Кръчма

Отглеждане на пипер

iyaneva

• 128
  • 2
Re: Отглеждане на пипер
« Отговор #15 -: 29, март, 2014, 20:08 »
Зaсaди ли ги? Aко не ,слaгaй нa двуредовa, 30-40 междуредовете и.60 -70 пътекa. 10-15. См. в редa

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #16 -: 29, март, 2014, 20:34 »
  ;D да и мъжа ми ,ми направи фитириите,добре, че не четете  в кръчмата ;)
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

« Отговор #17 -: 30, март, 2014, 08:37 »

Незнам тук ли да питам , но не ми се започва нова тема- как е по- добре да се полива пипера при оранжерийно отглеждане- с капково напояване или с оросяване/дъждуване.
Из дебелите книги пише, че дъждуването увеличава добива с 30 %.
   Привърженик съм на книгите, спор няма, ама мога едно да ти кажа от опит- дъжд има ли, пипер няма! Слагай си капковото за да не псуваш после. Имам микродъждуване в оранжерия, използвам я за разсада, и знам за какво става въпрос.  Периодично минавам с маркуча и пръскалото и коригирам и въпреки това има проблеми. Както и да подредиш пръскалата не можеш да подсигуриш равномерно поливане, се ще има и повече и по-малко. Равномерно дъждуване осигуряват единствено щанговите дъждовални, но при тебе това няма как да стане. Мъглуването също може би, но лично аз бих си сложил капките.

sasho41

• 249
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #18 -: 15, април, 2014, 14:43 »

Здравейте,
Да се представя: Че съм Сашо е видно, че съм по възрастен не е видно но е вярно ;)
Опитвам се да живея интересно на един парцел от 600 кв.м. и да си произвеждам
малко грозде(и гроздова),зеленчуци(и за шопска салата), две парничета-15 и 26 кв.м.,
 с две думи саксиен земеделец  :)
И въпрос към Баткото:
На какво разстояние е разсаден пипера на снимката

« Последна редакция: 15, април, 2014, 22:30 от Вискяр »
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

« Отговор #19 -: 15, април, 2014, 19:52 »
     40 между двата реда, 80 между двойките редове и 22 вътре в реда. Съобразено ми е с техниката която използвам така, че не е задължително. За малка градинка може и по на гъсто, да речем 50 на 40 на 20. Може и още по на гъсто, на три или четири редова лента, или пък на фитария, но все пак трябва определен минимум пространство за корен иначе хукват на височина и остават с малко завръз.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #20 -: 15, април, 2014, 20:26 »
Благодаря Баткото,
и още един въпрос, капковото по средата на 40-те см. или на всеки ред? :-[

« Отговор #21 -: 15, април, 2014, 20:36 »
   Един поливен маркуч по средата, достатъчен е.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #22 -: 22, април, 2014, 15:53 »

И въпрос за пипер този от снимката:
При това топло време тази година, даже и в Габово, кога е допустимо изнасянето на пипера навън.
Рано ли е, че сърце вече не трае :) ;) или да потрая още малко и след 10-15 май.
« Последна редакция: 22, април, 2014, 18:21 от Вискяр »

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #23 -: 22, април, 2014, 16:30 »
малко е нежен този пипер сякаш. Направи си тунелче, там където ще ти е пипера и го изнеси за 5-6 дни за да се позакали , а и да не ти е много мокро мястото ако завали

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #24 -: 22, април, 2014, 18:25 »
Времето е топло, ама Габрово си е в усое.  :P
А и пипера ти не е достатъчно развит - още няма прилична коренова система.

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #25 -: 24, април, 2014, 15:16 »
Времето е топло, ама Габрово си е в усое.  :P
А и пипера ти не е достатъчно развит - още няма прилична коренова система.

