Кръчма

Отглеждане на домати по "Китайски способ"

Re: Отглеждане на домати по "Китайски способ"
« Отговор #30 -: 25, януари, 2018, 14:29 »
Прав си не бях се замислил,че е подложка. Обикновено от подложките не се очаква да родят домати,а ги използват,защото има по-мощна коренова система и устойчивости. Тогава за какво ги купуват,та и с два колтука?
При мен загуба няма да има,защото правя проби с малко бройки,освен това повечето домати на двора ги гледам двустъблено,хем си пазят сянка,хем на по-ниско завръзват повече. Но си прав,че при двустъблено отглеждане намалява големината за сметка на бройката,въпреки че при стабилно хранене и това може да се избегне.

« Отговор #31 -: 25, януари, 2018, 14:33 »
Открих едни снимки през 2015г. Не съм сиг. дали беше точно така!
За около 6 дни в градинска пръст без нищо....

После китките отрупани с малки доматчета.....

И по мои спомени така стана и при мен,но сега съм решил да проверя всичко и да записвам и снимам,за да разберем има ли смисъл.
Ето една проба която не се е получила,къде е грешката?
Мит ли е китайският метод ?
« Последна редакция: 25, януари, 2018, 15:44 от Краси Лазаров »

« Отговор #32 -: 28, януари, 2018, 09:39 »
Ето до къде стигнах с експериментите.
https://www.youtube.com/watch?v=QT-57N5-Dl4

