Кръчма

Смес за засаждане на разсад.

milengvelev

• *
  • 13
  • 0
  • градина
Смес за засаждане на разсад.
« -: 05, февруари, 2018, 20:22 »
Здравейте всички в този, така интересен и полезен за мен, форум!
От тази година съм решил да си направя разсада сам. Говорим за разсад от порядъка на 150 корена домати, 300-400 корена пипер (много го обичаме) и всякакви други дреболии, които се садят в една зеленчукова градина. Изчетах каквото успях във форума, но искам все пак да попитам нещо? Успях да намеря и в моя град фирма, от където да си закупя торф. Има само на BRILL и DUPRETA. Собственика на фирмата ми предлага смес за разсад: 33% торф DUPRETA+33% компост+33% пръст от калифорнийски червей+перлит на око, като ме убеждава, че тази смес е по-добра от това да сея разсада само в торф + перлит. Предимството било, че нямало нужда да храня след 20-ия ден. Моля за съвет? Кой вариант е по-добър? Избрал съм форми на FLORIAN за пипер и после за зеле и брокули - F70 дълбока, a за домати и по-едър разсад се чудя между F32 и F45 на FLORIAN, защото за тях има подложни табли, а за F48 няма. Ще бъда много благодарен ако някой ми отговори и ми помогне. Може би въпросите ми са много аматьорски, но и ме инересува дали някой знае по колко литра събират тия форми на FLORIAN за да си сметна колко смес ще ми е необходима. Благодаря предварително. Засега друго не се сещам? поздрави.

Вискяр

• *
  • 1 815
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Смес за засаждане на разсад.
« Отговор #1 -: 08, февруари, 2018, 14:59 »
Не се халосвай с тези търговски смеси. Никой няма възможност до ги стерилиза, само ядове ще имаш.
Торф+перлит е напълно достатъчно.
Нали не мислиш, че големите разсадопроизводители се занимават с такива неща и си рискуват продукция за стотици хиляди левове?
В заводския торф е сложено абсолютно всичко за развитието на растенията. Храната може да не стигне единствено, ако ползваш табли с голям брой малки гнезда. Но тогава се храни допълнително с чисти заводски торове.
За 1000 корена разсад взимай табли с най голямо гнездо.
За торф BRILL нямам спомен някой да е писал. Според нещата в Мрежата е с фина структура и ще е по удобен от DURPETA.

milengvelev

• *
  • 13
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 09, февруари, 2018, 17:25 »
Благодаря много за изчерпателни в отговор. Ще те послушам. Жалко, че незнам какво значи малка и голяма форма. Доматите ще сложа в 32 гнезда на Флориан. Пипера в 70 гнезда. В тия форми на разсада ще ми стигне ли храната?

« Отговор #3 -: 09, февруари, 2018, 18:21 »
Милене, най-лесното е да си направиш една лехичка  в градината да я подравниш малко, сееш семената, покриваш с малко тор и туй то. Това иска и стига за разсада. Ако си решил в табли да е, няма лошо пак ще стане. Няма философия, пак с тор и пръст да ги напълниш, пак ще станат. По- лесно ще ти е да ги напълниш с торф и малко перлит, няма да имаш плевели а и поливането ще ти е по-лесно. За храната не се притеснявай, много лесно се подхранва. За големината. Повечето разсади се отглеждат директно, за тях трябва да прецениш големината на гнездата и...не е същата "колкото е по-голямо толкова по-добре" това след време сам ще го разбереш. Други разсади като доматите например е по-удачно да се пикират и..това ще го разбереш. И конкретно: за пипера използвам 112, при тебе е малко и 70 ще е добре. За домати на полето, патладжан,зеле-50ки. За дини пъпеши 32. Ранните домати ги пикирам в кофички от мляко. Ако има въпроси, не се притеснявай питай.

milengvelev

• *
  • 13
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 10, февруари, 2018, 08:41 »
Здравейте. Все още нямам оранжерия, така че за ранно производство ще пропусна най-вероятно. Последно реших да сеят домати в 32, а пипера в 70. Ще взема 1 бала Stender фин, защото само това има в Сливен, ще добавя перлит и само това. Дано ми стигне храната до полето, защото не са ми ясни пропорции, с какво и по колко да храня. Поливането предполагам, че е в тавата под тарифните или не? Май доста неща не са ми ясни, че да видим, поне пък имам голямо желание и интерес към това. Последно за някой отговор и съвет ще съм благодарен, че февруари си върви напред. Поздрави.

« Отговор #5 -: 10, февруари, 2018, 10:05 »
   За полето ти е рано още, ще сееш началото на март и началото на май ще са готови. Торфа е добър а перлит ще добавиш не повече от 10%. Щом имаш подложки ще поливаш от долу т.е ще пълниш навите с вода а торфа си го поема. Важно!!!! След като се намокри торфа водата от тавите ще я махаш. В началния етап това е зъдължително иначе ще имаш преовлажняване и проблеми. Когато поотрасне разсада времето се стопля и изпаренията са по големи тогава и да остане малко вода не е проблем. Подхранване и да се наложи няма да е проблем, ще ти обясним по късно. За начало има достатъчно храна.

milengvelev

• *
  • 13
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 10, февруари, 2018, 10:54 »
Благодаря за отговорите. Така ще е - торф+перлит. С главата напред и толкова. господ обича смелите. За храненето наистина по-нататък ако има нужда ще питам. На всички хубав и успешен ден. :)

milengvelev

• *
  • 13
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 14, февруари, 2018, 13:13 »
Здравейте. Може ли торфа  и перлита,който ми остана да го съхраня и да го ползвам следващата година и ако може,то много ще съм благодарен ако ми кажете как. Благодаря предварително. Поздрави.
 :D
« Последна редакция: 14, февруари, 2018, 13:17 от milengvelev »

Вискяр

• *
  • 1 815
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #8 -: 04, юни, 2018, 13:33 »
Нямаш проблем да го пазиш колкото искаш време. Прибираш го на сухо място и това е.