Това какво ще рече, да си изчакам времето след 10-24 май, както беше по време
когато рокендрола беше бебе(не само млад) и засяваха пипера след като можеше да се ходи
бос по земята без да ти е студено.След св.св.Кирил и Методий беше разточителство
да изпозваш цървулки от св. кожа, просто тръгваш бос.Въпреки че удоволствието да се
пързаляш по мократа трева е несравнимо,освен неудобството че на другия ден имаш
дупки в цървулките и разните тръни и бабини зъби боцкат.
 Няма да ходя на пазар, така че дали на 1 август
или на 25 август или на 10 септември ще печем чушки за фризера, няма никакво значение ;) :)
По какво да позная дали има  "прилична коренова система".
Да жертвам един корен и да видя дали чашката е пълна с корени или........?
Благодаря на всички за съветите ;D
П.П. Беше време когато да внасяш боклуци от ........и от ....... и от къде ли не си беше кощунсто.
Всеки си гледаше градинка с домати, чушки, зелен боб и още и още.........
Само гражданите нямаха градинки, но те бяха 10%, че и по малко от населението на България.

« Отговор #26 -: 24, април, 2014, 17:53 »
      Ще излезне че ти си баткото. То и досега имах някакви съмнения ама като стана дума за цървулките, работите се поизясниха :) Не, че аз не съм ги обувал, ама повечето беше от практическа гледна точка - по снега се ходи много леко с тях а напролет като тръгна в нивата след воловете и ралото, не се пълнят с пръст. А иначе за училище имахме едни специални гумени галоши с каишка та да не падат като тичаш. Минало заминало...
    Та да си дойдем на думата за разсада. Няма да ровиш и проверяваш нищо. Добре си е разсадчето и иска само време та да си порасне. Не те съветвам да го разсаждаш и ще се опитам да ти обясня защо. Значи ние сеем около 1-10 март. Към 15-20 пониква и към 1 май е готов за изнасяне. От това че не изчакваме 10 -15 май а го изнасяме по рано, не печелим кой знае какво, напротив поемаме излишни рискове. Но при нас разсада е на гъсто и донякъде се развива нормално, но после започва да се самозасенчва и да върви на височина. При тебе тоя проблем не съществува. В тези чашки можеш да го държиш до много по-късно, да речем до оформяне на разклонения и цветни бутони. Виждам че под тях имаш разсадени доматки и може би ти пречат. На твое място ще им направя тунелче отвънка и при необходимост ще им хвърлям нещо отгоре. Какво печелиш? Ще бъде при много по-добри условия отколкото разсадено, и почвата ще е по топла, и влагата ще е по нормална а и температурата. При това положение ще се развие много по-бързо отколкото разсадено на нивата. Да не забравяме че вегетационния период се дава в календарни дни но дните при растението са съчетание на топлина, светлина, влага т.е. времето през което има растеж и развитие. Вегетационния период може и да се удължи и да се скъси, а там определен принос има и градинаря. А за догодина живот и здраве ще посееш доста по рано семената, ще разсадиш по рано и ще ни удариш всичките в земята ;)

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #27 -: 24, април, 2014, 19:07 »

По какво да позная дали има  "прилична коренова система".
Да жертвам един корен и да видя дали чашката е пълна с корени или........?

Като запълзят по стените на чашките, ще ги видиш лесно.   ;)

sasho41

• 249
  • 6
« Отговор #28 -: 24, април, 2014, 20:45 »
Като запълзят по стените на чашките, ще ги видиш лесно.   ;)
Няма да се занимава, само ще поливам и торя до 15 май, тогава ще му мисля.

Виждам че под тях имаш разсадени доматки и може би ти пречат.
Не ми пречат, те са на южната страна и имат стъкло през което ги пече достатъчно.
Парничето ми е със проветрение на върха на двускатния покрив и си поддържа 27 градуса
плюс 4-5 градуса. Защото на 32 гр. отваря и на 27 гр. затваря. опитът ми от 2013г. е
че понякога стига и до 33-34гр. Така че ще си стоят там докато дойде време за разсаждане.
А колкото до това кой колко е по-по-най, дай да си мерим чушките и доматите, а годините
да ги оставим на Този дето бил високо, той си знае кога и колко.
А сигурно знаеш, че и всеки батко си има батко. Признавам че в този занаят си Баткото ;) ;D

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #29 -: 24, април, 2014, 22:21 »
Парничето ми е със проветрение на върха на двускатния покрив и си поддържа 27 градуса
плюс 4-5 градуса. Защото на 32 гр. отваря и на 27 гр. затваря

А това как си го направил? Механично или електрически. Може ли и снимки?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.