Кръчма

Брашнеста мана, оидиум, по домати

alex

• 183
  • 0
  • градина
Re: Брашнеста мана, оидиум, по домати
« Отговор #15 -: 14, февруари, 2018, 10:36 »
Батко, Мило, благодаря ви! Явно е сиво гниене, защото и част от цветовете окапват, но до изсъхване на стеблото и загниване на плода не се стига. Четох, че се противоборства с Арвак 50 ВГ, Пролектус 50 ВГ...
Мило, ти какви мерки взе тогава?     

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #16 -: 14, февруари, 2018, 17:26 »
Пръсках със Сигнум .
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #17 -: 14, февруари, 2018, 21:25 »
    Добре е да третираш и защитна ивица 10-15 м. но знам че не е лесно.
Имах такава идея, да   засея повече ивици фацелия и да пръскам тях и околната растителност с по агресивните и с дълга карантина препарати,а другите растения ако може с такива с по малка такава или био препарати.През сезона на обилно зреене и бране на зеленчуци не мога да пръскам с нещо с повече от 3 дни срок!Да оживеем до тогава...!

« Отговор #18 -: 17, февруари, 2018, 06:29 »
   Ирина, за листната плесен говорихме ама явно не съм се аргументирал.
   Преди години отглеждах по около 2000 корена домати в оранжерии торени само с оборска тор и амониева. Пръсках си регулярно до наедряване на доматите. Чупех върховете на три или четири китки щото за по-късните нямаше пазар. Петнайсетина дни след спиране на пръсканията идваше листната плесен и заразяваше всичко до върха. Това всяка година без пропуск. На плода нищо му нямаше, изчервеняваше си и даже по-бързо та ми идваше добре. От как излезнаха NPK торя с тях и по-малко оборска, почти не пръскам и плесен няма. Комшията е маниак на тема оборска, все още кара на оборска и амониева, пръска като за световно и....плесента си му е редовна гостенка.
   Това от практиката.
  В атласа за болести е описана плесента и една от главните мерки за избягване е ...торене с NPK. Това пък от теорията. На твое място досега щях поне да опитам, може пък и да се получи нали?

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #19 -: 18, февруари, 2018, 22:34 »
Батко,още преди месец купих един чувал Яра мила.Ще опитам и дано да не се разболяват!Естествено ще продължа да проветрявам и ако мога ще сменя и найлона-през есента доста пострада от градушката.