Кръчма

Постепенно плододаване на домати

Постепенно плододаване на домати
« -: 16, януари, 2019, 18:45 »
Здравейте колеги,дайте идея как доматите да узряват постепенно,на етапи,защото при мен в края на юли започват масово да зреят и едвам се оправям да ги реализирам. Бера по около 60 кг. на седмица,а пазара не ми е много голям и до към края на август е все така. Иска ми се вместо да бера по 60 кг. на седмица за един месец,да бера по 30 кг. примерно,но за около два месеца,от края на юли до края на септември. Как да стане това постепенно узряване ще чакам съвети с благодарност?

dragonfly

• *
  • 5
  • 0
  • градина
Re: Постепенно плододаване на домати
« Отговор #1 -: 16, януари, 2019, 23:36 »
Здравей, ние бяхме пред същата дилема миналото лято и решихме да сеем разсада както през интервал от време съответно и разсаждането в оранжерията. Разбира се говорим за домашно ползване. обаче по-късният разсад застигна първият при разлика от 20 дни и започнаха плододаване почти по-едно и също време. Мислил ли си за различни сортове- с по-кратък вегетацинен период и такива с по-дълъг ?

« Отговор #2 -: 17, януари, 2019, 08:59 »
Здравей, ние бяхме пред същата дилема миналото лято и решихме да сеем разсада както през интервал от време съответно и разсаждането в оранжерията. Разбира се говорим за домашно ползване. обаче по-късният разсад застигна първият при разлика от 20 дни и започнаха плододаване почти по-едно и също време. Мислил ли си за различни сортове- с по-кратък вегетацинен период и такива с по-дълъг ?
Здравей,и аз съм правил тези упражнения и при мен резултата беше същият. Сея средноранни домати с еднакъв срок на узряване на два етапа през 20/25 дни и узряват почти заедно. При мен става въпрос за домати на двора,там имам само директни сортове,които са ми вкусни. Със сигурност ако засея домати с по-къс срок на узряване ще има по-добър ефект или детерминантни домати. Обаче идеята е индетерминантни средноранни домати да узряват по етапно. Опитвах да сея късни домати около 10 май,които засадих в оранжерията около 10 юли,но белокрилката ги умори.
Решил съм да опитам да сея направо в градината около 15 април,безрасадни домати и част от тези които ще сея по обичайното време да ги отрежа и оставя на две стъбла с цел да ги забавя и да дадат достатъчно домати на по-ниска височина.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #3 -: 17, януари, 2019, 09:08 »
Краси, миналата година продавах около 40-50 кг. на седмица, отделно ние ядем около 2-3 кг. на вечер и нещата бяха ок. За първа година приятели и колеги, които знаеха че произвеждам от години, решиха да купуват. :) Нали знаеш прословутата българска злоба и завист, ще отиде на пазара, в магазина но няма да вземе от теб, хем му ги носиш на крак. Даже проблем беше, че не можахме да направим достатъчно зимнина, около 80 буркана само. Но жената вика продавай, съответно да си спести правенето :P  Лошото е, че започваш да го чувстваш като ангажимент за следващата година към тези хора, а ми се иска малко по-спокойно...
Аз също обмислям за доматите, които ще садя края на април, началото на май дали да не ги направя поетапно, на отделни цели лехи, но пък знаеш че после започват и повечето болести гадинки.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #4 -: 17, януари, 2019, 09:31 »
alex щом имаш пазар разширявай производството,има мн. хубави и сладки професионални сортове домати които ще ти се отблагодарят.В тази ниша винаги има място за още някой мераклия !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #5 -: 17, януари, 2019, 10:51 »
alex щом имаш пазар разширявай производството,има мн. хубави и сладки професионални сортове домати които ще ти се отблагодарят.В тази ниша винаги има място за още някой мераклия !
Мило, Благодаря ти за съвета. Целта ми е когато имам повече домати да ги реализирам, примерно да си избия някои разходи за торф, семена, тор... - не разчитам и не мисля да спечеля от това, при условие че цяла седмица съм на работа, а събота и неделя се разглобявам от работа. :) По скоро ми се иска да си улесня и намаля труда. Ще съм ти благодарен за съвет, кой сорт от професионалните семена наподобява на форма и вкус, розова магия и блян, защото това ми искат. Притесненията ми са, че от тази година тези които ми бяха навън като магия и блян трябва да ги садя в оранжерия, която направих края на миналата година и не знам какво ще се получи. 

