Кръчма

Как да отглеждаме домати сезон 2018

geronymo

• **
  • 52
  • 0
  • домашна градина
Re: Как да отглеждаме домати сезон 2018
« Отговор #285 -: 27, юни, 2018, 22:22 »
Вискяр, този последния коментар към кого е ... оставам с впечатление, че е към мен.
Единствения азот който съм вкарвал е от състава на Яра Мила комплекс.
Вкарал съм я със засаждането около 3-3,5 кг. на 60 кв.м оранжерия. ~~ 50 кг. / декар.
Отделно в основата на лехата има вкарани по около 7-8 кг. стара птича тор на ред от 8-9 корена ...
Не мисля, че е много. Ако съдиш по растенията ... розовите гиганти са с много странно стъбло ... расте дебело като дърво около 2 пръста дебело като дори върховете му се разклоняват с еднаква дебелина. Много е странен ... но не е преторен. На същия ред имам един подсят корен който е от друг сорт и си се развива според своите стандарти.
А относно пръскането ... да. Знам си косурите ... но с калпава пръскачка между 20-00 и 21-00 след работа ... толкова :)

alex

• 178
  • 0
  • градина
« Отговор #286 -: 28, юни, 2018, 08:25 »
Птичия тор съдържа двойно и тройно повече азот от оборския.
При мен също за първа година толкова се издължиха външните домати, над 1.60 метра, а имат четири до пет китки, а съм слагал само един път яря мила преди засаждане и то доста под нормата. Дали от многото валежи...? 
« Последна редакция: 28, юни, 2018, 08:27 от alex »

topsoft

• *
  • 2
  • 0
  • градина
« Отговор #287 -: 29, юни, 2018, 08:36 »
Здравейте. От няколко години се боря с доматите в градината и се справям криво ляво. Миналата и тази година обаче ми прави впечатление, че доста от цветовете съхнат и не се опрашват. Пробвах да ги пръскам с доматин, но не бих казал, че е осовено ефективно. Прочетох тук, че е добре да се топят китките в разтвор веднъж седмично и искам да попитам с какъв препарат да го правя? И още...сега в тия дъждове и влага дали ще има ефект?
« Последна редакция: 29, юни, 2018, 09:39 от topsoft »

ИПК

• 495
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #288 -: 29, юни, 2018, 10:04 »
Според мен има разлика в това кога съхнат, преди да разцъфтят или след като цъфнат.При мен тази година четвъртата и петата цъфка изсъхнаха преди още да са се разтворили пъпките и преди да са цъфнали.Според моите науки щом не са цъфнали значи не можем да говорим за липса на опрашване .Отдавам го на високите температури 30-35 градуса за  около десетина дни Така и аз  не разбрах от какво изсъхнаха .И при външните домати и при тия в оранжерията го имам тоя проблем.

topsoft

• *
  • 2
  • 0
  • градина
« Отговор #289 -: 29, юни, 2018, 10:53 »
Ами съхнат си вече цъфнали...за това предполагам е проблем с опрашването...

deoo

• *
  • 48
  • 0
  • градина
« Отговор #290 -: 29, юни, 2018, 16:07 »
Може да се пробва да се напръскат, със слаб меден разтвор.Предполагам,че ще привлече пчелите, ако си мислиш,че се дължи на опрашването.

Вискяр

• *
  • 1 803
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #291 -: 30, юни, 2018, 13:09 »
Вискяр, този последния коментар към кого е ... оставам с впечатление, че е към мен.
===
 но с калпава пръскачка между 20-00 и 21-00 след работа ... толкова :)
Да, към теб е.
Както казах и горе - нищо фатално. Растенията са нормално буйни, с добра реколта.
Забележката ми се основава на закъдрените листа - това закъдряне се получава от излишна енергия. Домата я натрупа под формата на скорбяла и я разполага в старите листа.
За птичия тор са ти писали.

