Кръчма

Как да отглеждаме домати сезон 2018

deoo

• *
  • 49
  • 0
  • градина
Re: Как да отглеждаме домати сезон 2018
« Отговор #300 -: 16, юли, 2018, 10:59 »
Здравейте. Искам да попитам относно закупуване на семена за домати , които се предлагат в големи опаковки.Въпроса ми е следния, някой занимава ли се с този въпрос?Живея в Великобритания , има ли начин да си поръчам определен сорт семена чрез този форум? Предполагам,че в един период от време, ще започне кампания  за обща поръчка за закупуване на семена, както и тяхното разпределение. Понеже някой от сортовете семена не могат да бъдат закупени от ebay.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #301 -: 16, юли, 2018, 12:01 »
Досега не сме правили колективни поръчки, но не пречи да го направим.
Имало е предложения от членове на форума, които са купували по-големи пакети и предлагали излишъците.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #302 -: 16, юли, 2018, 12:05 »
Мойте 2018  домати -До преди месец всичко беше ок  и изведнъж почнаха да жълтеят листата на доматите от доло на горе. За трета година гледам домати , но такова чудо не ми се случвало. Разсада си го правя сама от купешки семена или дадени  До сега съм ги пръскала с настойка от коприва и резултатите бяха много добри. От месец започнаха да жълтеят листата на самите домати им няма нищо. През 10 дена съм ги пръскала първо с коприва , 2- с мляко,сода 20 к. йод и сега с бордолезов разтвор , след като изчистя пожълтелите листа. че въпроса ми е да ги изкоренявам ли и да сея нещо друго или да се надявам че може да стане чудо :). това което четох за последния месец разбрах че е някакво бактерийно изсъхване. разликата от минали години е че лехите има нова пръст и за парника взех от пазара разсад от където тръгна май цялата работа.
Снимки не ми дава да кача явно са по големи
При хубава година нещата се получават и без всякакво пръскане.
Тъй като трудно може да се предвиди годината, предпазните пръскания се препоръчва да се правят винаги.
Хубаво нанесена защита с контактни медни препарати, като Шампион, предпазва и от гъбични инфекции - мани, и от бактерии.
Относно снимките - качват се на външен сайт, взема се адреса им и се показват във форума.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
Re: Малко изводи от 2018
« Отговор #303 -: 16, юли, 2018, 12:23 »

извод 1 - за мен е, че ранното засаждане в студена почва - НЯМА СМИСЪЛ.
Същото се отразява и на цъфтежа и качеството на завръзите.

извод 2 - правенето на прекалено ранен разсад и неговото коткане през зимата - може да спечели максимум 1 седмица по-рано домати.

Много правилни изводи.

Личен опит:
Имал съм цъфнали домати в оранжерия около 5 април. Годината след това така се разви, че пак брах зрели домати в началото на юли.

За ранен добив:
 - оранжерия с тунели в нея (така са ми оцелявали без проблем домати при минус 6 градуса отвън);
 - ранни сортове домати (обичайно такива са детерминатни или полудетерминатни);
 - при хладно време поливане вечер (и сутрин) с топла вода, за да се поддържа максимално висока температурата на почвата;
 - акумулиране на слънчева топлина през деня, която се отдава нощем (прави се с различни съдове, пълни с вода, желателно с черен цвят на стените;

- постоянно наглеждане на оранжерията, особено при разкъсана облачност.

Събрал съм доста материал за новото течение при отглеждане на зеленчуци на закрито - пасивни оранжерии.

Ето как китайците вече работят (очаквам скоро да внасяме и домати от там):

А това е колективна оранжерия в Канада - срещу съответна такса се наема една или повече лехи:

« Последна редакция: 16, юли, 2018, 12:28 от Вискяр »

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #304 -: 17, юли, 2018, 14:17 »
Вискяр, хубави снимки и страхотни идеи !
Искам да ви попитам: какво е минималното разстояние между две оранжерии, за да не си пречат по никакъв начин от към светлина, при условие че така са разположени ?

снимката е примерна от нета

cve

• *
  • 2
  • 0
  • градина
« Отговор #305 -: 17, юли, 2018, 14:26 »
При хубава година нещата се получават и без всякакво пръскане.
Тъй като трудно може да се предвиди годината, предпазните пръскания се препоръчва да се правят винаги.
Хубаво нанесена защита с контактни медни препарати, като Шампион, предпазва и от гъбични инфекции - мани, и от бактерии.
Относно снимките - качват се на външен сайт, взема се адреса им и се показват във форума.

Благодаря :)

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #306 -: 19, юли, 2018, 11:20 »
За сега извадих късмет с доматите и реколтата от тях. Пръскани са два пъти с Ридомил Голд през месец Май  и сега през Юни и Юли с Моспилан и бордолезов разтвор.Албенгата  много ми допадна . :)

geronymo

• **
  • 52
  • 0
  • домашна градина
Върхово гниене или нещо друго?
« Отговор #307 -: 21, юли, 2018, 09:23 »
Последната седмица наблюдавам следния проблем, който на мен лично ми прилича на върхово гниене.
Наблюдава се при горните (4-5) китка, дори и при изключително малки доматчета.
Режима на поливане и отглеждане не е променян последния 1 месец и половина.
Почвената влажноста я подържам между 40-65 % с минимални поливки от капковото.
Растенията са здрави и жизнение.
Моля, за мнение и как да се справя с този проблем!?

« Отговор #308 -: 21, юли, 2018, 13:43 »
   Слагаш спешно калций и увеличаваш поливането. При засушаване се затруднява приемането на калция. Не е заболяване а дефицит.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #309 -: 22, юли, 2018, 12:51 »
Вискяр, хубави снимки и страхотни идеи !
Искам да ви попитам: какво е минималното разстояние между две оранжерии, за да не си пречат по никакъв начин от към светлина, при условие че така са разположени ?

снимката е примерна от нета
Разстоянието трябва да позволява извършване на монтажните дейности. Инак може да бъде 0.
За да има по-малко загуби на светлина, а и икономия на материали, е по-удачно да се изгради блокова оранжерия, а не две една до други.
Дори с ПЕ фолио се правят блокови оранжерии.
Поредици тунелни оранжерии една до друга са се наложили в практиката заради ограничението от ширината на ПЕ фолио.
Според ЗУТ оранжерии до 200 кв м едната се изграждат свободно и не се нуждаят от проект и разрешение за строителство.

alex

• 183
  • 0
  • градина
« Отговор #310 -: 23, юли, 2018, 10:03 »
Разстоянието трябва да позволява извършване на монтажните дейности. Инак може да бъде 0.
За да има по-малко загуби на светлина, а и икономия на материали, е по-удачно да се изгради блокова оранжерия, а не две една до други.
Дори с ПЕ фолио се правят блокови оранжерии.
Поредици тунелни оранжерии една до друга са се наложили в практиката заради ограничението от ширината на ПЕ фолио.
Според ЗУТ оранжерии до 200 кв м едната се изграждат свободно и не се нуждаят от проект и разрешение за строителство.
Благодаря ти Вискяр !
Значи в моя случай 1 метър ще е напълно достатъчно за да не си пречат от към светлина. Ще има и място за минаване, а и зимата къде да пада снега.