Кръчма

Дълга краставица

Re: Дълга краставица
« Отговор #30 -: 04, юни, 2013, 13:55 »
Ами мисля, че за прищипване имат в предвид да се прекърши защото пемзиране като термин използват и във овощарството а там да се прещипи няма как да стане/мое мнение/
Имам още един въпрос. Какво се случва с растението като стигне голяма височина? Чупи се върха или се обръща да расте надолу?

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #31 -: 04, юни, 2013, 15:01 »
Тука съм го прочел http://agronet.bg/agro/zelenchuci/784-proizvodstvo-krastavici-oranjerii.html има и какво да правиш като се качат до горе.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #32 -: 04, юни, 2013, 15:37 »
Описано е за Сандрата, а за Гергана не пише какво се прави. Дали е същото? ???

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #33 -: 04, юни, 2013, 16:49 »
Мисля че ще ти хареса. Има много информация, но не можах да се регистрирам там http://forum.selo.bg/viewforum.php?f=23&sid=efb38314900f65895cb97d9af338345a
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #34 -: 04, юни, 2013, 19:57 »
Във Селото са есенциите за отглеждане на зеленчуците  ;)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 04, юни, 2013, 23:21 »
Каква е вероятността от мястото където има по два три мъжки цвята да излезе краставичка?
От мъжко знаеш каква краставица излиза!  ;D :P

То това ясно- да се прекърши, но пък някъде го пишат прещипване и не съм наясно дали се смачква края или си го режеш с ножичките.
При рязане става по-чиста рана.

« Отговор #36 -: 05, юни, 2013, 09:22 »
От мъжко знаеш каква краставица излиза!  ;D :P
При рязане става по-чиста рана.
Значи там където има мъжки цветове да изчистя всичко, защото има някъкви пъпчици?

« Отговор #37 -: 05, юни, 2013, 09:23 »
Мисля че ще ти хареса. Има много информация, но не можах да се регистрирам там http://forum.selo.bg/viewforum.php?f=23&sid=efb38314900f65895cb97d9af338345a
Да има информация , чета но няма как да се регистрираш. Проверено.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #38 -: 05, юни, 2013, 10:01 »
Един корен нещо пожълтя :(  Трябва ли да се пръска или може да е следствие на повече вода? иначе изглежда жив. Понеже папката е пълна качвам снимка тук http://dox.bg/files/dw?a=4a44dcdb4d

« Отговор #39 -: 06, юни, 2013, 09:44 »
Цитат
То това ясно- да се прекърши, но пък някъде го пишат прещипване и не съм наясно дали се смачква края или си го режеш с ножичките.
   Пензиране или прещипване е когато премахваш само растежния връх т.е 1-2 см. Кършене е когато премахваш пак върха но премахваш и листа т.е. чупиш да речем една педя или повече. Пензираш примерно доматите като след желаната китка оставяш два или три листа и чупиш връхчето преди да се е развил следващия лист. Кършене примерно правим на лозето щото сме решили да речем да оставим 12-13 листа на пръчка и другото го чупим. Премачкване не трябва да има и при двата случая. Дали ще чупим или режем е без значение въпроса е да оставяме възможно по-малки рани.
Цитат
[Описано е за Сандрата, а за Гергана не пише какво се прави. Дали е същото?/quote]
   Същото е. Гергана е българската "Сандра" щото е създанена по нея и от нея. Ако има разлика то тя е от чистотата на семената.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #40 -: 06, юни, 2013, 10:12 »
Благодаря!

« Отговор #41 -: 06, юни, 2013, 11:20 »
Цитат
[Ако можете да дадете линк към някоя статия за хранителния и воден режим ще е много добре./quote]
    Един тон краставици изнасят- 3,5 кг.азот , 2,5 кг. фосфор , 4,5 кг.калий  активни вещества както още сума ти макро и микроелементи които са в по малки количества но не и он по-малко значение. На изкуствените торове активното вещество е отбелязано в проценти. Един тон полуразложен оборски тор съдържа приблизително- 5-7 кг. азот , 2-4 кг. фосфор , 6-8 кг. калий , 2-4 кг. калций , 1-2 кг- магнезий , 0,2 кг.манган , 15-20 гр. цинк , 3-8 гр. бор , 4 гр мед , 0,3-0,5 гр молибден и кобалт. Птичата - 6-20 кг азот , 5-20 кг. фосфор и 4-10 кг. калий пак в един тон. От тука сам ще си направиш аритметиката, какво си сложил какво чакаш и какво трябва да слагаш. Най много хранителни вещества краставицата изразходва по време на цъфтеж и плододаване. За поливането и влажноста се научете сами да преценявате. Има и препоръчителни норми както и среден разход за година но това малко ви топли щото вас ви интересува вашата градина пък тя едва ли е в центъра на средната статистика нито пък времето ще подържа необходимата температура и влажност. Така че карайте на око и наблюдавайте, ще свикнете, не е трудно толкова колкото изглежда.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #42 -: 06, юни, 2013, 14:52 »
Ако правилно съм разбрал значи може да се слага по малко тор след всяка беритба.

Да приемем че бера 1кг краставици на беритба че по лесно се смята. На растенията са им нужни около 3,5 милиграма азот, 2,5 милиграма фосфор и 4,5 милиграма калий. Взимам разтворим тор в нужното съотношение, виждам колко е чистия елемент вътре, смятам върху количеството което съм набрал и след всяка беритба го сипвам в бидончето за капковото. В началото на беритбата вероятно трябва да намаля тора с 50% защото нямам лаборатория - все пак в почвата си има някакъв запас и с напредване на растежа да го увеличавам. Правилно ли разсъждавам?

« Отговор #43 -: 06, юни, 2013, 18:17 »
    Бе, за правилното правилно, ама много сложно бе. Аз го правя по простичко. Правя редовете в оранжерията или градинката, слагам по някоя лопата оборска тор, слагам и по малко комбинирана NPK, разкопавам да се разбърка всичко и разсаждам. Поливам за прихващане и то добре и след това ги оставям да растат на спокойствие като ги поливам от време на време и то едно към "гьотуре"т.е. на око. Окопавам няколко пъти и подхранвам също няколко пъти и...бера и ям. Ако не станат, купувам си и пак ям :) Виж, пипер сея по двайсетина декара и там постъпвам иначе. Предвиждам долу-горе някакви добиви, пресмятам колко и какви торове са необходими, правя разчет кои ще слагам предсеитбено и кои подхранващо и действам. По време на вегетацията ако забележа някакви липси или излишъци опитвам да коригирам. Това не е толкова трудно щото всяко растение си показва от какво има нужда,като за водата така и за храната и то точно каква, само дето това по трудно става , необходими са знания и опит, но това и не е зе препоръчване щото ти като видиш явните признаци на недостига , обикновенно е малко късно, затова е по добре да предвиждаме какво му е необходимо и..долу горе като познаем то е достатъчно да сме доволни. Научете се да наблюдавате растенията, от това ще научите много. За мене всяко растение говори и то на простичък език така че при желание можете да се научите да го разбирате.

« Отговор #44 -: 07, юни, 2013, 10:22 »
  Явно наистина съм попаднал на много кофти семе. :'( Вчера като загледах коренчетата от сорт Каролина и Денфис, които са около 40см. на места имат и по 2-3 плода.