Кръчма

оранжерии

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
Re: оранжерии
« Отговор #255 -: 28, ноември, 2017, 10:12 »
Имаме две такива и две от по 6 метра , за сега мисля че тези по широките са по удачни. Малко повече от 2000 излизат без монтажа, но пък се сглобяват лесно. За сега сме доволни, но ги имаме от три години, за по дълго питай старите кучета :)

Мило

• 1 128
  • 20
« Отговор #256 -: 28, ноември, 2017, 16:32 »
Гледам оранжерии и цени  :P
Ето с такива мерки ми се ще да е :
    Ширина - 8м.
    Дължина - 25м.
    Височина- 3,50м.
Да не давам линк...но ги има в нета нови около 2000лв,без найлона.Ще ми се като купувам да е нещо добро.Съвети всякакви приемам.

Внимавай от кой производител ги купуваш,че тръбите от които ги правят са много лефтерни и вятъра ги вади със се найлона или ги мачка като сезал към земята.Виждал съм при колега съсипани от вятър.Много ефтиното не е мн. добро!!!

Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

askb

• *
  • 16
  • 0
  • кандидат агроном
« Отговор #257 -: 29, ноември, 2017, 07:22 »
Ами Вискяр ,ако разреши кажете проверени производители за такива оранжерии.Близо до Бургас съм ,ако има значение.
stella_z защо мислиш ,че са по удачни?
Аз не съм имала професионална оранжерия....прохождам.Това което прочетох тук там ме навежда на мисълта че трябва да е 3.50 висока.Ще пробвам любимите ми домати,а на тях им трябва височина.
« Последна редакция: 29, ноември, 2017, 07:37 от askb »
Градината е моето царство.....

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #258 -: 29, ноември, 2017, 09:14 »
Защото са с по голям обем и доматите и краставиците се чувстват по-добре вътре. Иначе височината на която можеш да работиш и при двете е една и съща, само че при 3.50 има достатъчно разстояние до найлона и растенията се проветряват. Но Мило е прав, още повече че си до Бургас а при вас духа винаги, обмисли проблема с вятъра

Мило

• 1 128
  • 20
« Отговор #259 -: 29, ноември, 2017, 14:15 »
Има много производители на оранжерии в България,разрови се в нета и ще намериш.Има и от старите оранжерии от социалистическо време,те са по здрави защото са с плътно желязо правени и ферма от ферма е на 1,45м.Но като цяло всичко зависи от материала !

Вискяр

• *
  • 1 769
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #260 -: 01, декември, 2017, 02:56 »

Ширина - 8м.
тази ширина не е от най-удачните.
Стандартна ширина на леха е 1,60 метра - два реда домати, краставици... Свивал съм до 1,40 - става много тясно.
От години работя с 1,50 метра ширина на лехата.
Ето какво си направих тази година:

За 4 лехи е - ширина 6 м: три лехи в центъра и две полулехи по края. За по-удобно обслужване.
Дължината е 19 м - толкова позволи мястото.
Височината на билото е на 4,70 метра.
Целта е да се ползва целогодишно, без да се сваля найлона.
Може да се проветрява по дължините.
Материал - кухи профили (квадратни тръби).

Не е изчислявана на якост. Не е тествана - по ред причини още е без найлон върху конструкцията. Затова и нищо не съм публикувал.

Намери си проектант на железни конструкции и го питай колко ще струва да изчисли точно с какъв размер да са кухите тръби. Ако ти хареса цената му, ще ти кажа как да си я направиш.
Двама души, с размотаване и туткане, я вдигнахме за две седмици.

ПП
Размерите и конструкцията са напаснати за цялостно използване на 6 метровите профили, използвани за ребрата.
Размерът е подходящ и да се облече цялата с поликарбонат, като за дългите страни няма да има отпадък.
« Последна редакция: 01, декември, 2017, 03:03 от Вискяр »

askb

• *
  • 16
  • 0
  • кандидат агроном
« Отговор #261 -: 01, декември, 2017, 06:38 »
Мило,Вискяр благодаря ви ,но въпреки ,че се впускам да върша какво ли не си оставам жена  ;) и съответно не мога да си направя сама оранжерия.И от профили не разбирам та затова си зададох така въпроса,ако някой знае фирма ,човек който да е читав и да работи качественно бих се доверила.
И мъж си имам и може да я направи къдърен е,но не мога да чакам примерно 5години да ми се мота....при положение ,че може да се свърши в една календарна  :P
А сега имам малка оранжерия 30кв. ,тази пролет и слагахме нов найлон и сега вече е пробит на извивките.Самата конструкция е много здрава ,но горната част е като триъгълен покрив и на ъглите винаги найлона се пука.
« Последна редакция: 01, декември, 2017, 06:44 от askb »
Градината е моето царство.....

stani

• *
  • 8
  • 0
« Отговор #262 -: 09, януари, 2018, 18:08 »
Сега говорихме и точно това е модела, тази година е намален като цена...https://www.vidaxl.bg/e/8718475909989/parnik-sas-stomanena-ramka-18-m2

Ето и снимки, като от вън се вижда една част, но от вътре също се придобива яснота,а подредбата си е индивидуална...За по-голяма стабилност той я е вкопал леко и според мен е идеална за нашия вид експлоатация и необходимост ...

Здравейте!
За пръв път се включвам във форума ви. Много полезна информация има в него. И аз отдавна се занимавам със земеделие и едва от 2 години започнах да експериментирам с малки оранжерии, първо маруля, после с домати и има резултат. Тази година се спрях на подобна оранжерия от този линк
https://www.olx.bg/ad/oranzheriya-parnik-18-m2-novi-v-kashoni-100-kachestvo-ID623iG.html#ff80976741;promoted
 Та искам да попитам не е ли доста тъмен този цвят за оранжерия. Дали ще достатъчно осветен.

Иначе правя си разсадите в апартамент с инсталация от LED  осветление и автоматично поддържане на температурата. Много съм доволен тъй като имам изложение на запад и зимата има 2-3 часа слънце. Градината си я поливам капково, тъй като нямам възможност да съм там често.

Мило

• 1 128
  • 20
« Отговор #263 -: 10, януари, 2018, 08:53 »
За собствени нужди е добра оранжерията и найлона е добър нищо,че е толкова зелен,явно има достатъчно светлина както виждам,дано има UV защита,че да издържи няколко години.И аз имах подобен найлон и с годините изсветля ,много.Хубава е оранжерията според мен,не знам само колко са и здрави фермите за да може да се опънат телове и на тях да се връзват доматите със сезал или ще са нужни колци !

stani

• *
  • 8
  • 0
« Отговор #264 -: 10, януари, 2018, 09:09 »
Благодаря колега за отговора. Мисля да я застопоря с клинове от арматура, а за колове забивам метални тръби, вършат идеална работа.