Кръчма

Отглеждане на пипер

Re: Отглеждане на пипер
« Отговор #375 -: 29, януари, 2018, 15:16 »
Разбрах благодаря,при мен проблема е че сезона на двора приключва края на септември и малките плодове останали по върховете не стават за нищо.  От няколко години прекършвам върховете след 20 август,но от прекършеното избиват още филизи и става гора. Та затова питам за формиране.

« Отговор #376 -: 31, януари, 2018, 07:34 »
Краси, все още има какво да направиш за чушките.
  Недей налита на едроплодни сортове, не са стока нито като вид нито като вкус да не говорим за трайност. Една част от късата вегетация можеш да компенсираш с разсада, знаеш за какво става въпрос. Като идеш на полето, в градинката де, ще проявяваш повече търпение и с водата и с храната. Знам че ториш комплексно но..хайде малко двайстки, малко калций малко магнезий та и оборска и...листа много чушка кът ;D  много важен момент е когато се разклонява и залага първите завързи да има умерен растеж, междувъзлията къси и няма пропуск на завърз. Постигнеш ли това на трите етажа имаш достатъчно завърз който задържа по нататъшния растеж и повечече от горните цветове абортират сами с което се саморегулира растението и няма нужда от кършене и рязане. При черните сортове това не личи много но ако на една росенка изтървеш първите завързи нагоре имаш отрупани с бангии чупещи се клони и...празна година. При сръбските пък се получи друго, виснали отдоли 3-4 изръбени чушки и..нагоре или нищо или пак бангии. Отглеждал съм и амфора и слоново, бранка и паланачка. Сега минавам по нивите на комшиите и...не мога да им позная сорта, всичко еднакво а имената различни. Та направи нещо и със семената , калпавото семе ти обрича труда, знаеш го.

« Отговор #377 -: 31, януари, 2018, 07:54 »
Благодаря Батко,аз сея един мой сорт вече осем години и с него още един от Хера. Спрях с пробите от други сортове,защото на тези двата им свикнах и ми харесват. Двата сорта са от по-тъмните капии и последните чушки,които бера в края на сезона горчат,защото са недорасли. Затова търся варианти да ги кърша,за да не ми е жал да ги хвърлям. Това което казваш е така и се съобразявам,но като навърже и третият етаж идват жегите и спират да връзват,после в началото на септември започват пак да връзват,но от тях няма смисъл,защото в началото на октомври пада слана. В крайна сметка тази година ще са по-малко и ще ги покрия с агривело и каквото стане. Важното е преди това всичко да е наред. :)

Вискяр

• *
  • 1 804
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #378 -: 31, януари, 2018, 11:50 »
Преди много години, в тунелна оранжерия, в ниските краища засадих някакъв италиански директен  сорт пипер - връзва и зелени, и жълти дълги чушки (нещо средно между едра сиврия и капия); есента си стават нормално червени всичките.
Вдигнаха се много - над 80-90 см, родиха по около 8-12 плода. От завръза, и от жегите, по върховете нямаше плод - всичко бе в короната на растенията. Нямаше полягане или чупене, здраво и яко стъбло направиха.
Не съм ги хранил с нищо допълнително, но бяха на новина.

bminchev

• **
  • 63
  • 0
  • градина
« Отговор #379 -: 31, януари, 2018, 19:37 »
Здравейте, знам че е рано, но имам едно въпросче. Тази година мисля да седя пипера с мулч, въпросът ми е как да го засяда на мулча 1м (предполагам като го заровя ще остане 80см) 2 реда или 3 да го садя, по едно или 2 коренчета , и приблизотелно колко често се пошива. Благодаря.

« Отговор #380 -: 01, февруари, 2018, 04:45 »
    Е...ще го правиш като майсторите бре т.е. като мене :P
   80 см леха на нея два реда на 40-50 един от друг и в реда на 20 по един корен. На двата реда по средата един маркуч, може и два но по средата да са, и като поливаш гледаш мокрото да избие до дупките. Отначало по рядко а после сам ще му хванеш цаката.

bminchev

• **
  • 63
  • 0
  • градина
« Отговор #381 -: 01, февруари, 2018, 11:50 »
Мерси. При мен има следният проблем, миналата година много падна на земята а бяха два корена. При един с нещо трябва ли да ги вържа или нещо подобно

« Отговор #382 -: 02, февруари, 2018, 07:57 »
    Двата по-лесно падат щото се конкурират и стават по високи. Когато ги разсаждаш е важно дупката от садилото да се запълни добре и предполагам става въпрос за малко количество та направи така: напълни една кофа със ситна пръст, правиш дупка, слагаш коренчето така че шийката да остана на 4-5 см и запълваш с пръст от кофата като притъпкваш добре. Ако няма аномалии това ще го държи право.

