Кръчма

Днес е празник !

nkanavrov

• 277
  • 17
Днес е празник !
« -: 01, февруари, 2013, 08:50 »
Честит да бъде на всички Трифон зарезан,на всички празнуващи , не празнуващи и на тези около тях  :).Всеки от нас има поне по една лозичка в двора.Нека днес ритуално я зареже ,полее с малко винце за берекет и се почерпи с приятели.Ден на лозарите,винарите и не на последно място и на кръчмарите.Така ,че нека главниьот кръчмар днес да направи и "един ред "   от себе си.Ама от хубавото , не от това къде го разрежда под тезгяха  ;D ;D ;D.Наздраве и за зравето на всички.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Днес е празник !
« Отговор #1 -: 01, февруари, 2013, 12:28 »
Под тезгяха има само празен изоставен амбалаж. Като се изпие, никой не прави сметка, че пак ще му потрябва. Горе е написано, че в тази кръчма всеки си носи. Щото инак Дянков ще довтаса и тук. :'(
Честит празник на всички!  :)
Голем берекет през тази година - да не може да се изпие и изяде! Пък с такъв берекет дядо Боже и здраве донася!

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #2 -: 01, февруари, 2013, 12:44 »
Наздраве днес   :)!
Да ни е здрава и берекетлия стопанската година.Да има какво да си мерим тук и с какво да се хвалим!
Ние,в Предбалкана зарязваме на 14,но пием и на двата дена /и не само  ;D/
Сърбят ме ръцете за лозарската ножица.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как се прави вино?
« Отговор #3 -: 01, февруари, 2013, 15:08 »
Някога един човек решил да си направи вино. Незнайно защо, в незапомнени времена виното го варели. Харесал си едно дърво и стъкнал огъня под него. Зачакал в гърнето да се свари вино. Ноооо, нещо не се получавало. Никакво вино не се сварявало. Затюхкал се той - какво да направи? Тръгнал на път да дири мъдрец да го посъветва. След дълго обикаляне намерил такъв и му се оплакал от неуспеха си да свари вино.
Мъдрецът го посъветвал да отсече дървото и с него да свари виното. Казал му, че така ще получи страшно много вино.
Върнал се човека, отсякъл дървото, стъкнал наново огън и зачакал в гърнето да се появи вино. Станало вечер...
Както всяко дърво, така и това било дом за някого. В клоните му живеели един скорец и един папагал, а под тях нощували един тигър и една свиня. Всяка сутрин те тръгвали из гората - всеки по своите си неща, и всяка вечер се връщали за пренощуване.
Тази вечер, когато човека отсякъл дървото и варел вино, първи се прибрал скореца. Като видял, че дълвото е отсечено, от мъка се бухнал в огъня. В гърнето потекло малко вино. Втори пристигнал папагала. И неговото сърце не издържало и той влязъл в огъня. След него тихо и безшумно пристигнал тигъра. Той имал смело и силно сърце, но и то не издържало на видяното. Гърнето започнало да прелива от вино. Последна, шумно и безпардонно, пристигнала свинята. И нейното сърце не издържало на гледката на отсеченото и горящо дърво, и тя приключила живота си в огъня.
Станало много, много вино.
Но то приело в себе си качествата на тези животни. Затова, когато се пие малко, човек става весел като скорец и започва да пее. Като пие повече, започва да се държи като папагал - наперен и креслив. Ако изпие още повече, става смел като тигър и е готов да се сбие с всеки без страх. А пък ако пие много-много, става като свиня. Започва да грухти и да се търкаля в която локва му попадне.

« Последна редакция: 01, февруари, 2013, 15:16 от Вискяр »

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #4 -: 01, февруари, 2013, 18:44 »
Много поучително Вискяр! Ние си знаем и се стемим да сме /от рода на птиците/ славеи  :) :) :). И без да прозвучи като отчет на събранията от миналото : 1. днес зарязахме символично  лозята, 2. приготвихме много добра рибена чорба,3. греяната ракия беше на необходимия градус, 4. следяхме сриктно за необходимата температура на растенията, 5. поддържахме необходимата влажност , 6. според изискванията на министър Найденов - консумирахме всичко що може да е "Стара планина" , че и по-високо,7. по време на мероприятието не допуснахме никакви инциденти,8. бяха спазени всички изисквания за безопасност при провеждане на масови мероприятия,9.дори не остана време да се говори за "политическата и международна обстановка",10. на първо и второ четене се прие единодушно план-схема за провеждане на следващото мероприятие - "Петльов ден" .Разберете ни правилно , времето тече , разсада си върви , пролетта идва и работа ще има много след нас , Но Нас няма да ни има  ;D ;D ;D. Пожелавам всеки от Вас да направи така , че всеки ден да е празник ,за него и неговото семейство  ;) ;) ;)

