Кръчма

Отглеждане на картофи

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
Re: Отглеждане на картофи
« Отговор #30 -: 02, октомври, 2014, 21:53 »
И от мен едно за Георгиев.:)За първа година рътя картоф и по добро обяснение не бях чела, но цената е 35ст Лидъл.:( та в цялата лудница тази година днес сколасахме да доизвадим последния картоф-добре съхранен за изненада.Та при 2.10кг семе не се връзват нещата.Решили сме че семето за 2015 ще е от това,понеже всичко друго но не скромна.:)питането е колко пада добива с по долния клас семе.?.:)и стрували си икономията?
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

ivangeorgiev

• 22
  • 1
  • градина
« Отговор #31 -: 03, октомври, 2014, 20:42 »
Станке, фирмите производители на вносни семена от Холандия и Германия добре се стараят при производството на семена да не можем да използваме семената втора или трета година и това е разбираемо. Много ми е интересно обаче как го постигат. Например аз съм оставял семена за втора година от Артемис и Марабел, да обаче "греда" като обича да се изразява моят син в случаите когато нещо не се получава. При марабела бройката е малка и не си заслужава, тъй като всички останали разходи са едни и същи като цифра, при артемиса пък бройката е голяма, но толкова издребняват картофите, че няма да ти покрие разходите независимо от голямата бройка. Можеш обаче да пробваш с ривиерата, като семената задължително трябва да са подходящи като големина от от 80 до 130-140 г. Никой да не си прави илюзии, че като остави дребно семе ще получи задоволителен добив. Така стоят нещата със дребното семе и при вносните семена. Фракцията при вносните семена е направо възмутителна като се има предвид, че цената е 2 лв на кг, а семето е с големина от лешник до едри картофи с големина почти като тази на картофите, които произвеждам за продан.Може би коментарът ми към вносителите е остър, но на практика те със своите цени поглъщат нашата печалба. И за да не бъда голословен ще се опитам накратко да ти обясня как се развиха нещата с течение на годините. До преди 10 години купувах семена от Родопите с. Момчиловци на цена 1 лв на кг клас А - фракцията им беше перфектна - нямаше я тази голяма разлика от най-малкия да най-големия картоф. В 1 дка влизаха около 160-180 кг първокласно семе - или от 160 до 180 лв на дка за семе. Към тях добави още 200-250 лв за торове, обработки препарати и др. Да обаче това в Момчиловци беше една кооперация за семепроизводство която беше основана и въведена в експлоатация директно от холандците. Като си заминаха холандците типично по български започнаха да стават гафове. Кооперацията беше от 23 отделни производители като в края на сезона смесват семената на всички тези хора и не може да се разбере кой произвежда качествено семе и кой оставя за 2,3 или 4 година семе. Стана така,  че си беше жив късмет дали ще вземеш добро семе. Вдигнаха се скандали и кооперацията се разпадна. Двегодини подред все се издънваше по един от сортовете при мен и накрая ми писна и започнах да купувам холандско семе директен внос. Това беше около 2002-2003 година. Да обаче при тях цената от една страна е около двата лева и в един дка влизат около 330 кг - така че разходът само за семе е около 650-680 лв. Сложи и 250-300 лв за другите разходи и общо при икономии се получават 900-1000 лв в дка. При това положение какъв добив трябва да имам, че да мога да продавам на едро на цени между 35 и 45 ст. Затова намалих производството до минимум и започнах да продавам по пазарите на дребно.  Преди това ходех на Варненската борса/отглеждах около 20 дка/ и сметката долу- горе се получаваше, но с българските семена. След това ходенето на борсата се обезсмисли. Трябва да вземеш предвид, че максималният добив от ранните сортове е 2,5-3 тона от дка, а при средноранните и късните - до 3,5 тона. Всички други цифри с които се хвалят колегите за мен са излишна самореклама. Всички тези неща ти ги разказвам, за да получиш по-добра представа за какво става въпрос. Все пак ако продаваш на дребно и нямаш високи разходи за транспорт, все ще вземеш нещо. Друг е въпросът ако работиш по програма и вземаш солидна субсидия за производството. Със колегите от другите държави, които внасят картофи у нас не можем да се конкурираме поради високите субсидии, които получават, освен това при тях всичко е механизирано и един средноголям производител отглежда около 1000 дка /това го тледах в предаване по телевизията/. Така че те печелят и от големите площи.

