Кръчма

СЕИТБА на ПИПЕР

бретона

• *
  • 11
  • 0
  • градина
Re: СЕИТБА на ПИПЕР
« Отговор #30 -: 06, март, 2015, 13:36 »
От втората колега ,ако е от първата нямаш грижи става.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #31 -: 06, март, 2015, 13:41 »
Преди 4/5години бях взел 1000бр.семена за 75лв. пипер хибрид СК5, сега мисля се казва Каптур.
Разсада стана малко по дебел и висок от директния сорт, които сеех тогава, разсадих в нивата и там растенията се развиваха по бързо от другия, стана хубав едър пипер ,реших да си  оставя семе за догодина.На следващата година пак се получи хубава продукция ,досега бях сял по 400/500 кв.м. еи така за проба ,на третата засадих 2дк. голяма грешка, растенията пак бяха високи, но продукцията не приличаше на нищо явно разрада на семената си беше казал думата.
Така ,че ако искаш да взимаш семе от хибрид може ,продукцията е същата ,но до тук, след това разпада е много голям.
По статистика, Ф2 семената дават 30% нормални растения, като оригиналния Ф1 хибрид.
За Ф3 семена процента е много по-малък.

Petya_Tsvetkova

• 6
  • 0
  • Никога не се отказвам!
« Отговор #32 -: 10, март, 2015, 09:57 »
Здравейте.
Тази година за първи път ще отглеждам пипер. Купила съм семето /Паланачко чудо/, но се колебая сама ли да отгледам разсада или да го дам да ми го отгледат, тъй като не съм сигурна дали ще се справя? пиперът ще го гледам на открито....И честно кадано въобще не съм наясно с технологията..... Моля ако има отзивчиви и добри хора, да се отзоват със съвети- ще съм Ви много благодарна  :)

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #33 -: 10, март, 2015, 10:38 »
Каква площ с пипер мислиш да засееш ? Разсада в табли или на леха ще е? Палначкото все повече се налага на пазара,малко по-евтина на борсите  от светлозелените сортове, но не е толкова капризна на отглеждане. Питай какво точно те интересува

Petya_Tsvetkova

• 6
  • 0
  • Никога не се отказвам!
« Отговор #34 -: 10, март, 2015, 11:02 »
 2 дка. тади година. Ако ще си гледам сама разсада- ще е в леха под тунел, защото оранжерията ми е заета с репички. Кое е специфичното при производството на разсада?

« Отговор #35 -: 10, март, 2015, 20:39 »
   Петя, приготви най малко 30 кв. м. лехи, 200 гр. семе и всичко ще е наред
 Петко, механизацията ми е любима тема ще говорим на дълго и ва широко.
    Родопите са в беда колеги. Това дето го предават журналистките от "епицентъра" е....нейсе. Ние сме "корави" не се оплакваме и ще се оправим. Това е причината да не одговарям, заради това го и споменавам.

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #36 -: 10, март, 2015, 21:24 »
Да, много лошо се обърна времето. Важното е да сте живи и здрави - другото се купува. Какво се разбесня тази щура женка Марта...
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #37 -: 11, март, 2015, 13:37 »
Петя писах ти на ЛС ,защото ако трябва да опиша цялата технология ще стане роман.Ако зная какви разсади си отглеждала и   какъв ти е опита ще стане по лесно .

Petya_Tsvetkova

• 6
  • 0
  • Никога не се отказвам!
« Отговор #38 -: 11, март, 2015, 18:32 »
Петко Б, опитът с отглеждането на разсад не ми е много голям, даже почти нулев. До сега съм си купувала разсада за всичко, което съм отглеждала... :-[
Ще ми се  сама да го отглеждам от гледна точка на това, че първо спестявам средства за самият разсад, второ ще съм малка по-сигурна, че от семето ще излезе това, за което съм го взела.....В тази връзка веднага мога да ти дам пример: Миналата година купих разсад домати за около 5 дка....Трабва да ти кажа, че почти 50% се окоза насечен...
Ако сега насея семето, ще може ли да покълне при тези температури. Пояснявам лехата ще бъде неотопляема, ще завия с памперс и ще направя тунел, който ще покрия с полиетилен.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #39 -: 11, март, 2015, 19:57 »
При тези температури ще почне да излиза за 20 дена ,което си е в срок.Но в тази кал не знам дали ще става за правене на лехи поне 10 дена.Аз имам да правя лехи за още десет дка.Ако имаш човек да ти ги гледа в оранжерия на добра цена по -добрe тази година да ти ги гледат. А ти се пробвай с доматите при тях нещата са по лесни.Семето от къде и за колко го купи и в коя местност ще ги отглеждаш ?
« Последна редакция: 11, март, 2015, 20:23 от петко б »

« Отговор #40 -: 11, март, 2015, 21:59 »
     Нека и аз да дам съвет :-[
   Утре потопи семето в хладка вода, като потопиш ръката дане усещаш нито студено нито топло,  остави го някъде до печката или радиатора да е да речем на 25 30 гр. Ако я сменяш през 5 - 6 часа е по добре но не е задължително. Оформи около 30 кв. лехи и ги заглади отгоре колкото можеш. Ако е кално и буцесто и не се подравнява и заглажда,  слагаш отгоре много ситен пясък, пресята тор или торф и с нея заглаждаш. Притъпкваш леко с дъска или дъното на леген и сееш семената. Семената,сухи или мокри, най лесно и равномерно се изсяват като ги разбъркаш със ситно пресята тор, една кофа за 10 м. леха.  Отгоре покриваш с около 1,5 см. тор или торф. Разтваряш 4 кибритени кутийки шампион или фунгуран в една лейка и поливаш 10 м. след което дополиваш с вода така че да се омокри добре. Слагаш  дъгите "памперса" и полиетилена и....пиеш
 кафето и чакаш. Не е трудно нали? На практика повечето неща са лесни и елементарни и имат елементарни решение а ние в стремежа си да бъдем умни и модерни ги усложняваме.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #41 -: 12, март, 2015, 08:45 »
Батко,кажи на мометои за Девринола,поне да не плеви  ;)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Petya_Tsvetkova

• 6
  • 0
  • Никога не се отказвам!
« Отговор #42 -: 12, март, 2015, 10:28 »
Благодаря ти, Батко  ;)

« Отговор #43 -: 13, март, 2015, 08:30 »
    Девринола спестява много главоболия на градинаря. При пипера дозата е 600 мл. на дек. но и 400 са напълно достатъчни. Половината доза се слага след оформяне и заглаждане на лехата преди сеитбата на семената  а другата върху торовото покритие след което се полива. За по малко лехи най-лесно става като в десетина литрова лейка се слагат 2 мл. препарат и с разтвора се полива равномерно 10 кв. м. леха. Като се сложи торовото покритие операцията се повтаря след което се полива с вода до нормалното омокряне на торта. Повечето чувствителни плевели изобщо не поникват но някой път се случва и да поникнат но в последствие загиват така че не бързайте да се притеснявате и да плевите.

петко б

• 498
  • 10
  • градина
« Отговор #44 -: 13, март, 2015, 10:20 »
Явно при нас Девринола е фалшив ,защото ,аз слагам преди семената по 5мл на 10 кв м. , а след като зария семената 4мл на 10 кв м. , и пак има  плевели  >:(  .Преди години Девринола беше като боза а сега е като айрян. Колко са оригинални оригиналните препарати е друга тема по която може да се говори много , почти няма препарат който да не ми е влизал в пръскачката.За жалост мнго проби и мнго разочароващи резултати с уж оригинални препарати
« Последна редакция: 13, март, 2015, 10:35 от петко б »