« Отговор #33 -: 06, февруари, 2018, 14:04 »
Ето това е дневника от началото на експеримента до днес
"„Китайски метод“-експеримент с домати
Идея: Да насадя партида домати през декември  да ги отрежа и вкореня. Да насадя  втора партида домати през януари и да ги отглеждам нормално,но да имам едно отрязано растение. И в двете партиди ще има контролно растение. В първата ще бъде Настя и лабрадор,които ще засадя на балкон,във втората Хъни за оранжерията. Корените на отрязаните ще оставя надявам се от котиледоните им да тръгнат култуци и ще ги изследвам. Ще използвам по едно растение от сорт  общо 3 растения,на които са останали корени след отрязване.
Обобщение: ще проследя резултатите от 2бр. Настя рязан и не рязан и 2бр. лабрадор рязан и не рязан на балкон при баща ми,а в оранжерията 2бр. хъни рязан и не рязан. Ще проследя как ще се развиват трите рязани над кот. И съответните им корени. Както и на останалите рязани по 1бр. хъни и пинк и 2бр. б.б.
Цел: Да проверя какво ще се получи при сравнението в отглеждането на двете партиди-узряване,родовитост,височина на първите китки и добив. И сравнение в партидите с контролните растения.
Начало 10.12.2017 г.
 10.12. Засях: Пинк-2 семки;Хъни-2 семки;Лабрадор-4 семки;Бренди-3 семки;Настя-6 семки.
13.12. засях Ръгби-4 семки
19.12. поникнаха всички семки без 1 ръгби и 1 настя
20.12. първа поливка с по 10 мл. вода на чашка,защото не бях в къщи 3 дни.
25.12. втора поливка с вкоренител на лаксиферт 12 капки на 500 мл. вода по 15 мл. на растение
28.12. трета поливка с мая при пикиране в чашки 200 мл. 7.1. 1.Прекъснах едно растение Б.Б. на ниво почва и го накиснах за 4 часа във вкоренител,след това го засадих и покрих с найлон 2. Засях две семена Хъни муун
9.1. четвърта поливка хортигроу 20-20-20  0,1 %  по 20 мл. на растение
13.1. Поникнаха Хъни от 7.1.
15.1. Срязах трите по-малки  растения от сортове Хъни,Пинк и Бренди на ниво почва,накиснах ги за 40 мин. във вкоренител от върба,засадих ги и ги полях със същият вкоренител. Покрих ги с шише от мин. вода напръскано отвътре с вода.
16.1.Пета поливка с рутмост  1мл. на 500 мл. вода,по 25 мл. на растение.
17.1. На Бренди рязано на 7.1. му махнах шишето,което запазва  влагата и тургора не му се промени,за разлика от предишните дни. Извод: на 10 ден от прекъсването вече има самостоятелни корени и не е налага да му запазвам влагата.
18.1. 1. Наблюдавам че трите растения прекъснати на 15.1. се чувстват по-добре от първото растение. Възможно е поради това,че бяха по-големи или вкоренителя от върба е по-добър от този на лаксиферт. Ще ги отворя за известно време да проверя как ще се чувстват.
2. Отрязах три растения над котиледоните хъни,Пинк и б.б. накиснах ги рутмост,засадих ги,напръсках ги с вода и ги полях с Рутмост. Сложих им похлупак от шише,което напръсках от вътре.
3. накъсах клони от върба,една проба сложих в чаша с вада в която стоеше върбата с корени(вдясно),в средата в чиста вода сложих вкоренената върба,а в ляво върба клонки в чиста вода.
21.1. 1.Отрязах 4бр. Настя над почва,накиснах в Рутмост и засадих по написаната по-горе процедура.
2. На отрязаните на 15.1. махнах похлупака.
22.1. Трите растения срязани на 15.1.  открити за постоянно са перфектни.
23.1. Пикирах двете растения Хъни от 7.1. полях ги с Рутмост.
27.1. Направих видео за рязаните домати-част 1
28.1. отрязах 1 бр. лабрадор и го засадих за вкореняване,полях го само с вода,ще го сравня с друг лабрадор не рязан при баща ми на балкона.
29.1. Настя отрязани на 21.1. ги открих и са добре дори на слънце.
30. 1. Отрязаният лабрадор взе да вехне,полях го с 12 мл. рутмост. Жена ми не видяла,че под шишето има домат и го преместила. Това че е стоял няколко часа открит не влоши състоянието му след поливката с рутмост пак толкова бяха зевехнали листата. Напръсках го с вода и го покрих,след няколко часа се възстанови и листата се изправиха.
31.1. 1.Трите растения,които при вкореняване бях полял с вкоренител от върба (вървят по-слабо от тези,които при рязане полях с рутмост),полях ги с рутмост.
2. Пръчките от върба пуснаха корени за около 9/10 дни,като повече и по-мощни корени има в чашата в която имаше вкоренител от върба.
2.2. Лабрадора рязан и вкоренен на 28.1. пусна корени,махнах шишето и се чувства перфектно. За 5 дни пусна  корени !!!!На 4.2. ще направя още една проба,Лабрадор рязан и вкоренен само с вода,за да видя да ли ще се повтори същото като с предишният Лабрадор (да завехне силно и да го спася с рутмост)!!!!!
4.2. Отрязах Лабрадор и го вкоренявам в субстрат полят с вода,без да е киснат в нищо.
5.2. 1.Направих субстрат с дървени трици,описанието е в папка градина 2018 г. в него вкоренявам Хъни от 7.1. и Ръгби от 10.12.,като преди това ги накиснах и полях с рутмост. Този субстрат ще използвам за пресаждане в 500 мл. кофички.
2. шеста поливка,полях корените и всички вкоренени растения с рутмост.

venata

• *
  • 25
  • 0
  • градина
« Отговор #34 -: 06, февруари, 2018, 20:26 »
Извод; Напълно луд

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 08, февруари, 2018, 20:46 »
Много малко бройки си заложил в опита.
Поне във фаза разсад трябваше да са повече. Десетина най-малко.
Излишните за теб можеше да дадеш да се насадят на места, където ще имаш поглед в развитието им.

« Отговор #36 -: 08, февруари, 2018, 22:17 »
Така е прав си,но не прецених когато започнах и засях по-малко,едно го мислих,а после и друг акъл ми дойде. Обаче нали е за да минава времето през зимата,аз и без това не очаквам чудеса.....но знае ли човек  ;)

« Отговор #37 -: 09, февруари, 2018, 09:15 »
Експеримента продължава,това е второ видео на разсада. Първото го снимах на 28 януари,преди 12 дни. За сега всичко е според очакванията ми. :)
https://www.youtube.com/watch?v=fFg_Ic9ybTg

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #38 -: 09, февруари, 2018, 12:24 »
Краси, защо не пробваш едно растение да оставиш с един колтук да видиш как ще се развива? При всички случаи трябва да е по-бързо.

