Кръчма

Отглеждане на домати по "Китайски способ"

Re: Отглеждане на домати по "Китайски способ"
« Отговор #15 -: 13, януари, 2018, 06:07 »
    Краси, едното е сято на 10 декември другото месец по-късно. Какви сравнения ще правиш?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #16 -: 13, януари, 2018, 09:42 »
Други върбови клонки бях накиснал във вода с вкоренител на Лаксиферт и те не пуснаха корени,а само набъбнаха и се разлигавиха,изхвърлих ги
Не става ясно какво съдържа това, но като им гледам сайта - не виждам нищо сериозно. (да не ползвам по така думи)
Корите и листата на върбата съдържат естествени гиберелини, които вършат отлична работа при вкореняване.

« Отговор #17 -: 13, януари, 2018, 17:37 »
    Краси, едното е сято на 10 декември другото месец по-късно. Какви сравнения ще правиш?
Започнах за занимавка през месеците,когато няма с какво да се занимавам. Затова и засях малко семки за експеримент. Обаче после ми хрумна,че може да сравня с разсадите от началото на януари и засях няколко семки,които поникнаха. Ще видя как се развиват едните и другите,кога узряват и понеже са от един сорт ще сравня родовитостта. Ако ми харесат резултатите в полза на декемврийските ще засявам вече по този начин. Изглежда странно да сравнявам разсади засяти  почти с месец разлика,обаче през декември много по-бавно растат и след като се отрежат за вкореняване заради студеното време се вкореняват доста по-бавно. Понеже разсад засят през декември няма как,ако не е рязан да го отгледам до средата на април,за да го засадя,защото прераства,ще оставя контролен от декемврийските само един,който няма да режа. Ще опитам и с разсадите от януари китайският метод ,ще има рязан и нормално отгледан, тогава вече ще видя  резултат на метода с разсад от декември и от януари.
« Последна редакция: 13, януари, 2018, 18:03 от Краси Лазаров »

« Отговор #18 -: 15, януари, 2018, 14:06 »
Днес срязах на ниво почва три растения. Накиснах ги във вкоренителят от върбови клонки,засадих ги и ги полях със същият вкоренител.

това е резултата,покривам ги с найлон и чакам да се прихванат. Други три ще режа над котиледоните в края на седмицата,защото им трябва още време да пораснат.

« Отговор #19 -: 23, януари, 2018, 09:29 »
Здравейте,проекта върви успешно. Първите две партиди растения,които отрязах се вкорениха,няма нито един пропуск. Вкоренителят на Лаксиферт го изхвърлям,защото не работи. Рутмост и вкоренителят от върбови клонки показаха,че работят перфектно,времето за вкореняване се съкрати с 4 дни. Пет дни след рязане над котиледоните на три растения вече се виждат зачатъци на култуци. Водя подробен дневник и ще го публикувам в края на експеримента.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #20 -: 23, януари, 2018, 10:09 »
А заложи ли контролен опит?
За да може да се сравнява.

« Отговор #21 -: 23, януари, 2018, 13:58 »
Да и от двете партиди има контрола.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #22 -: 23, януари, 2018, 15:07 »
Краси, имаш ли снимка на това растение от което си отрязал върха? Там трябва да избие колтук и ми е интересно какво растение ще се получи до засаждане навън, а и след това. И ако се абстрахираме от визията, дали ще се получи мощно стебло?
Поздрави!

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #23 -: 23, януари, 2018, 15:22 »
При руснаците имаше такова клипче с такъв опит.Рускинята беше засяла десетина   семки . След поникването  като станаха близо на 8-10см тя отряза четири и ги засади по метода на Краси .След време тия отрязаните порастоха доста по високи от тия не рязаните . Тя беше поставила кофичките от трите вида едни до други и ясно се виждаше разликата. Избиха и колтуци от тия стебла които бяха отрязани .Накрая се оказа че най добър плод дадоха тия отрязаните  и засадени отделно. Довечера ще се опитам пак да го потърся из нета това клипче .

« Отговор #24 -: 23, януари, 2018, 15:26 »
При руснаците имаше такова клипче с такъв опит.Рускинята беше засяла десетина   семки . След поникването  като станаха близо на 8-10см тя отряза четири и ги засади по метода на Краси .След време тия отрязаните порастоха доста по високи от тия не рязаните . Тя беше поставила кофичките от трите вида едни до други и ясно се виждаше разликата. Избиха и колтуци от тия стебла които бяха отрязани .Накрая се оказа че най добър плод дадоха тия отрязаните  и засадени отделно. Довечера ще се опитам пак да го потърся из нета това клипче .
В третият пост от началото на темата има линкове към клипа за който говориш.

« Отговор #25 -: 23, януари, 2018, 15:28 »
Краси, имаш ли снимка на това растение от което си отрязал върха? Там трябва да избие колтук и ми е интересно какво растение ще се получи до засаждане навън, а и след това. И ако се абстрахираме от визията, дали ще се получи мощно стебло?
Поздрави!
По-напред в темата съм писал,че в турски разсадник ашладисват домат на подложка и корените с котиледоните които остават ги продават с колтуци на по-4/5 см. Вероятно стават нормални растения,ще ги изчакам и ще снимам в плододаване. Моите в момента са по-3/4 мм.защото ги рязах преди няколко дни. Като поотраснат ще ги снимам.
Намерих една стара снимка,ето така изглежда след като са избили колтуци

така си правиш опит и ако стане имаш две вместо едно растение  :)

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #26 -: 24, януари, 2018, 09:33 »
Краси, Благодаря! С интерес ще чакам снимки по-нататък, като пораснат.
Идеята ти е, като оставяш два колтука да го гледаш двъстъбленно или в последствие да премахнеш единия? 

« Отговор #27 -: 24, януари, 2018, 13:41 »
Ще имам 4 растения от три сорта с колтуци от котиледоните. Ще оставя и двата колтука до края на вегетацията. Идеята ми е да видя как ще се развиват сравнени с контролните,кога ще заложат първи китки и как ще са нагоре. Ако се получат нещата както ги очаквам,ще практикувам това при градинските сортове с цел преди жегите да заложат повече китки и да са по-ниско разположени.

peterstamov

• **
  • 88
  • 0
  • градина
« Отговор #28 -: 25, януари, 2018, 09:15 »
Открих едни снимки през 2015г. Не съм сиг. дали беше точно така!
За около 6 дни в градинска пръст без нищо....

После китките отрупани с малки доматчета.....

« Отговор #29 -: 25, януари, 2018, 09:45 »
Ще имам 4 растения от три сорта с колтуци от котиледоните. Ще оставя и двата колтука до края на вегетацията. Идеята ми е да видя как ще се развиват сравнени с контролните,кога ще заложат първи китки и как ще са нагоре. Ако се получат нещата както ги очаквам,ще практикувам това при градинските сортове с цел преди жегите да заложат повече китки и да са по-ниско разположени.

В клипа който си гледал незнам дали обърна внимание, че домата е присаден и подложката е много силен корен който може да храни две стебла.
На индетерминантни домати като оставиш две стебла ще береш дребни домати, по- добре си вземи за градината детерминантен домат,
 пак може да си го вържеш и да го гледаш на две стебла, мисля че и по доволен ще бъдеш.