Кръчма

СЕИТБА на ПИПЕР

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
СЕИТБА на ПИПЕР
« -: 14, януари, 2012, 09:49 »
Кой кога и как сее семена от пипер? Проблеми и успехи при сеитба на пипер.
« Последна редакция: 06, март, 2015, 13:42 от Вискяр »

Re: СЕИТБА на ПИПЕР
« Отговор #1 -: 14, януари, 2012, 10:59 »
      Около първи март семената вече да са мокри т.е. ако ще ги сеем сухи, да са вече засяти и поляти, ако ще ги рътим, да са вече намокрени и до 10 март засети. Нормата не повече от 6-7 гр. на квадратен метър. По-удачно е семената да не се рътят докрай а само до набъбване което ще рече да ги държим в хладка вода, която се сменя напрез 4-5 часа, около 30-40 часа и да ги сеем. Така поникват по еднакво, по едновременно. При нормално гледане, разсада е готов за изнасяне около 10 май.

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #2 -: 17, януари, 2012, 11:23 »
Батко аз мисля да разсадя пипера след картофите , няма да крия тази година ми дадоха Палачко Чудо , Слонско Ухо и Стара Капия от Македония , всяка година те си го събират и казват че никога не са сгрешили , та искам да попитам картофа ще го извадя до около 20-ти май най късно 25-ти кога да хвърля семената на леха , след това да се пикират и горе-долу колко корена ще влязат в дка , аз имам 3 дка

« Отговор #3 -: 17, януари, 2012, 13:18 »
     Картофите не са най добрия предшественик за пипера, това ще го прочетеш навсякъде, поради простата причина че са госто-приемник и разпространител на картофената мана,това пък че картофената напада и пипера, никъде няма да го прочетеш :) Действай смело, това ти казвам аз. Разсада го сееш нормално, както съм го описал в горния пост. Няма да пикираш, не е необходимо. Няма и да го задържаш кой знае колко, няма да прерастне за десетина дена. Паланачкото чудо и слоновото уво са ми познати сортове. Черна добре оформена и родовита капия. Паланачкото е по-нов сорт, слоновото уво/Слонско ухо при нас/ е стар сорт. Той е по неустойчив на болести. Бранката е нещо като подобрено слонско ухо. Много родовит и добивен сорт с изравнени плодове и дружен темп на зреене. С него съм постигал рекорди и в добив и в цена. Другия сорт не ми е познат но няма лошо да го пробваш. Аз залагам около 8000 корена на декар. до този оптимум съм стигнал практически. може да спорим по темата.Успех.

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #4 -: 23, март, 2012, 10:58 »
Ще засея утре семената малко късно но нямаше начин , закъснях с картофите :)

« Отговор #5 -: 23, март, 2012, 19:41 »
     Ти поне имаш оправдание, ние нямаме и още нищо не се вижда :-[. Ако не си ги рътил, дръж ги поне 24 часа във вода и тогава сей. 6-7 гр.на квадрат, по-малко може повече ...не го препоръчвам :)

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #6 -: 29, март, 2012, 10:50 »
40 кв.м лехи за около 300 гр. семе през ден ги поливам , тук там са наболи ,аз ги рътих в памучен плат завити и на топло за 2 дни

« Отговор #7 -: 09, февруари, 2015, 19:33 »
Днес започваме с разсада за пазара.Пипера като най бавно поникващ е първи.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #8 -: 09, февруари, 2015, 20:13 »
 ;D,бравооооо,жив да си!!!за идеята.Утре ще сея един домат и е нередно дребно семето,но такова е,много се зарадвах на рационализацията,поръчах си я ;D ;D ;D.Слагам на касетките готварска хартия за печене,найлона не ти ли задържа вода?
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

« Отговор #9 -: 09, февруари, 2015, 20:46 »
найлона не ти ли задържа вода?
Това ми е идеята, до поникване ще бъде в къщи под климатика и не искам да капе.Като поникне отива в оранжерията и тогава ще му издупча 5-6 дупки отдолу.
Това е третото изобретение днес, и е най удобно.Пробвах и с прахосмукачката, като професионалните но ми дойдоха големи дупките на дюзите и засмуква по 3-4 семки.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #10 -: 09, февруари, 2015, 21:02 »
 ;D да и аз гледах клипчетата с прахосмукачката ,но е за размери,нали се сещаш че сеем в различни квито намерим съдове ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

« Отговор #11 -: 09, февруари, 2015, 21:24 »
не е проблем с размера. Може да се направият удължители, да се запушват дупки за по голямо разстояние между семките, но трябват още малко проби до намиране на точния размер на дупката.Следващия път ще започна обратно, от малка дупка към по голяма, че сега мачках на менгемето да намаля отворите и се ядосах и го захвърлих.

« Отговор #12 -: 09, февруари, 2015, 21:36 »
тъкмо синковеца гледа снимката и пита това за поливане ли е  ;D, ето и още една идея за експлоатация ;)

« Отговор #13 -: 09, февруари, 2015, 22:10 »
    Галине, отворите са не по големи от милиметър. Налягането е около 1,5 бара. Имам  фабрична сеялка та от нея ти казвам какво е. Освен това при нея има и вакуум, когато взема семената, и налятане согато ги пуска. Другото приспособление е супер. Става идеално и за тарини сато от долната страна се поставят два отраничитела а дупките отговарят на гнездата в таблата.

stella_z

• 169
  • 2
  • градина
« Отговор #14 -: 10, февруари, 2015, 17:55 »
А ето как в полвдивска оранжерия сеят краставици  ;D