« Отговор #39 -: 09, февруари, 2018, 14:01 »
Целта ми е не да се развиват по-бързо,а да проследя как се развиват с два колтука,къде залагат цветните китки и с колко изостават от едностъблено отглежданите.

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #40 -: 10, февруари, 2018, 15:30 »
Краси,нямаше ли да да е най чисто и коректно при твоя експеримент да се действа по следния начин?
Засяваш си семената на доматите когато го правиш всака година.След това половината пикираш,а другата половина решеш като дръпнатите в Ю-тюб.След това засаждаш по едно и също време,оставяш по един и по два култука от двата експеримента и...така ще стане ясно всичко.
По рано ли ще се развият?
По ниско ли ще заложат цвета си?
По едри ли ще са плодовете?
И накрая -По рано ли ще узреят?
Иначе мисля,че няма как да разберем рязането, различните условия,времето на сеене или нещо друго ще повлияе на експеримента!Интересно ми е,че в България градинарите не практикуват този метод масово!Ако наистина е толкова по добър метод за отглеждане на разсад защо не се прави?Ей тия въпроси също ме вълнуват.
Желая ти успех и доно въпросите ми да не са много лаишки!Поне са искрени знаеш!

« Отговор #41 -: 10, февруари, 2018, 18:54 »
Краси,нямаше ли да да е най чисто и коректно при твоя експеримент да се действа по следния начин?
Засяваш си семената на доматите когато го правиш всака година.След това половината пикираш,а другата половина решеш като дръпнатите в Ю-тюб.След това засаждаш по едно и също време,оставяш по един и по два култука от двата експеримента и...така ще стане ясно всичко.
По рано ли ще се развият?
По ниско ли ще заложат цвета си?
По едри ли ще са плодовете?
И накрая -По рано ли ще узреят?
Иначе мисля,че няма как да разберем рязането, различните условия,времето на сеене или нещо друго ще повлияе на експеримента!Интересно ми е,че в България градинарите не практикуват този метод масово!Ако наистина е толкова по добър метод за отглеждане на разсад защо не се прави?Ей тия въпроси също ме вълнуват.
Желая ти успех и доно въпросите ми да не са много лаишки!Поне са искрени знаеш!
Благодаря за въпросите,много са на място. Започнах така експеримента,защото казваха в едно видео,че трябва да има преднина 1 месец спрямо нормално засадените. Тогава беше около 10 декември,много не му мислих и засях няколко семена,като целта ми не беше да узреят по-рано,а да ги сравня по-родовитост и узряване с тези,които нормално сея на 7 януари. После съобразих,че до април е далече и оставих два сорта за балкона с рязан и не рязан домат за сравняване както пишеш по-горе. Другите всичките отрязах,просто няма как не рязяните да удържат до април,за да ги засадя в оранжерията. Сега ако трябва да започна бих започнал от януарско засаждане не от декември,но ти знаеш какво е мерак  :). Обаче всяко зло за добро,защото сега експеримента се разви много повече от колкото очаквах. Имам рязани и не рязани домати от декември,които ще сравня по между им и  рязани и не рязани от януари,които ще сравня по между им и  с не рязани от февруари. Освен това ще видя как се развиват домати от един сорт рязани под и над котиледони и растения пуснали колтуци от котиледоните след рязане. Така ще имам база за сравнение в три партиди домати и май дефекта,който допуснах ще стане ефект. Накрая да кажа,че започнах експеримента не толкова с цел по-ранно узряване,колкото повече плод,по-ниски растения и по-изравнени плодове.
Дали е добър метод все още не мога да кажа,но има своите предимства. Във всеки случай не е панацея и силно се съмнявам във всичките му ползи,както обаче не мога да приема,че е провал,но времето ще покаже.