Станка

• 385
  • 10
« Отговор #32 -: 03, октомври, 2014, 21:36 »
 Уааааааааааааау ;D ;D ;D,ми много благодаря за отделеното време,а то е пари ;D.Та сериозно ,гледам картоф за артикул и продавам на дребно,но ми писна да правя упражнения за малоумни :(,та за добив стигнах до 4т от дка-горе долу почти,като изчетох света за 8 и до 12т от дка,сигурно ние не сме се справили :-\,преди много години продавах картоф внос от Германия и с него си купих за семе пак директен внос 25кг за лична консумация,баща ми ходи в цяло село да се хвали с него като род и едрина,от него съдих и се получи задоволителен добив.Като минах на варианта от това да живеем и много четене за заразено семе реших че като ще е картоф да е холандски но 700лв,добре като се оцели цена ,но като не е е дърво ;D,колега даже ми се смя че за семепройзводство ли е  ;D .От Агрико гледах Арнова,Монако и сега Аринда като мисля при тази цена на дребно и едро да си оставя едра фракция .А не само теления червей е проблем със сляпото куче става весело ;D.Когато може питам с капково къде е по удачно да е маркуча в реда или във вадата?И много благодаря!!!

ivangeorgiev

• 22
  • 1
  • градина
« Отговор #33 -: 04, октомври, 2014, 06:10 »
картофи на капково не съм отглеждал. При мен поливката е с дъждуване. Имам приятел обаче, който използва капково. От него съм чувал, че шлауфката я полага горе високо на реда. Не ми е ясно обаче как тази шлауфка успява да я задържи при вятър да речем. Доколкото си спомням забива клечки от двете страни на шлауфката за да не пада долу в междуредието. Според мен най добре е поливането да се извършва гравитачно, по вади. Друг е въпросът, че там трябва да имаш денивелация, но не голяма, за да не минава водата набързо през вадата. Аз обаче нямам такива условия за поливка, а и е твърде трудоемко. Затова дъждувам. Разбрах, че ще отглеждаш Аринда - този сорт е високодобивен, но с ниско съдържание на сухо вещество и склонност към гниене при евентуално прекалена поливка, каквато е напълно възможно да направиш чрез капковото. Що се касае до сляпото куче, го имам в изобилие и при поливка чрез капково се повишава вероятността да дълбае точно където е мокро, т,е. в самия ред от началото на реда до края. Имам подобни ядове при зеле на капково. 

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #34 -: 04, октомври, 2014, 08:00 »
Може да пробвате с шишета. В градината на бабата действа. http://vbox7.com/play:7bbe20ef
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #35 -: 05, януари, 2015, 17:52 »
миналата вече година сях агата, ривиера и пикасо. Похвалиха ми Марине и тази година мисля да го пробвам.  Някой сял ли го е?

peterstamov

• **
  • 88
  • 0
  • градина
« Отговор #36 -: 13, януари, 2015, 23:16 »
Да знаете някой по Хасковско да предлага семе Агрия, Марабел или Трезор?

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #37 -: 14, януари, 2015, 18:34 »
Тук в Димитровград масово са заредили семена на Агрико. Не съм срещала други :(

« Отговор #38 -: 14, януари, 2015, 20:23 »
Днес си взех Марине. За фракция 25-35 2.70лв, а 35-45 2.20лв. килото. Сега чакам да ми звъннат за семето от Агрико, но май солено ще почнем годината.

« Отговор #39 -: 04, февруари, 2015, 20:23 »
По всички готварски канали готвят сладки картофи. Решихме да си засадим за лична употреба, но никаде не намирам. Някой ако има  да пише. Казват че били много хубави.

ivanovbg

• 815
  • 10
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Станка

• 385
  • 10
« Отговор #41 -: 01, март, 2015, 13:21 »
 Честита Ви Баба Марта колеги.Не сме в Южна Бг-я но времето е пролетно и открихме сезона,дано е оправдан риска ;D

любител

• 9
  • 0
  • градина
Re: Отглеждане на картофи от семки
« Отговор #42 -: 03, март, 2015, 09:11 »
Попаднаха ми на един сайт с онлайн магазин семе от картофи. Сортовете картофи са руски, девет на брой - взех от всичките. Пакетите съдържат по 0,2 г семена. Средна цена малко под два лева.
.........................

Малко да възобновя темата :-). Интересува ме какво е станало с този опит и дали се намират семена в БГ. Ако да къде ? :-). Също така кога се сади разсада за картофи и след колко дни е готов за изнасяне в градината?
Гънките на мозъка са невидими, но когато ги няма си личи!

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Отглеждане на картофи от семки
« Отговор #43 -: 03, март, 2015, 10:28 »
Не съм срещал семена за картофи да се предлагат в България.
Поникнаха, развиха се, родиха картофчета. И ги изяде сляпото куче.
Явно са били качествени.  ;D

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #44 -: 19, март, 2015, 10:27 »
И аз да кажа нещо за опита ми с картофите.От 6 години го гледам с търговска цел по 6-7 дка.Копувам само клас В , Агата и Универса от 40 до 60 ст. за килограм.Добива е от 3 до 6 тона от декар , зависи от картофената мана.Колкото е по рснен сорта толкова е по податлив на маната. 2012 г. комшията купи семе Агата по 1.8 лв за килограм класА и извади 600 кг от 1 дек- пълен провал. От тези 600 кг. 300 бяха оставени за семе за следващата година и добива беше 5 т. от дек. С  тетелените червеи се  справям с Дурсбан .Пускам по 100 мл на дка с водата (поливам гравитачно ) на първара поливка.