Кръчма

Отглеждане на домати по "Китайски способ"

Здравейте колеги,попаднах на интересна идея в руските клипове. Насаждам партида домати през декември на 4/5 лист ги отрязвам и вкоренявам. Насаждам  втора партида домати през януари и ги отглеждам нормално.
Цел: Да проверя какво ще се получи при сравнението в отглеждането на двете партиди узряване,родовитост,височина на първите китки и добив. Руснаците казват,че се получава,първа китка по-ниско,по-рано узряват,с по-изравнени и по-големи плодове и повече добив,това е в резултат от стреса в ранна възраст. Но разсада трябва да се засее 1 месец по-рано.
Засях разсада на 10 декември сега е на трети лист.
Какво мислят специалистите от форума по-този въпрос?

Re: Отглеждане на домати по "Китайски способ"
« Отговор #1 -: 07, януари, 2018, 06:36 »
Ще опиша ползите от отглеждането на разсад по "китайски метод": 1. ако разсада в ранна възраст е поизтеглен това се коригира, 2. след рязане и вкореняване растението е с по-дебело,по-ниско стъбло и по-къси междувъзлия, 3. залага първа китка по-рано не както обикновено след 8/9 лист,поради което във височина китките стават повече за размера на оранжерията, 4.настига контролните растения и плодовете узряват по-рано, 5. залага повече цветни бутони и се получава по-добър завръз, 6. плодовете са по-едри и по-изравнени, 7.добива е по-голям сравнен с контролните растения, 8. гледах турски клип на фирмата,която произвежда семената на Пинк Рок,те произвеждат и разсади,след като отрежат растението над котиледоните останалото с корените също продават,защото от котиледоните пуска колтуци и става нормално растение или една семка две растения, 9. по този начин с рязане може да се пикират домати,когато са много бройки и става по-бързо освен другите ползи от метода.
Ето как един японец пикира домати.https://www.youtube.com/watch?v=PhPsCshXe94
« Последна редакция: 07, януари, 2018, 06:38 от Краси Лазаров »

« Отговор #2 -: 07, януари, 2018, 06:43 »
В това видео е обяснено подробно всичко за китайският метод https://www.youtube.com/watch?v=RzcN-1n_Qnk
тук е показан крайният резултат заедно с контролата https://www.youtube.com/watch?v=pq2XUdpCvq8&t=50s
тук е показано как от едно растение стават 3 и как се вкореняват https://www.youtube.com/watch?v=Rq2RgzHoPTs
Аз започнах експеримент по този метод,казвам експеримент,защото искам да проверя всичко сам. Започнах с няколко растения от които има и контролни,за да проверя лично какво ще се получи. Ще пиша и ще снимам в хода на експеримента и ще публикувам.
Това ми е трети опит по този метод като преди съм отглеждал разсад през есента за проба,но не съм отглеждал след това растенията.
Преди години случайно видях как действа този метод. В един слънчев ден бях изнесъл разсада на балкона и от топлото един доматен разсад полегна в чашката, защото горещата и суха почва изсмука влагата от нежното стъбълце. Понеже беше ценен сорт отрязах растението и с много мъка го вкорених,защото беше много малко. Разви се много мощно растение което роди обилно и повече от другите.
« Последна редакция: 07, януари, 2018, 06:53 от Краси Лазаров »

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #3 -: 07, януари, 2018, 17:38 »
Адаш, погледни и този метод за засаждане: http://bukvarche.com/2017/02/16/%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0/

Виждам само един недостатък- трудно ще се преборим с котките. Ще изкопаят всичко.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #4 -: 07, януари, 2018, 18:25 »
Пропуснали са да сложат и изсушени кори от банани за калий.

« Отговор #5 -: 07, януари, 2018, 18:36 »
Продължавам с експеримента,днес засях контролни растения,защото обикновено на тази дата засявам за оранжерията. Така ще проверя когато узреят и двете партиди какви разлики и прилики има и дали си заслужава. На 10 декември засях опитните семки,а днес отрязах едно от тези растения,държах го 4 часа във в коренител ислед това го засадих и покрих с найлон докато се прихване,около 7 дни. Ето го

Това е сорт Бренди бой от него поникнаха три растения. Първото днес го отрязах на ниво почва,второто ще го отрежа над котиледоните,а третото над първи същински лист. При първият вариант остава едно растение ,при другите два стават по две растения. Целта ми е да сравня как се вкореняват и развиват при трите варианта отрязаните и вкоренени растения,а при втори е трети да проверя на останалите от отрязване стволове с котиледони и първи лист как ще се развиват тръгналите от там колтуци и дали ще станат нормални растения.
Опитите продължават  ;)