Относно пръскачката - лесно се прави да е добра. Трябва само да смениш дюзата. Или да си вземеш направо нов накрайник.
Аз си счупих оригиналния и си тествах в магазин и избрах нов.
Виждал  съм доста скъпи пръскачки, които пръскат калпаво.

Вискяр

• *
  • 1 803
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #292 -: 30, юни, 2018, 13:19 »
Относно опрашването.
Домата е предимно самоопрашващ се. Насекомите играят малка роля.
Високата температура може да се пребори донякъде с голям обем на оранжерията (височина) и/или засенчване. Проветряването се подразбира.
Добро опрашване се получава с механическо въздействие - почукват се рядко теловете на носещата конструкция на растенията и от това прашеца се отделя и достига близалцето.
Пожълтяването и загиването на нецъфнали цветове сме го коментирали много пъти.
Едната теория е, че това се получава от сиво гниене. Хорус е за борба със сивото гниене, но е с 30 дни карантина.
Другата теория е, че се получава от недостиг на Бор - третира се листно с разтвор на боракс.

geronymo

• **
  • 52
  • 0
  • домашна градина
Малко изводи от 2018
« Отговор #293 -: 12, юли, 2018, 18:14 »
Здравейте,
Ще споделя малко лични наблюдения.

Три партиди разсад домати.

партида 1 -> посяване на 7 януари 2018 - 60 корена
       - 15 харизани на баща ми в централна подбалканска част и засадени в тунел около 15 април ( регион Сунгурларе ) - умерено прерасъл разсад. Развива се перфектно (над 2 метра) и плодава перфектни едри домати 0,5-1 кг.
       - 35 засадени директно на открито около 15 април ( регион Русе ) умерено прерасъл разсад.
Определено не се развиха нормално. Отдавам го на ниските температури (особено на почвата) ... не успяха явно да се вкоренят добре, защото след натоварването със завръз - буквално угаснаха на около 1,2м. Процента на завръз беше повече от отличен, но качеството на завръз беше лошо - доматите бяха с дефекти от опрашването. Криви, нацепени, с дефекти и прочие. И не успяха да се изхранят и наедреят.
      - 20 корена срязани около 15 април на първо листо - след като избиха и оформиха няколко листа са засадени в оранжерията на 12-15 май 2018 - това бяха отписани експерементални корени.
Към настоящия момент настигнаха и задминаха осезателно външните домати, които вече почти не функционират след натоварването със завръз. Тия корени за разлика от външните успяха да се вкоренят сравнително мощно. В момента на височина около 1,6-1,8 почти нямат признаци на изтощаване, завръза е добър и качествен - без описаните при външните дефекти ( а сортовете са идентични ). Това са по-ниските корени в началото на оранжерията.
Към Краси Лазаров - единствения ефект който виждам е забавянето. Това което наблюдавах е, че имаше корени които не успяха да тръгнат след рязането. Общото при тях беше, че имаха по слаби коренни системи в кофичката (незнайно защо). Единственото което съм ги манипулирал, е че премахнах съвсем първия цвят след засаждането с цел по-добро вкореняване.
Другия плюс е, че почти всички отрязани върхове успях да се подготвят за вкоренява ( пуснаха солидни корени във вода и Рутмост). Но за съжаление тъщата ги изкарала "да ги види слънцето" още докато бяха във водата. 5 часа на 30 градуса и бяха до там :) Но пак ще пробвам другата година.

партида 2 -> посяване на 13-14 февруари 2018 - 40 корена
         - засадени в оранжерията на 12-15 май 2018 - определено прерасъл и издължен разсада.
Развива се нормално според очакванията. Първоначално имаше проблем със завръза на първа китка но след това е ОК.

партида 3 -> посяване на 5-8 март 2018 - 40 корена
        - засадени в оранжерията на 12-15 май 2018 - отличен разсад. В момента това са най-мощните растения - но не съм сигурен дали това не се дължи на сорта. Преобладаващо едроплодни розови домати и една издънка с някакви неизвестни хибриди ( дребни австрийски ), които въобще не ги броя.

