Кръчма

Дълга краставица

Re: Дълга краставица
« Отговор #15 -: 22, май, 2013, 09:24 »
Моля за помощ. Намерих начина на култучене на сорт Гергана, но имам и по две коренчета/за проба/ сорт Дифенс и Каролина. Имали разлика при тяхното култучене от Герганата и ако да какъв? Поздрави!

« Отговор #16 -: 22, май, 2013, 15:33 »
Цитат
[Най-много и най-вкусни краставици брах една година, когато валя три седмици без прекъсване. И нито петънце мана не се получи.
Тази година съм решил да ги отглеждам с микродъждуване./quote]
    Ще издържиш ли на такова дъждуване :o

Иванов, продължавай с бидона и не бой се. Сами ще си покажат дали им стига. Ако вземеш да гониш пукнатините може и пресолени да ти се видят краставиците ;D

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #17 -: 22, май, 2013, 16:06 »
Цитат
[Най-много и най-вкусни краставици брах една година, когато валя три седмици без прекъсване. И нито петънце мана не се получи.
Тази година съм решил да ги отглеждам с микродъждуване./quote]
    Ще издържиш ли на такова дъждуване :o

Иванов, продължавай с бидона и не бой се. Сами ще си покажат дали им стига. Ако вземеш да гониш пукнатините може и пресолени да ти се видят краставиците ;D

В смисъл сутрин го напълвам, през деня се стопля и вечер го пускам да се източи целия?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #18 -: 31, май, 2013, 11:11 »
Със сортовете краставици Дифенс и Каролина не съм запознат.
Може би обичайното колтучене на оранжерийни краставици ще е удачно. А може и някои растения да опиташ да колтучиш като сорт Гергана.

« Отговор #19 -: 31, май, 2013, 11:15 »
А какво е обичайното колтучене на оранжерийна краставица? Това намерих за Герганата.

" Растенията ,отглеждани с вертикално прикрепване на стъблото, редовно се режат, като до 40 см. от почвата се отстраняват всички разклонения. Разклоненията от 40см.до 1м.от почвата, се режат на 2 листа и един плод, а разклоненията над 1 м. на 3 листа и два плода." Това е технология за отглеждане на краставици сорт Гергана от преди 30 години. Не съм срещал нито по нова технология нито по нова Гергана.
А това за кои се отнася?
До 80-90см се маха всичко/и краставици и колтуци/.Следващите 20-30см/3-4колтука/ се прищипват на 1 лист и 1 краставица.До 1,7м на 2 листа и 2 краставици.До телта 3 листа и 3 краставици.После основното стъбло се прекъсва на 4листа над телта като се оставят 3 колтука които се прещипват на 2-пъти по 50см, а тяхните колтуци на 2 краставици. На главното стъбло се оставят от 4-6 до 8-10 краставици.Не повече.При прищипването на колтука се премахва само връхната част,като при това колтука не трябва да надвишава 20см.
Премахват се и всички листа и колтуци които са плододали.
Поздрави!

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #20 -: 01, юни, 2013, 13:29 »
При холандските краставици (Дефенс Делано и др.) колтученето е като при доматите до горе,умишлено не премехваме и най долните плодове за да излеземе по рано на пазара.Но се внимава впоследствие където изресее краставичка до нея се оставя колтук  и от него се чака плод.По този начин няма загуби в добива (съответно  е нужно и балансирано хранене)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #21 -: 03, юни, 2013, 12:28 »
   Благодаря за отговора! Ще спазя това както спазвам/доколкото мога/ за Герганата. Като се замисля сега Вие как се справяте с многото корени краставици? Аз имам тридесетина корена и такова чоплене пада а за Вас не ми се мили. Респект за това което вършите. Един малко може би тъп въпрос. Нормално ли е след като корените краставици вече достигат около 2 м. да не съм откъснал още краставичка? Може би това се получава от хладното време и от това, че до 40см. изчистих всичко. Поздрави на всички!

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #22 -: 03, юни, 2013, 13:55 »
Предполагам си оставил по една краставичка на възел,а не по много,защото ако е второто и до есента няма да береш :(
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #23 -: 03, юни, 2013, 14:55 »
   Ами то по една си има даже на някой възли хич няма, но на култуците има. Има също и много мъжки цветове.