« Отговор #6 -: 07, януари, 2018, 18:47 »
Да напиша нещо и за вкореняването. Аз го по два начина,отрязаните резници се засаждат във влажен субстрат и се държат на сенчесто място докато се прихванат,понякога ги напръсквам с вода и ги покривам с найлон. Този начин не дава 100% успеваемост,има случаи в които не е дозирана добре влагата и резника изгнива. Затова последните години ги вкоренявам в чиста вода за 7/9 дни пускат корени и след това ги засаждам в субстрат,който не е преувлажнен. С този начин на вкореняване нямам пропуск.Така вкоренявам колтуци от оранжерията за двора и за късни домати в оранжерията. Сега пробвам няколко вкоренителя един на Лаксиферт,друг от накиснати във вода върбови клонки и трети вода в която съм вкоренил домати. Корените които резниците пускат във водата освобождават вещество ауксин,което прави водата своеобразен вкоренител. Когато завърша пробата ще пиша кой как се представя.
« Последна редакция: 07, януари, 2018, 18:55 от Краси Лазаров »

« Отговор #7 -: 07, януари, 2018, 18:51 »
 Растенията са на 3 лист,понеже засях семената в торф не съм ги торил,само веднъж досега ги полях с вкоренител,който помага за увеличаване на кореновата система. При пикиране в биохумус ги полях с мая,защото и тя е стимулатор и от нея растенията не се издължават.

ИПК

• 490
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #8 -: 09, януари, 2018, 16:16 »
Краси , ще станат . Ето аз как разсаждам култуците . Чесна го и направо в кофичката  като кофичките са в тава с вода около 1 см.Едните са току що засадени  а другите в ляво са садени преди десетина дни.Действително по бързо се развиват и цвета почва от ниско долу. В ляво садените преди десетина дни ако се вгледаш ще видиш че имат и цвят.

« Отговор #9 -: 10, януари, 2018, 09:12 »
Аз също много съм експериментирал с вкореняване на колтуци. Миналата година от ранните домати в оранжерията вкорених колтуци за доматите втора реколта в оранжерията. Опитвал съм с колтуци с най-различни размери,но най-голям процент оцеляват като ги вкореня във вода.
Захванах се с този метод,защото искам да проверя няколко неща. Първо искам да проверя тези растения,от които остават корените с котиледони,като пуснат колтуци как ще се развиват. Защото ако всичко е нормално,ще имам две стъбла съвсем ниско над почвата,които ще заложат цветни китки също ниско. Докато когато пускам колтук за второ стъбло под първа китка то този колтук залага цветна китка към 1,2 м височина,след това идват жегите и обикновено на второто стъбло завързват добре 2/3 китки. Второ гледането на разсад на балкони в апартамент е доста трудно и почти винаги се изтегля. Обикновено засаждането коригира изтеглянето,но когато има мулч няма как. След рязане и засаждане растението върви по-ниско и по-дебело,а забавянето от рязане и вкореняване се компенсира във времето. Трето растението ражда повече,по изравнени плодове и по-рано узрява.

Вискяр

• *
  • 1 793
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 11, януари, 2018, 01:13 »
4.настига контролните растения и плодовете узряват по-рано,
И като как става това?

Клиповете от тубата ги показвай тук! Никак не е трудно.

« Отговор #11 -: 11, януари, 2018, 06:35 »
Ето как става във видеото в началото са сравнени контролните и рязаните разсади.

https://www.youtube.com/watch?v=0zeqiibd-rU&t=50s

Ефекта е в дефекта,стреса от рязането е този който подтиква растението да бърза,за да запази вида. Както стреса при засушаване води до по-голяма коренова система и повече цвят. Първите 7/10 дни докато образува корени рязаното растение изостава,но после наваксва и стига не рязаното. След това се развива като по-мощно растение и ражда повече,това лично съм го видял с мои разсади.
Има някакъв проблем и не се получава качването на видеото въпреки,че махам "S"
« Последна редакция: 12, януари, 2018, 18:31 от Coku »

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #12 -: 11, януари, 2018, 23:18 »
Запали ме адаш. И аз събота ще садя. Принципно ми е рано за засаждане, но ще пробвам да режа.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #13 -: 12, януари, 2018, 09:04 »
Само не бързай да режеш,когато растението е още малко,защото много трудно се прихваща. Трябва да е поне на един месец,иначе е много играчка. Аз от мерак отрязах едно в неделя и сега го обслужвам внимателно,за да се прихване. Накиснал съм върбови клонки,които пуснаха корени и ще използвам течността за вкореняване на доматите. Други върбови клонки бях накиснал във вода с вкоренител на Лаксиферт и те не пуснаха корени,а само набъбнаха и се разлигавиха,изхвърлих ги и ще ползвам натуралният вкоренител. Отделно вкоренявам във вода култуци от домат,който отглеждам от есента и краставици,ще ползвам и водата от тях,за да разбера кой вкоренител е по-добър.

« Отговор #14 -: 12, януари, 2018, 14:34 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0zeqiibd-rU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=0zeqiibd-rU</a>