Кръчма

Ранен разсад домати

Re: Ранен разсад домати
« Отговор #180 -: 27, февруари, 2014, 23:09 »
     Янева, като прочетеш долния пост ,цитата и линка към него, няма да се учудя ако махнеш тръбите на циганската любов. Не го прави!!!! Може и да са прави хората дето са писали за въглеродния диоксид, може и да го продават , знам ли, всичко може.
  Свойството на растенията да извършват фотосинтеза е довело до възникването на живота на земята. Вярно е. Вярно е , че един индиец живее вече 14 години само на фото синтеза!!! Пишат го хората, проверили са го. Давайте светлина и то точно в този спектър, вода и въглероден диоксид и лягайте на сянката!!! Е, на практика не е точно така. Лимитиращи фактори не са нито светлината нито въглерода а много неща събрани на куб и едното от тях ако липсва ще куца всичко. Фотосинтезата е по добра при определени спектри не защото са по красиви а защото са по енергетични, пренасят повече енергия. Това не значи че другите спектри не се използват от растението. Ние май приемаме нещата така- човека диша кислород издишва въглерод, растението диша въглерод издишва кислород. Да ама май не е точно така. Ако искаме да сме наясно поне малко с физиологията на развитие трябва да почнем от А иБ т.е да почнем от семенцето, да видим какво е заложено в него  при какви условия ще се развие, какви сили и стремежи го водят от какво и как ще се развие най добре та пак да образува семенце. Тогава може и да се опитаме да познаеме да му угодим поне малко щото само ще предполагаме, няма да сме сигурни. Ако не навържем нещата последователно, полза никаква. Пример- фотосинтеза-вода светлина и въглерод. Азота къде е? Фосфор калий магнезий желязо? Никакво отношение към фотосинтезата. Да ама фотосинтезата се извършва от хлорофила а кое образува хлорофила? Е, там ако задълбаете ще разберете че азота е изключително важен, че излишъка примерно на фосфор потиска този процес че калия го подпомага , че желязо не се съдържа в хлорофила но липсата му е фатална и т.н. Станах скучен май.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #181 -: 27, февруари, 2014, 23:20 »
Цитат
Лимитиращи фактори не са нито светлината нито въглерода а много неща събрани на куб и едното от тях ако липсва ще куца всичко

никои не казва ,че е единствения  лимитиращ фактор ,ама ако твърдиш че не може да бъде? или аз не те разбирам именно светлината като лимитиращ фактор се използва в мулчирането ,нали? растения на дългия ден ,на късия ден разправял си ги ? също и за зависимоста между температура и светлина по напред някои те похвали даже че си го научил да неполива разсада в облачни дни или нещо такова беше ,сам си казвал след поникване да се осигури повече светлина ,знаеш и какво става в гъстите посееви ...да продължавам ли за светлината като лимитиращ фактор?

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #182 -: 28, февруари, 2014, 00:11 »
Всеки може да си вземе една бутилка с въглероден двуокис и да си я пуска по малко. Проблема е че ако е отворена оранжерията е безсмислено. Вятъра го отнася. В атмосферата въглеродния  двуокис е 0,04%. Всяко обогатяване е +.

хал си нямам дали става с бутилки ама го ползват именно в затворени оранжерии с приднудителна вентилация (вентилатори демек )

« Отговор #183 -: 28, февруари, 2014, 14:49 »
Привет на всички! Радвам се да прочета интересната информация. Тази година закъсах с разсада :(, от други грижи оставих грижите за разсада на майка ми/70г.жена/ и работата се обърка. Сега ще се купува разсад. Но нека да сподела на бързо-имам
малка оранжерия в която сгушвам 80 корена домат. Миналата година БИГ БИФ и ВЕДЕТА, както казват някои колеги-много съм
доволен. Много домати брах-храних три къщи :) Неотопляма оранжерия, но пуснах един "макарон" от старите печки лъч с един
термостат от 0-75градуса, настроих на 5 градуса, няколко сутрини включваше рано сутринни включваше. Друго от което съм
много доволен е микропорестия маркуч за подпочвено поливане на ягоди. Купих да поливам овощната градина, но влезе в действие и в оранжерията. Зарових го близо до корените и много хубаво полива,може да се ползва многократно,не гние и не се запушва, разклоненията направх с ПВЦ тръби ф-20 и тетки и колена...Родих се , сложих и бодонче с което вкарах и тор...
До се сега съм гледал: БИГ БИФ; ВЕДЕТА; ОПТИМА и ПРЕКОС...Все вкусни домати. Две поредни години засаждам на 16.03. и пръвия собсвен домат късам на 01.06., но не прищипвам след четвърта китка, а си ги оставям да расте свободни..
Тази година ще пробвам с АМАТИ и ОПТИМА, казаха ми че мога да сложа вътре в оранжерията и агривело. Картофите ми вече са засадени, напръскани със СТОМП и завити за първи път агривело. Селото ми е близо до Димитровград, почвата маришки нанос/миллик-лека посъклива топла почва/. Успех на всички! Сега това ми е хоби. Но съм гледал в оранжерия 1500 корена от
старите сортове: Балка, Марица 25 и т.н.....