« Отговор #24 -: 03, юни, 2013, 17:23 »
     Май си налетял на мъжки краставици бре :o Как така два метра а да не си късал???? Да беше казал по-ранко можеше да пробваме да оставиш колтук за централно стебло а да махнеш главния. Ако са мъжки, на колтуците по връзват. И не приемайте всичко буквално а наблюдавайте и решавайте на място. Ако имаш достатъчно завърз на централното стебло, защо ти са колтуци? Ако нямаш, оставай където и колкото искаш, ама така че да не стане джунгла. То хубаво четете технологиите за резитба ама четете и технологиите за хранителен и воден режим иначе може и да не се получат нещата. Ако няма достатъчно храна колкото и завърз да му оставиш хаир няма щото започва да се саморегулира, т.е. върже някоя краставечка и другите изхвърля докато не скъсаш тая. Ако не е балансирано яденето може пък....само шума да чистиш :)

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #25 -: 03, юни, 2013, 19:52 »
Аз вече откъснах първите краставици от Сандрата - по 1-2 от корен, а пък са високи едва 60см. Герганите и те са толкова високи но по тях има само по 1-2 краставички малки и много мъжки цветове. Не съм торил с нищо освен един път с около 20гр. Кристалон на 100 литра вода.  Сложих и по още един маркуч за капково на ред. Пускам им по около 3 литра вода на корен през ден, но не смея повече защото върха започва да изсветлява и ме е страх да не ги удавя. А и си е студено - нощем температурата навън е около 9-10 градуса.

Ако можете да дадете линк към някоя статия за хранителния и воден режим ще е много добре. Където намерих го пише така че не мога да се ориентирам.

Появиха се едни щурци вътре -http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%89%D1%83%D1%80%D0%B5%D1%86  и стоят по върховете. Загризано нямам и не знам дали да ги трепам. Примерно ги дават за вредители, ама и били на изчезване.

От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #26 -: 04, юни, 2013, 00:40 »
Ако може някой да ми обясни как става пензиране/прещипване, че чета и не мога да си го представя как се прави. Аз на Сандрата направо режа култука, но при Гергана пише пензиране на култука след 2 листа и един плод.

« Отговор #27 -: 04, юни, 2013, 11:23 »
 Това което съм чел за пензирането/вносно думичка/ това е прекършването на върха на растението с цел да разклонява отдолу. Направих го това при петуниите например. На култука прекършвам върха след като има два листа, а плодове има в основата на листата следователно на двата листа би трябвало да има а ти единия плод трябва да го махнеш. Ако бъркам някъде познаещите от мен да ме поправят.

« Отговор #28 -: 04, юни, 2013, 11:30 »
     Май си налетял на мъжки краставици бре :o Как така два метра а да не си късал???? Да беше казал по-ранко можеше да пробваме да оставиш колтук за централно стебло а да махнеш главния. Ако са мъжки, на колтуците по връзват. И не приемайте всичко буквално а наблюдавайте и решавайте на място. Ако имаш достатъчно завърз на централното стебло, защо ти са колтуци? Ако нямаш, оставай където и колкото искаш, ама така че да не стане джунгла. То хубаво четете технологиите за резитба ама четете и технологиите за хранителен и воден режим иначе може и да не се получат нещата. Ако няма достатъчно храна колкото и завърз да му оставиш хаир няма щото започва да се саморегулира, т.е. върже някоя краставичка и другите изхвърля докато не скъсаш тая. Ако не е балансирано яденето може пък....само шума да чистиш :)
Май май съм налетял на такива. Може би е редно да отбележа/сигурно има значение/, че семената са от Брикулаж за 1лв. за пакетче. Не знам какъв е режима за хранене и поливане/още съм много бос/, но примерно аз ги поливам ако не всеки ден през ден/вода бол  ;D/, а за хранителен режим само оборската тор която съм внесъл пролетта. Каква е вероятността от мястото където има по два три мъжки цвята да излезе краставичка? Иначе най голямата краставичка е около 10 см на да кажем 5 лист от долу на горе веднага след мястото до което съм изчистил всичко. Малки краставички има като гледам но главно по култуците и като назреят на веднъж ще ми трябва помощ за салатата  ;D. Сях и по два корена Каролина и Дифенс ще видим те как ще се представят защото са още малки. Поздрави!

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #29 -: 04, юни, 2013, 13:49 »
То това ясно- да се прекърши, но пък някъде го пишат прещипване и не съм наясно дали се смачква края или си го режеш с ножичките.