Кръчма

Отглеждане на картофи

Bogomil Todorov

• **
  • 80
  • 1
  • градина
Re: Отглеждане на картофи
« Отговор #90 -: 12, май, 2016, 17:31 »
Това е много полезно, Благодаря!
В моя случай си трябва торене! Азот -27,9- бедна,   Фосфор 6,6 средно запасена,    Калий 15,4.слабо запасена.
Започвам с жълтия кристалон , но ги чакам да изникнат всичките.
Благодаря и успех , картофопроизводители.

Bogomil Todorov

• **
  • 80
  • 1
  • градина
« Отговор #91 -: 04, юли, 2016, 23:40 »
Колеги, единия сорт картофи прецъфтя преди 10 дни -Алегрия , сораята преди около 5 дни , полезно ли е последното торене - 4 тото с калиев нитрат да го правя или няма нужда.Картофите са здрави и високи по 80-90 см без признаци на полягане още.Картофчетата са като орех,което ме притеснява, т.е. много листна маса -дребни картофи,затова се чудя 4 тото торене с калиевия нитрат да го правя ли или да караме само с поливки.Схемата описана по- горе от КВС агро съм я спазил на 100%, опазих ги с инфинито и подхранвах с листни торове, пък ще видим.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #92 -: 05, юли, 2016, 05:15 »
Това торене ти е най важното от всички .Картофа почне ли да цъфти колкото е заложил толкова и от сега нататък само ще едрее . Затова са ти препоръчали калий в този момент .

Bogomil Todorov

• **
  • 80
  • 1
  • градина
« Отговор #93 -: 05, юли, 2016, 22:53 »
Направо ме зарадва,още сега ми се тръгва.Мислех си че пак нещо съм объркал.
Благодаря и Наздраве!

Bogomil Todorov

• **
  • 80
  • 1
  • градина
« Отговор #94 -: 18, декември, 2016, 19:26 »
Здравейте, да продължа с картофите.
Доста въпроси изникнаха, доста отговори получих за което благодаря на всички, та от 1800 кв.м се получи следното:
1.Сорт Сорая от 900 кв.м. 2750 кг за продаване(продадени),200 кг за семе 250 кг наранени ,наядени и зелени.Така добива е 3550 кг от дка.
2.Сорт Алегрия от 900 кв.м. 2500 за продаване, 250 кг за семе и 200 кг наранени или 3300 кг добив от дка.
За следващата 2017, дано да е здраве ще садя семето от Алегрията , но ще увелича Сораята ,заради по-добрия вкус.
Откъм болести и с двата сорта не съм имал проблеми. Пръскал съм два пъти с Инфинито и листни торове.Семената бяха клас "А" с паспорт. Основното торене е по препоръка на КВС агро и е описано по горе.Проблеми се появиха с "увличането" на част от семето преди да поникне от земно куче, не мога да преценя какво количество но и този добив за човек отглеждащ за първи път картофи мен ме устройва.
Поздрави и ако някой иска нека сподели добри практики , опит ,сортове и добив от 2016.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #95 -: 19, декември, 2016, 09:52 »
Потърси семена от Лаура.  ;)

alys

• **
  • 72
  • 0
« Отговор #96 -: 18, февруари, 2017, 15:11 »
Ще си призная, че не съм прочела темата и по-късно ще го направя. Имам конкретен въпрос. При нас градини се садят към 20-25 май. Но това е късно за картофи. Мисля да садя, когато може да се работи (още не съм измислила кога да бъде). Добър вариант ли е да ползвам агривело (1 кат) върху редовете и докога мога да не го махам? Миналата година завих само част от поникналите при прогноза за слана и нищо им нямаше после, а другите чаках да поникнат наново. Дали да завия веднага при засаждането?
« Последна редакция: 18, февруари, 2017, 15:15 от alys »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #97 -: 19, февруари, 2017, 15:33 »
Ако ползваш агривело, трябва да си край него. Излезе ли слънце - отвиваш. Инак ще съсипеш картофа, както която и да е друга култура, с жега, вместо със студ.
За неделните градинари има перфориран найлон за тунели - не държи толкова топло като неперфорирания, но пък топлинния шок се получава значително по-трудно. Донякъде може да запази и от слана.
Края на май е късно по отношение да си извадиш ранни картофи за пържене. За зимни картофи си е добре. В Копривщица и Трън ги садят някъде по това време.