« Отговор #6 -: 17, януари, 2019, 11:35 »
Пазара е много важен,миналата година опитах да продавам там където предлагах,но беше много слабо. Иначе най-добрият вариант е да имаш домати и пазар. Обаче аз съм ангажиран с обслужването на баща ми който е на 95 г.,отделно помагам на децата за основен ремонт на тристаен апартамент,че едната е в Германия,а другата работи на морето. Като се замисля колко още работа имам по новата градина се чудя как ще се справя. Та затова ми се иска да е постепенно узряването.
Алекс на директните сортове няма да им е добре в оранжерията и добивите ще са по-ниски и медувъзлията дълги. Мисли за вариант да отваряш отстрани и да остане само навес. Аз така съм го замислил при мен,ще има само навес от найлон,така хем ще са защитени,хем проветриво.

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #7 -: 17, януари, 2019, 19:11 »
За мен най-вкусния,сладък розов домат е Хъни Мун,клиентите не могат да му устоят,пак се връщат.Има един кусур,пука се и затова го береме руев,леко зеленикав.После съзрява за ден,два.Но трябва да е в оранжерия,всяка китка връзва по 4-5 домата и дори на 3 метра височина съвсем леко издребняват и леко се удължават.Бих казал ,че на вкус са по добри от Розова магия.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #8 -: 18, януари, 2019, 09:14 »
Аз също трета година отглеждам Хъни Муун и съм много доволен от него. Няма такъв домат,вкусен,траен,родовит и лесно се гледа. Колега Мило благодаря,че ни каза за този сорт. Алекс също го отглежда,но при него в оранжерията има проблем със листна плесен,ако не се лъжа две години подред. Във другият форум също се оплакват от листна плесен и не могат да се справят. Може би трябва да се обеззарази оранжерията с някакъв препарат.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #9 -: 18, януари, 2019, 11:39 »
Краси, абсолютно си прав за листната плесен и ще съм благодарен за съвет. Миналата година садих като втора реколта директен сорт, който най оприличавам на Розов блян и беше много податлив на листна плесен, но това не попречи по никакъв начин на плодовете. Но пък при него големи междувъзлия… с една дума не става. Снимка от 14.10.2018г.

Хъни мун го гледах една година и то 15 растения. При мен нещо не се получи. Не беше засегнат от листна плесен но имаше изсъхване на клонки на 1-2 растения, срещаха се "прозиращи" домати, а и повече отиде като средноранен. Афен и Бренди бой узряха доста по-рано. Определено е много сладък, както и афена. 

peterstamov

• **
  • 88
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 18, януари, 2019, 20:12 »
За плесента  - проветряване. Аз направо в края на Април оставям вратата на оранжерията постоянно отворена.

dragonfly

• *
  • 5
  • 0
  • градина
« Отговор #11 -: 20, януари, 2019, 16:39 »
За листната плесен пробвах с топсин, но нямаше особен ефект. Както каза колегата само проветряване. Да използвам темата бихте ли ми препоръчали търговец на семена.

alys

• **
  • 72
  • 0
« Отговор #12 -: 21, януари, 2019, 16:47 »
А опушването със сяра помага ли против листната плесен? Алекс, ако не се лъжа, беше писал, че си ползвал сяра, но дали пак се е появила после?

« Отговор #13 -: 21, януари, 2019, 20:43 »
  Оборска тор +амониева = листна плесен. Торите с NPK, внимавате с водата и проветряването и няма да има нужда от препарати.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 21, януари, 2019, 21:30 »
Батко, от оборската и амониевата се отказах преди 4-5 години. Торя с яра мила комплекс. Но пък проветряването ми е проблем и съм решил да направя два странични прозореца. Иска си и устойчиви сортове, защото при някои до последно нямаше плесен. Батко кажи ми, след като началото на декември наторих с калий и фосфор - пролетта преди засаждане пак ли се слага яра мила комплекс ?