Като цяло - всички влязоха в плододаване в рамките на седмица и това стана между 28.06-05.07 и при двата климата ( Русе и Сунгурларе )
С изключение на рязаните корени!

извод 1 - за мен е, че ранното засаждане в студена почва - НЯМА СМИСЪЛ.
Същото се отразява и на цъфтежа и качеството на завръзите.

извод 2 - правенето на прекалено ранен разсад и неговото коткане през зимата - може да спечели максимум 1 седмица по-рано домати.

Интересно щеше да е ако бях успял да заложа в оранжерията ( неотопляема  ) на 25 март ( какъвто беше плана), перфектно отгледания разсад от 07 януари. Но за съжаление техническите проблеми ме възпрепятстваха.
Максимално рано съм залагал през годините 12-15 април, а обичайно 20-25 април. И винаги, друга година съм получавал първи плодове около 03-06 юли.
Тази година въпреки че засях 25-30 дни по-късно в оранжерията се получи така, че откъснах дори седмица по-рано. Тоест в топлото време доматите наваксват бързо!
Също тъка, точно с температурата си обяснявам силно развитите растения, които друга година след 4-та китка се изтощават, а сега на 2-2,5 м продължават да връзват и да растът сравнително добре. Тоест благодарение на вече затоплената почва са успели да се вкоренят максимално добре преди да се натоварят с плод.

Всички останали неща около отглеждането са идентични с друга година ( торене, поливане, пръскане ).

Ще се радвам и на други мнения, а също тъка и ако споделеното по-горе е полезно на някой.

#Invalid YouTube Link#
p.p. Качването на клипа не сработи, затова давам линк по долу:
https://www.youtube.com/watch?v=zWvvPKQ-igE
« Последна редакция: 12, юли, 2018, 19:05 от geronymo »

« Отговор #294 -: 12, юли, 2018, 20:03 »
 Благодаря колега,много полезна и подробна информация.
Това са рязаните домати

Този е останал от рязането само с котиледони и го отгледах на два колтука от тях.

този не е рязан

От рязането ефект има,но не чак дотам,че да си играе човек. Обаче ефекта който ще прилагам догодина от рязането ще е следният,няма да вкоренявам отрязаният връх,а ще ползвам долната част на растението като ще го отгледам на две стъбла както на третата снимка. Тази година опитах този вариант и в оранжерията и на вън и останах много доволен. Там където отглеждах едностъблено и имаше завързали три китки,а на отрязаният и формиран на две стъбла бяха шест. Защо ми е това,на външните домати има проблем в опрашването след 3/4 китка всяка година заради стресове от времето,а така формираните домати на две стъбла дават паралелно по две китки на една и съща височина. Когато пусна колтук под първа китка той едва успява да направи две кики и го хваща жегата. Така че този вариант с рязане след 4/5 лист и отглеждане на две стъбла ще е моят начин. 
Извод 1 е напълно правилен,но извод две зависи от годината. Миналата година беше със студена пролет и започнах да бера след 15.6. от оранжерията и около 20.7. от двора. Тази година първият домат от оранжерията откъснах на 29.5.,а от двора вчера на 11.7. При мен си заслужава да сея по-рано за оранжерията,защото около 35/40 дни ям домати от нея преди да узреят на двора.

geronymo

• **
  • 52
  • 0
  • домашна градина
Чупене на китки
« Отговор #295 -: 12, юли, 2018, 20:35 »
Краси, струва ми се че на една от снимките от последния пост първата китка е подпряна с нещо.
Как се справяш с проблема "прекършени/счупени дръжки" ? ... лично аз доста страдам от това.
Опитвам се да връзвам и укрепвам но е доста трудоемко и с променлив успех.
Не при всички сортове се получава ... но масово цветовете са перести и хилави и след завръз се прекършват.