« Отговор #42 -: 11, февруари, 2018, 08:11 »
 Поиграх си днес и прерових снимките на разсадите от 6 години назад,(всичките са правени на разсад засят по едно и също време и гледан по един и същ начин) и сравних с рязаните разсади от 10 декември 2017 г. Оказа се че големината на разсада в момента е същата като на снимки на разсад засят 7. януари през годините,но не на днешна дата,а на снимки от 3 март(всяка година снимам разсадите на едни и същи дати за сравнение) . Което означава,че разсада в момента изпреварва другите разсади от предишни години с около 20 дни. Сегашният разсад е засят 28 дни по-рано от обичайното и в момента е с 20 дни по-напред от обичайно засятите разсади.
Извода е че не не е необходимо да се засява един месец,месец и половина по-рано от обичайното както казват в клипове с "Китайският метод",а 7/8 дни,които са необходими за вкореняването на рязаните растения.

« Отговор #43 -: 11, февруари, 2018, 18:01 »
    Краси, имаш разсад от 7 01. Предлагам ти следното: приготви две кофички с еднаква по количество и качество смес. Избери два еднакви корена от разсада, единия го изскубваш ама не вадиш а скубеш т.е. корените да се окъсат а другия го режеш. От там нататък каквото правиш на единия това правиш и на другия включително и кисненето в разните разтвори. Скубания го пикираш така че поне 4-5см от стеблото да се зарови другия колкото прецениш. Ако захлупваш единия захлупваш и другия.  Вода храна с мерилка еднакво. Да видим какво ще се получи.
  Ако някоя сериозна фирма го прави съображенията в никакъв случай не са нито едрината нито височината на завърза, те си го постигат както си искат. Най вероятно целта е от семка да изкарат два три стръка които лесно закореняват или използват за присаждане.  За нас практическо приложение тоя метод няма. Ако аз реша да сея един месец по-рано то ще е ако искам с месец по-рано да изкарам домати.
  С възраста на разсада опити са правени много отдавна и резултатите са добре известни. 40,60 и 80 дневен. Ранозрелост естествено при 80 дневния но добивноста е при 40 дневния. Затова се е и приело средното т.е препаръчва се 60 дневен.
  То големите тайни всички ги знаем но има и много малки тайни които оказват голямо значение, добре ще е поне някои от тях да се знаят ама хайде по яваш да караме.

« Отговор #44 -: 12, февруари, 2018, 06:53 »
Ще направя и този експеримент,та нали затова започнах :). За съжаление няма български видеа в интернет и гледам руски,за да се занимавам през зимата. Видях много иновации при тях,но като че ли повечето са на приказки. Мая,сода,кислородна вода,амоняк,зелена боя,кори от банани и каквото се сетиш още,според мен от някои може и да има ефект,но при сегашните комбинирани торове е смешно да се използват. Възможно е и този метод с рязането да е нещо такова,защото намирам в интернет много полюсни мнения. Ето едно на човек който разбира какво прави.
https://www.youtube.com/watch?v=i3iOZWzQGjc 
Част от коментарите.
" Въпрос:здравствуйте.ну и какой урожай дали эти помидоры из отрезков?
 Отговор:Ниже среднего. Это я пробовал для детерминантного сорта ТОЛСТЫЙ ДЖЕК. Видимо этот способ эффективен только для индетерминантных помидоров. Пробовал пару лет назад. Вроде бы неплохо получалось. А вообще думаю это больше не применять. Простой стандартной качественной агротехникой можно получить и так неплохой урожай. Хотя пробовать можно, сразу точно определиться не могу. Будет время и желание может еще разок другой попробую. Но пока что не очень мне этот способ понравился."
Обаче погледнато от друга страна,започнал съм с мерак и мисля,че ако не друго то поне опит ще натрупам,а пък и ми е приятно когато навън е бяло да има нещо зеленко в хола :)
« Последна редакция: 12, февруари, 2018, 06:58 от Краси Лазаров »