« Отговор #184 -: 28, февруари, 2014, 15:38 »
Приготвих семената за средноранните домати 18 сорта едва събрах чаши ,та подкарах и кристалните  :). Утре ще ги накисна в Байкал за 2 часа и засявам. Още от сега ме тресе тръпка да узреят и да ги опитам. Дванадесет от тези 18 сорта засявам за първи път. Някои като черния ананас и златно съкровище са пълна екзотика,нямам само зелен сорт,другите са в цветовете на дъгата. Ще снимам за фото каталога всеки сорт;
« Последна редакция: 28, февруари, 2014, 15:41 от K7777777 »

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #185 -: 28, февруари, 2014, 19:40 »
atanasov тоя маркуч все се каня да го ползвам не по преднзначение та във връзка с това издържлив ли е на опън колко е максималната дължина дето може да захрани чешма от градината да речем какъв цолаж и дебита ако му знаеш и тн т

к 7777777 ти ли беше тоя де ашладисваше домати от два домата да стане един с два корена
« Последна редакция: 28, февруари, 2014, 19:47 от maistora »

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #186 -: 28, февруари, 2014, 20:17 »
Цитат
Вярно е , че един индиец живее вече 14 години само на фото синтеза!!! Пишат го хората, проверили са го
Къде го пише батко в някои таблоид.ама за фотосинтезата се подписват професорине журналя ,на тоя индиец боята да не му е зелена или на косата има хлорофил? наи ме кефи да се "заяждам" с тебе ,незнам защо ама си ми странен в някои отношения имаш много напредничаво мислене в други си тома неверни ,хем обичаш да експирементираш хем остави ги тия работи

Цитат
Пример- фотосинтеза-вода светлина и въглерод
  не бъркаи въглердоа с въглердония двуокис тои няма общос храненето а дишането на растенията и ако едно време не са ги хранили ти вече ги храниш ,други обаче стигат още по далеч ...и аз мисля че не сме дозрели за генератор за въглероден двуокис ,ама пък не го отричам ,има хора дето и сега ми се пулят че съм дал пари за нпк тор забележи ,будала амониевата била наполовин цена .е може би така изглеждаме и ние в нечии други очи
Цитат
Ние май приемаме нещата така- човека диша кислород издишва въглерод, растението диша въглерод издишва кислород. Да ама май не е точно така. Ако искаме да сме наясно поне малко с физиологията на развитие трябва да почнем от А иБ т.е да почнем от семенцето, да видим какво е заложено в него  при какви условия ще се развие, какви сили и стремежи го водят от какво и как ще се развие най добре та пак да образува семенце. Тогава може и да се опитаме да познаеме да му угодим поне малко щото само ще предполагаме, няма да сме сигурни. Ако не навържем нещата последователно, полза никаква. Пример- фотосинтеза-вода светлина и въглерод. Азота къде е? Фосфор калий магнезий желязо? Никакво отношение към фотосинтезата. Да ама фотосинтезата се извършва от хлорофила а кое образува хлорофила? Е, там ако задълбаете ще разберете че азота е изключително важен, че излишъка примерно на фосфор потиска този процес че калия го подпомага , че желязо не се съдържа в хлорофила но липсата му е фатална и т.н. Станах скучен май.