Който иска ранна реколта, трябва да рискува.

Годините не са еднакви в климатично отношение - имал съм цъфнали домати на 5 април, но нещата така се развиха, че пак брах първите домати за 4 юли.
Сланата не е толкова страшна за картофа - тя поразява листата, но клубена и покаралото стъбло оцеляват и пак се развиват. Тази пролет късна слана ми жарна картофа, тези листа отпаднаха, но развитието си продължи.

И, да сме наясно - слана е при положителни температури. При мен се образува при +2°С. Ако термометъра показва отрицателни градуси, вече е мраз, а не слана. Тогава рядко нещо над почвата оцелява.

alys

• **
  • 72
  • 0
« Отговор #98 -: 19, февруари, 2017, 18:37 »
Досега точно така съм действала с агривелото, не съм посмявала да го оставя за няколко дни, а отвивам и завивам. Уж съм при градините, но няколко дни в седмицата не съм на 100%, а ММ не ми се връзва да отвива и завива :). Ясно, няма лесно, ще се борим и рискуваме. Голямо благодаря за отзивчивостта и информацията!

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #99 -: 19, февруари, 2017, 18:57 »
Агрила пази до минус 4 без проблем .Като си насееш картофите завиваваш и зариваш с аванс.Може да си порасне отдоло и до 30 см.Ако се наложи да се прекопае отвиваш прекопаваш и завиваш по хладното .Като отминат рисковите дни откъм слани отвиваш пръскаш задължително листен тор и си готова .

alys

• **
  • 72
  • 0
« Отговор #100 -: 19, февруари, 2017, 19:32 »
Петко, ще опитам, благодаря! Нека позволи времето да се работи. :)

Stivi 62

• *
  • 10
  • 1
  • градина
« Отговор #101 -: 13, март, 2017, 05:14 »
Здравейте градинари, виждам че тук сте основно професионални производители на картофи с много опит и знания и затова се обръщам към вас за съвет. На село в двора отглеждам картофи за лична консумация, сея около 70-80 кв. и  всяка година им сменям мястото на сеитба /сея ги около 10-15  Май за консумация през зимата/, но миналото лято се появи проблем с телените червеи. През м. Март засявам 1-2 реда за прясна консумация, но при тях нямах проблем с червея. Изчетох доста за препаратите за борба с тях и разбрах, че едни от най-добрите вече са забранени и не се продават. Въпреки всичко успях да намеря "Каунтер", но не мога да преценя колко да сложа за тази квадратура, как и кога да го поставя /преди сеитба, при обработка на почвата или по време на самата сеитба във вадите при картофите/, а и разбрах, че е доста токсичен и с голям  карантитет срок и трябвада се внимава с дозировката му и консумацията на картофите.  Четох едно мнение на колегата "ivangeorgiev", че го е ръсил посредством шише с малък отвор,завързано на пръчка, но ако той или някой друг от вас може да ми обясни по-подробно технологията на внасяне и количеството /колко да сложа от този препарат/ ще съм ви много благодарен. Благодаря ви предварително.
« Последна редакция: 13, март, 2017, 05:38 от Stivi 62 »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #102 -: 13, март, 2017, 09:48 »
Преди доста години ползвах Каунтер. Смесих го с пясък и така наръсих дозата - два или три пъти минавах площта на ръка.
После фрезовах два пъти, за да влезе в почвата и се размеси с нея. След това садих.
Особен ефект не видях, но го отдавам на сухата почва. Тогава нямах микродъждуване, а сезона се оказа сух.
Почвените препарати работят добре само при влажна почва.
Остатъка още се търкаля някъде, повече не го ползвах.
Имам, естествено, телени червеи, но последните години не са сериозен проблем. Постигнал съм някакво равновесие на био-обществото в почвата.
Ако искаш да го ползваш, трябва да спазиш дозата за площ. Все някъде в Мрежата ще я има. Или по турски сайтове, или по испански/португалски от Южна Америка.

ivangeorgiev

• 22
  • 1
  • градина
« Отговор #103 -: 20, март, 2017, 10:17 »
Колега  Stivi62 мога да ти отговоря на въпроса за каунтера на тел.0889457068 компютърът ми е  повреден а на телеф она ми е трудно да пиша Ако реши колежката Alis също да  ми се обади за агривелото