Кръчма

Проблем с Домати

mohel

• *
  • 22
  • 0
  • Ел.техник,HACCP,IFS,Механик,Диагностика леки-тежки
Проблем с Домати
« -: 29, април, 2018, 11:47 »
ето това на снимката е проблема с доматите от миналата година болест ли е това почнаха по няколко така да съхнат
после прихвана всичките  въпреки че чистих сухото всичко умря на края
въпроса е как да го предотвратим тая година да не стане пак така
мин година не съм пръскал с нищо само тор който ми препоръчаха съм слагал два пъти името му беше нещо 20+20+20

Ел.техник,HACCP,IFS,Механик,Диагностика леко и тежко товарни

Вискяр

• *
  • 1 791
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Проблем с Домати
« Отговор #1 -: 04, юни, 2018, 10:02 »
Имаш признаци на небалансирано хранене. Опитай с шербетуване на 10 дни.
След като прецъфти първа китка, пръскане през 10 дена с Шампион или подобно пази от много гъбични и бактериални проблеми.

Доматка

• 405
  • 3
  • градина
« Отговор #2 -: 05, юни, 2018, 17:33 »
Вискяр,ти си почитател на Шампиона!Кажи ми само какво да правя с тази голяма карантина-14 дни!Питах и Петко за това.Искам да предпазя растенията но те са вече в активна вегетация-трябва да бера!На Бордо микс пък 21 дни карантина!

Вискяр

• *
  • 1 791
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 07, юни, 2018, 14:24 »
Доматке, ша зимам вече такса бира за постотване.  :P
Много пъти съм писал тук, че основното предимство на контактните препарати пред системните е, че реално нямат карантинен срок.
Зеленчуците и плодовете се измиват хубаво и не остава нищо от препарата.
Много от "сроковете на годност" в търговката мрежа  и нормативите са, защото живеем в ЕССР.

Доматка

• 405
  • 3
  • градина
« Отговор #4 -: 08, юни, 2018, 13:16 »
О, с удоволствие бих почерпила една студена бира!–няколко пъти!
Сигурна съм ,че много хубав мохабет ще стане наред с пийването! :P Благодаря ти!

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #5 -: 11, юни, 2018, 13:35 »
това са доматите от миналата година горе на снимката  а  таз годишните с нов проблем 
ето снимки   питах къде ли не казаха ми 20 различни болести и никой не ми казва дали мога да ги спася като ги напръскам с нещо  аз като не разбирам от тия болести и всеки си ми казва квото му е кеф :)

« Отговор #6 -: 13, юни, 2018, 16:30 »
     mohel, при домат не ми се е случвало но при пипера всяка година та ще направя предположение. ToMV . Доматен мозаечен вирус. При пипера се води като "леко мозаечно прошарване". Ако си се сетил да разрежеш домата, би трябвало отмътре да е здрав т.е. повредена е само кората която е леко хлътнала и грапава като наребрена. Цвета отначало е тъмно-кавяв а в последствие изсветлява до белезникав. По листата и стеблата няма нищо. Описвам ти за пипер. Може един , два или всички на корен да ги порази и на съседните да няма нищо, поразява и на сянка и на слънце и...най-много при високи температури затова го и мислехме за ТМV тютюнев, но вече е описан като леко прошарване...
  Ако ти прилича на описаното пиши да пишем "муска" ако не, дай повечко подробности  та да му мислим.

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #7 -: 15, юни, 2018, 13:03 »
Обхванало е   доста стръкове по стеблото няма поражения  най долните листа има някое жълто но аз ги махнах мисля че е от водата и изпрението са станали така понеже бяха мн ниско  повечето домати са така  тия ранните не виждам поражения по стеблото никакви  само на самите плодове не съм го рязал от вътре не ще го отрежа да видя как е и ще снимам пак  има ли спасение от това и също така в близост имам пипер ни е доста малък дали от него се е получило това ?