точно така си е само че дишаме въздух не чист кислород ,между другото и при хората се ползва тая фатка има кислродотерапия
що се отнася за храненето и разбирането ,бре тия де си купуват генератора наи малкото си правят анализ и торят по него ние дето го разбираме правиме ли го? нещо повече ние чакаме да вдим симптомите на някакъв недостиг и голям маисторлък ако улучим ,онези си взимат редовно проби от самите растения и още преди да се получи дефицит си ги хранят ,до толкоз за тях торенето не е проблем че може да се каже че не им е лимитиращ фактор даже опитват се да го докарат от "въздух" осветление точен контрол на топлина влага ,е че не сме дорасли до там и за нас е по важно да се учим да познаваме след дъжд качулка кво сме изтървали и тва е вярно

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #187 -: 28, февруари, 2014, 20:28 »
k7777777 ти си падаш по експериментите ,да нямаш случаино хамстер да видим има ли фаида от завижени дози въглероден двуокис? ;D

http://www.houseplantsforyou.com/carbon-dioxide-co2-enrichment-in-an-indoor-garden/

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #188 -: 28, февруари, 2014, 21:18 »
maistora, въглеродния двуокис е голям стимулант на растенията. По времето на динозаврите е бил в доста по високо ниво от сега и съответно е имало доста повече растителност. Затова са процъфтявали динозаврите. Иначе как мислиш - колко тона трева дневно е папкал 30 тонен динозавър?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #189 -: 28, февруари, 2014, 22:12 »
Цитат
maistora, въглеродния двуокис е голям стимулант на растенията
викам да спрем по тая тема че всеки си пише ...заглавието беше ранен разсад ,освен ако не ми кажеш практически как да го ползвам тоя голям стимулант

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #190 -: 28, февруари, 2014, 22:38 »
Ползването е елементарно - взимаш една бутилка с въглероден двуокис - копуваш или под наем. Свързваш я с един редуцил вентил към един капков маркуч и го опъваш между редовете на доматите примерно. Като пускаш крана и през капките излиза газта и ... Може и елементарна автоматика за 20 -тина лева да се направи да ти включва един газов клапан на определен интервал и да обогатява въздуха с СО2.
Бутилките може и да са на смяна, примерно -  http://ametist.bg/bg/product-view/54/488.html

Ако искаш мога и да ти помогна с схемата и направата на автоматиката.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #191 -: 28, февруари, 2014, 22:43 »
и колко общо като пара ще ми излезе за сто квадрата да речем за целия сезон?

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #192 -: 28, февруари, 2014, 22:52 »
Знам ли? Може да направим една примерна сметка:
1.Еднократни маркучи за капково 100метра с някои фитинги - предполагам имаш.
2. Едно такова нещо пако можеш да вземеш от някой приятел. Това е за кислород , не можах да намеря снимка за СО2 
3. Един клапан от стара газова уредба и  един таймер за командване - около 20-тина лева
4. Ако харчиш по бутилка месечно - не знам цената. Трябва да видиш някъде около тебе къде зареждат. Ако имаш комшия тенекеджия- той знае откъде го взима и за колко ;)
5 И каса бира докато го правиш :)
Ми това е в общи линии като инвестиция.
« Последна редакция: 28, февруари, 2014, 22:54 от ivanovbg »

Краси Лазаров

« Отговор #193 -: 28, февруари, 2014, 23:11 »
Омръзна ми с това к77777777777777777777777777777777  ;),което се получи преди години от една грешка,която сега вече е оправена е те това съм аз бях к77777777777777777777777777 сега съм си пак аз Краси Лазаров ха наздраве

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #194 -: 28, февруари, 2014, 23:25 »
Наздраве адаш ;D

Ето и малко повече инфо http://www.slideshare.net/buddy.tignor/carbon-dioxide-injection . Той обяснява, че „CO2 може бързо да бъде изчерпан по време на растениевъдството“ през светлата част на денонощието, тъй като растенията изсмукват всичкият CO2 от въздуха и го използват при фотосинтезата.

Обкръжаващото ниво на CO2 на открито е с обем около 340 части на милион. Всички растения растат добре на това ниво, но тъй като нивата на CO2 могат да се повдигнат до 1000 PPM фотосинтезата се увеличава пропорционално, давайки повече захари и въглехидрати за растежа на растенията. Всяка активно отглеждана култура в плътно покрита оранжерия, с малко или без вентилация, лесно може намали нивото на СО2 през деня, до 200 части на милион.
« Последна редакция: 28, февруари, 2014, 23:36 от ivanovbg »