Кръчма

Постепенно плододаване на домати

alys

• **
  • 72
  • 0
Re: Постепенно плододаване на домати
« Отговор #15 -: 21, януари, 2019, 22:02 »
Явно ще трябва да изрежем още прозорци, защото с две отворени врати и три прозореца на площ от 21 кв. м след три дни дъждовно време, се разви яко плесента. Да не ползвам сяра, така ли? Хич нещо не ме влече, че иначе трябва да си махна марулчетата и луците за пролетта, а те си растат.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #16 -: 22, януари, 2019, 09:21 »
Явно ще трябва да изрежем още прозорци, защото с две отворени врати и три прозореца на площ от 21 кв. м след три дни дъждовно време, се разви яко плесента. Да не ползвам сяра, така ли? Хич нещо не ме влече, че иначе трябва да си махна марулчетата и луците за пролетта, а те си растат.
Сярата, ако не друго поне няма да навреди. А най-ефикасно е с формалин, но е много трудоемко.
https://www.bgfermer.bg/Article/4595651
В края на миналата година имах напаст от миниращ молец - прекопал съм, наторил съм, прозорците по дължина са отворени и се надявам ако е имало още да са измрели.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #17 -: 22, януари, 2019, 11:56 »
Сярата разрежда бая от доматения молец,опуших през ноември 2 оранжерии общо 500кв.м,по 3 кг. на 250 кв.м.На всяка оранжерия на 3 места по килограм в тавичка.4-5 дена седяха затворени,след 10тина дена като започнах да скуба доматите не хвърчаха толкова много,имаше ,но плътноста не беше голяма !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #18 -: 23, януари, 2019, 09:30 »
Малко се разми темата ;)...Следя и очаквам решение на зреенето вкупом и несмогването да се реализират доматите при тоз' ''дефект'' И при мен поетапното слагане не върши работа.А на толкова много сортове не мога да се ориентирам кой ранен, кой среден, а за късните съм пробвала и в жегата блокират и нищо....Някаква идея за конкретни сортове и дати на залагане на семената? :-[
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #19 -: 24, януари, 2019, 08:00 »
Здравейте и от мен!
Споделям опит за премахване на листна плесен при доматите в оранжерията:
1.Батко ми каза-без оборски тор!Изпълнено!
2.През есента и пролетта напръсках със зелен камък всичко в оранжерията-найлон,рамки за разсади и всичко.Разтвора на зеления камък беше 1кг.на 16л.пръскачка.Задължително да се прецеди!
Резултатът беше-никаква следа от плесен!За съжаление не мога да кажа дали от едното или от другото пък и от двете-но имаше резултат!Успех на всички през новата година! :)

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #20 -: 02, февруари, 2019, 11:44 »
Стройте високи оранжерии и проветрявайте.
Това за литната плесен и за по-равномерно плододаване.
Като напече жегата в ниска оранжерия и всичко бързо узрява.