« Отговор #296 -: 13, юли, 2018, 07:25 »
Подпрял съм китката,за да се вижда за снимката,това е другият домат Пинк Рок,който остана след рязане и от котиледоните пуснах двете стъбла. Вижда се как паралелно вървят китките нагоре.
Перестите цветове дават огромни домати с изключително неправилна форма,понякога приличат на осморка. Тази година видях това при сорт Бренди Бой,не съм пробвал да ги махам,защото изобилстваха. По мое наблюдение тези цветове като слънчоглед са сортова особеност, но се появяват и като единични при други сортове и не дават качествени плодове.
За укрепване съм правил ес-образни куки от тел като ги закачам на дръжката на здраво листо и на китката.
Виж това http://shop.agrodrip-zahara.com/kuka-za-domati-poddarzhane
и това  http://valcom.bg/catalog.php?id=280

cve

• *
  • 2
  • 0
  • градина
« Отговор #297 -: 15, юли, 2018, 20:10 »
Мойте 2018  домати -До преди месец всичко беше ок  и изведнъж почнаха да жълтеят листата на доматите от доло на горе. За трета година гледам домати , но такова чудо не ми се случвало. Разсада си го правя сама от купешки семена или дадени  До сега съм ги пръскала с настойка от коприва и резултатите бяха много добри. От месец започнаха да жълтеят листата на самите домати им няма нищо. През 10 дена съм ги пръскала първо с коприва , 2- с мляко,сода 20 к. йод и сега с бордолезов разтвор , след като изчистя пожълтелите листа. че въпроса ми е да ги изкоренявам ли и да сея нещо друго или да се надявам че може да стане чудо :). това което четох за последния месец разбрах че е някакво бактерийно изсъхване. разликата от минали години е че лехите има нова пръст и за парника взех от пазара разсад от където тръгна май цялата работа.
Снимки не ми дава да кача явно са по големи

deoo

• *
  • 48
  • 0
  • градина
« Отговор #298 -: 16, юли, 2018, 00:58 »
Благодаря колега,много полезна и подробна информация.
Това са рязаните домати

Този е останал от рязането само с котиледони и го отгледах на два колтука от тях.

този не е рязан

От рязането ефект има,но не чак дотам,че да си играе човек. Обаче ефекта който ще прилагам догодина от рязането ще е следният,няма да вкоренявам отрязаният връх,а ще ползвам долната част на растението като ще го отгледам на две стъбла както на третата снимка. Тази година опитах този вариант и в оранжерията и на вън и останах много доволен. Там където отглеждах едностъблено и имаше завързали три китки,а на отрязаният и формиран на две стъбла бяха шест. Защо ми е това,на външните домати има проблем в опрашването след 3/4 китка всяка година заради стресове от времето,а така формираните домати на две стъбла дават паралелно по две китки на една и съща височина. Когато пусна колтук под първа китка той едва успява да направи две кики и го хваща жегата. Така че този вариант с рязане след 4/5 лист и отглеждане на две стъбла ще е моят начин. 
Извод 1 е напълно правилен,но извод две зависи от годината. Миналата година беше със студена пролет и започнах да бера след 15.6. от оранжерията и около 20.7. от двора. Тази година първият домат от оранжерията откъснах на 29.5.,а от двора вчера на 11.7. При мен си заслужава да сея по-рано за оранжерията,защото около 35/40 дни ям домати от нея преди да узреят на двора.

Краси, какъв сорт са доматите на двете снимки най горе?Дай малко информация относно начина, по- който  правиш доматите с 2 стебла.Кога са засети, кога си ги отрязал и направил с 2  стебла.

« Отговор #299 -: 16, юли, 2018, 06:20 »
На първата снимка е Пинк рок,а на втората Хъни муун. На първата снимка на домата е отрязан върха  и оставен на две стъбла,затова има  повече домати. На втората снимка не е рязан,но въпреки това резултата е отличен.
 Виж в тази тема: "Отглеждане на домати по Китайски способ"там съм описал всичко което съм правил.