Градинара

• **
  • 81
  • 2
  • Старши некадърник
« Отговор #5 -: 01, февруари, 2013, 22:15 »
Ба го язе кат сам се захванал да подрезвам лозето ;) и съм забравил за кръчмата и за празнико >:( За малко най-ценнио кадър да не честити празнико 8) Мойте пожелания са прости живи, здрави, апване, пииване па друго шо дойде  :) Ха наздраве ;)
Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа дек да одиш.

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #6 -: 02, февруари, 2013, 11:32 »
Слагайки заглавие на темата , умишлено избрах точно това.Защото според това как човек си подрежда работата е възможно всеки ден да му е празник  ;).А днес действително и отново си е празник- Петльов ден.По нашия край този празник винаги се е празнувал.В тази къща където има малки деца / а и по-големи/ - момчета , той си е направо задължителен.Сутрин рано се заколва петел ,с кръвта му се напръсква прага на портите в двора ,след това петела се пече,събира се цялото семейство и близки и се започва  :) :) :). Този обред е с много дълга история във времето:Още по време на турското робство ,когато войската минавала през селата и вземали от домовете им малки 7-12 годишни момчета и ги откарвали за обучение в еничарските корпуси на султана.Говори се , че веднъж влизайки в поредното село една стара жена се сетила как да ги заблуди за да не вземат внучето й за еничар.Заклала петела и напръскала с кръвта му прага и портите от страната на улицата.Стигайки до въпросната къща войската отминала ,тъй като си помислили ,че вече някой от тях е бил в този дом , тъй като много често вземането на дете от родителите му било придружавано и със съсичането на някой от родителите или друг член на къщата.Предавайки се от поколение на поколение тази история е съхранена и до наши дни. Тъй като си имам две момчета ,днес им заклахме два петела, напръсках с кръв портите на двора и вече са във фурната   :).Така ,че на всички които празнуват този празник и на всички останали Наздраве и за здравето на нашите деца.Наздраве са нашите малки или по-големи помощници в земеделието ,които цяло лято шляпат боси между лехите в градините ни.

« Отговор #7 -: 02, февруари, 2013, 18:22 »
 :)-Честит празник!

« Отговор #8 -: 02, февруари, 2013, 22:27 »
    nkanavrov да си жив и здрав и ти и момчетата ти, да са живи и здрави всички петли и петелчета. Честит празник.
 Хубаво място имаш за празнуване бре, ама не знам от готвенето ли от пиенето ли, нещо и доматките хукнали май или така ми се види ???

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #9 -: 06, декември, 2014, 17:50 »
Честит празник на всички колеги и приятели които са именици. Честит празник на всички колеги и приятели които имат в семействата си именици. Честит празник на колегите и приятелите които имат приятели именици. Честит празник на всички които имат повод за празнуване. ;D ;D ;D ;D Работете и живейте така , че всеки ден за Вас и семействата Ви да е празник. Амин.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #10 -: 06, декември, 2014, 22:53 »
 Жив и здрав и мноооооого щастлив да си колега nkanavrov толкова не типично приказлив  си за мъж,че съм сигуна купона е бил на 6,чудя се от де купихте шарана с тези солени риби около вас ;D

Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #11 -: 07, декември, 2014, 11:21 »
Честит празник на колегата Нканавров,жив и здрав и много успешна предстояща година.Поради технически причини се включвам на другия ден,но така е при нас на северозапад зависими сме от природните условия.Само да кажа,че 10ти ден пали,па да не е и по дълъг периода.Започвам леко да се плаша с това което прави природата.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #12 -: 06, януари, 2015, 09:04 »
Днес е двоен празник,Йорданов ден Богоявление и Милов ден  ;),рождения ден на колегата Мило. Да си жив и здрав,да ти се сбъднат мечтите и големи благодарности,че години наред ни помагаш с ценните си съвети.

nkanavrov

• 277
  • 17
« Отговор #13 -: 06, януари, 2015, 09:14 »
Честит празник ,здраве и късмет на всички.Честито и на теб колега Мило и чакаме репортажи от Дунава - как скачаш и вадиш кръста  ;) ;) ;)

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #14 -: 06, януари, 2015, 09:29 »
Благодаря на всички колеги за хубавите пожелания и вие бъдете живи и здрави и успешна година  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !