне господ знае.

mraveca

• **
  • 81
  • 3
« Отговор #13 -: 22, март, 2013, 22:19 »
Препоръчвам на всеки който иска да си посади такова чудо първо да си похапне от него.Аз останах разочарован.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 24, март, 2013, 21:30 »
А какво не ти хареса, колега, при опитването? Кое точно?