Кръчма

Отглеждане на зеле, карфиол, броколи, брюкселско зеле,

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр

Вдигни таблите до ниво прозорци. Премести всички табли максимално близо да прозорците. Пускай осветлението за 12-14 часа на ден. Опитай да сложиш лампите на макс 50 см над таблите. Повече светлина да дават по-далече от прозорците.
Намали температурата до 18°С. За 3-4 дена.

Най-вероятно зелето ще трябва да се презасява.

Стаята ти е неподходяща за толкова табли, а и си ги сложил далече от светлината.
Силата на светлината намалява спрямо разстоянието на степен квадрат - ако приемем, че на един метър от прозореца е 9 единици, то на два метра няма да е 4,5 единици, а само 3.

Разсад от домати - топлолюбиви, и зеле - студенолюбиво, не се прави на едно и също място.
Щом стане +1° навън, по-добре изнасяй зелето. Ако напече слънце, засенчвай го. Особено ако е на завет.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
И аз съм на същото мнение като Вискяр... точно щях да пиша ме грабна работата в офиса и не успях... Та мисля, че таблите са много ниско, а тези прозорци разположени само в единия ъгъл на стаята няма как достатъчно и равномерно да осветят разсада.
При мен в кухнята прозореца е северен и не влиза пряка слънчев светлина и имам същия проблем с изтеглянето. В момента съм им включила една помощна (маникюрска) луминисцентна лампа да доосветии таблите и ще ги наблюдавам дали им е достатъчно т. е. дали ще си променят посоката на "вратлетата"  ;) ;D
« Последна редакция: 11, февруари, 2017, 16:13 от MinaLP »
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
Една година сях зеле, но не бях надписала съдчето и очаквам да поникне пипер. Беше топло и поникна много бързо. Гледам - едно гъсто килимче от тревичка с кръгли листенца и си викам: "Лееее, какви са тези плевели!" Набързо изчистих "плевелите" и малко по-късно видях отвореното пакетче със зелеви семена. Е, сях зелето втори път (бях изскубала хубавия разсад).  Та толкова издължено не ми се е получавало зелето. На малко по-късен етап се е издължавало сигурно, но е било приемливо.

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Благодаря за съветите ще преправям работата значи. Съседната стая е 10 градуса неотопляема но прозореца е само един да изнеса ли там зелето за 3-4 дни

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
На твое място бих "оплевила" и засяла зелето втори път.  Можеш за сравнение да оставиш няколко от тези и да видиш разликата в разсадите. Малко повече работа, но пък ще бъдеш доволен от крайния резултат.

vlax

• 1
  • 0
Бихте ли ми препоръчали някакъв сорт карфиол,да не е капризен ,за първи път ще садя да пробвам.
Нещо да ми препоръчате при отглеждането му.
Предварително благодаря.