Доматка

• 405
  • 3
  • градина
« Отговор #383 -: 05, февруари, 2018, 16:03 »
Батко,винаги съм мислела,че като се садят по два корена пипер заедно се крепят един друг!!! :o Винаги пипера ми ставаше висок  и се чудех как да го държа изправен!Ще пробвам по твоя начин само без мулча-не за друго,ами не знам дали ще мога да го сложа правилно!Чувала съм,че ако не е правилно положен може да се спарят растенията.

« Отговор #384 -: 11, февруари, 2018, 08:00 »
Батко,винаги съм мислела,че като се садят по два корена пипер заедно се крепят един друг!!! :o Винаги пипера ми ставаше висок  и се чудех как да го държа изправен!Ще пробвам по твоя начин само без мулча-не за друго,ами не знам дали ще мога да го сложа правилно!Чувала съм,че ако не е правилно положен може да се спарят растенията.
   Това не е моят начин това си е технологията за отглеждане на пипер. Навремето имаше един слабо облистен сорт със стоящи плодове, само за него препоръчваха да се разсажда по две.
  Аз винаги съм разсаждал по едно коренче но съм пробвал различни междуредия и различни разстояния в реда. За мене оптималното веждуредие е 60 см. А в реда на 20 или около 8000 корена в декар. Последно ги разсаждам на двойки редове на 40 см а между двойките на 80, по удобно е за работа но..говоря за декари.
 И да се върнем на единично или двойно. Понеже сея таблите с машина определен процент падат по две та и по три семки и  разсаждането също е с машина та същите си отиват и в нивата по две. Това е с години и всяка година ги наблюдавам и извода е категоричен- единичните се развиват по-добре и дават повече род. По отношение на падането- падат еднакво лесно и единимните и двойните. Дължи се на плиткото разсаждане и слабото укрепване на мулча, няма окопаване и запрашване, както и хабитуса на развитие, по прибрани и по високи т.е. и по лесно падат. С черните сортове не е така.
  Добрия вариант за тебе е една година да разсадиш и по двата начина и да си направиш изводи. Мулчирането не е никак трудно. Правиш нещо подобно на леха широка 70-80 см. подравняваш я долу-горе като е добре ако по средата е по височка с 4-5 см.  Слагаш поливния маркуч по средата след това мулча, затискаш от двете страни и готово. Декарите ги мулчирам и то лесно, с машина но дребните неща по в къщи си ги плевя и окопавам, прави ми кеф и не се срамувам де :(

Доматка

• 405
  • 3
  • градина
« Отговор #385 -: 11, февруари, 2018, 10:31 »

Добрия вариант за тебе е една година да разсадиш и по двата начина и да си направиш изводи.
То аз другия начин вече много години го пробвах,затова този път ще пробвам с единично засаждане на 20см.Имам една саксия с малко ранен пипер,който трябва да си пикирам за оранжерията.Чашките от кафе малки ли са или да ползвам малко по големи кофички?

Мило

• 1 128
  • 20
« Отговор #386 -: 11, февруари, 2018, 11:28 »

Ето в чашки от кафе.

А тук в тунел пикирани по 2 корена (за пазара ) ;)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Доматка

• 405
  • 3
  • градина
« Отговор #387 -: 11, февруари, 2018, 13:00 »
Благодаря Мило! Каква радос за очите!Тези големи домати по назад не са от сега нали? :o

Мило

• 1 128
  • 20
« Отговор #388 -: 11, февруари, 2018, 16:06 »
Всичко това е от мин. година  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

PetyaVS

• *
  • 5
  • 0
  • градина
« Отговор #389 -: 14, март, 2018, 14:39 »
Здравейте, от години със семейството ми отглеждаме зеленчуци, но продавахме на дребно, на пазара. Сега ми се налага да продавам главно на едро. Та съм се насочила главно към пипер и патладжан, върху мулч. До сега не съм гледала на мулч, надявам се да се справя. Та въпроса ми е за торенето, колко често и с какво се тори пипера. До сега съм ползвала само амониева, две пъти. Изчетох цялата тема, много полезни неща намерих  :o.