Кръчма

Проблем

Пламен Иванов

• 21
  • 0
  • Ако искаш да разсмееш господ,кажи му ,че имаш план
Проблем
« -: 14, юли, 2017, 07:47 »
Искам да споделя снимки,но не се справям.Някой ако се съгласи да му изпратя след което да ги качи ,ще съм му признателен

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
Re: Проблем
« Отговор #1 -: 14, юли, 2017, 08:38 »
Давай,ще ги кача...
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #2 -: 14, юли, 2017, 09:45 »
Давай,ще ги кача...
Пратих Ви

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #3 -: 14, юли, 2017, 11:00 »
Искам да споделя снимки,но не се справям.Някой ако се съгласи да му изпратя след което да ги качи ,ще съм му признателен
Ето снимките, а обяснението от теб...Моля  ;)

Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #4 -: 14, юли, 2017, 13:38 »
Ето снимките, а обяснението от теб...Моля  ;)

Първо пръскане:Моспилан-Проплант.Второ пръскане след две седмици:Моспилан-Корсейт.Трето пръскане след една седмица:Актара-Корсейт-листен тор/бор.След десет дена пръскане с Нуреле,Листен тор/калий/калций и Корсейт.След още две седмици Дитан,Топсин,Листен тор и нуреле

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #5 -: 14, юли, 2017, 13:39 »
Пипера не е саден на тази почва само да подчертая.Растенията са добри,облистени и зелени

« Отговор #6 -: 14, юли, 2017, 15:59 »
   Вирус, по точно - вирус на лекото прошарване при пипера. Пипера е устойчив на него но над 32 гр. тая устойчивост отпада. Тая година изпробваме един антивирусен серум. "Стенли". 12%азот, по 1% фосфор,калий, микроелементи, аминокиселини,витамини и нуклеинови киселини. Ужким създава неблагоприятна среда за вирусите та...ще видим.
  Тези по тъмните са от жегите а може и да са позакъсали за калций, при топло и по-сухо калция трудно се придвижва.

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #7 -: 14, юли, 2017, 17:18 »
   Вирус, по точно - вирус на лекото прошарване при пипера. Пипера е устойчив на него но над 32 гр. тая устойчивост отпада. Тая година изпробваме един антивирусен серум. "Стенли". 12%азот, по 1% фосфор,калий, микроелементи, аминокиселини,витамини и нуклеинови киселини. Ужким създава неблагоприятна среда за вирусите та...ще видим.
  Тези по тъмните са от жегите а може и да са позакъсали за калций, при топло и по-сухо калция трудно се придвижва.
Благодаря Бате,кофти е при мен,че тази нивичка я садя с пипер вече четвърта година.Оборска тор нямам,влагам NPK/80кг/дка.Сега питах да внеса ли амониева ,човека от голяма Търновска аптека ми каза,че след като са ми добри и зелени растенията,нямало нужда.Последните две години се научихме да не скубим и изхвърляме стария пипер,а направо машината го изорава.Каня се да извикам от птице завода лайнарката и да наторим на есен или напролет,не знам прясна ли или изгнила да е птичата тор.

« Отговор #8 -: 14, юли, 2017, 18:21 »
  То добрето е много разтегливо понятие Пламене. Моите са с 80кг.NPK 15 кг. зелен кристалон, калций магнезий азот и...и те са добре ама още ще слагам.

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #9 -: 15, юли, 2017, 07:44 »
  То добрето е много разтегливо понятие Пламене. Моите са с 80кг.NPK 15 кг. зелен кристалон, калций магнезий азот и...и те са добре ама още ще слагам.
Батко,от това написаното имаш ли някаква препоръка,съвет или с нещо което да не си съгласен     :Благодаря Бате,кофти е при мен,че тази нивичка я садя с пипер вече четвърта година.Оборска тор нямам,влагам NPK/80кг/дка.Сега питах да внеса ли амониева ,човека от голяма Търновска аптека ми каза,че след като са ми добри и зелени растенията,нямало нужда.Последните две години се научихме да не скубим и изхвърляме стария пипер,а направо машината го изорава.Каня се да извикам от птице завода лайнарката и да наторим на есен или напролет,не знам прясна ли или изгнила да е птичата тор.

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #10 -: 03, август, 2017, 21:19 »
Батко ,дай съвет....Дали да смятам лошото и болно състояние на пипера тая година като причина това,че 4-5 години нивата е заминала на кино поради факта,че есенно време не кореня пипера а направо изоравам,и това,че прекалено дълго сея само чушки там ?

« Отговор #11 -: 04, август, 2017, 09:54 »
Батко ,дай съвет....Дали да смятам лошото и болно състояние на пипера тая година като причина това,че 4-5 години нивата е заминала на кино поради факта,че есенно време не кореня пипера а направо изоравам,и това,че прекалено дълго сея само чушки там ?
   Пламене, една хубава нива, за една година не става от раз калпава, може постепенно да се изтощава, да намалява добива но...постепенно. Не е причина и това, че не чистиш остатъците, никой от нас не го прави. Годината е трудна за пипера и ако си имал по-чувствителен сорт, сигурно си имал и всички заболявания. Предварителното торене ти е добро но трябваше да предвидиш и подхранвания а подхранванията е най-добре да се започнат пак с комбинирани торове плюс микроелементи т.е. кристалните, пък няма значение марката. Ако си специалист да забелязваш а най-добре да предвиждаш нуждите, няма проблем да ториш и с отделни елементи, но това е малко трудно даже и за мене, затова карам на предположения пък ако позная :-[ Та, аз правя така- започвам подхранванията с кристалон 3х18 три пъти по 5 кг през десетина дена.От 5 до 10 кг. калциев нитрат, 5 кг магнезиев сулфат по различно време обикновенно на втория месец след разсаждането и след това периодично калиев нитрат по 5 кг 4-5 пъти през десетина дена. Е...все пак забелязвам и дефицитите та някой път слагам и само амониева или пък нещо друго. Нормите са на декар за добив от 5 до 7 тона росенка. Успех.

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #12 -: 04, август, 2017, 10:10 »
   Пламене, една хубава нива, за една година не става от раз калпава, може постепенно да се изтощава, да намалява добива но...постепенно. Не е причина и това, че не чистиш остатъците, никой от нас не го прави. Годината е трудна за пипера и ако си имал по-чувствителен сорт, сигурно си имал и всички заболявания. Предварителното торене ти е добро но трябваше да предвидиш и подхранвания а подхранванията е най-добре да се започнат пак с комбинирани торове плюс микроелементи т.е. кристалните, пък няма значение марката. Ако си специалист да забелязваш а най-добре да предвиждаш нуждите, няма проблем да ториш и с отделни елементи, но това е малко трудно даже и за мене, затова карам на предположения пък ако позная :-[ Та, аз правя така- започвам подхранванията с кристалон 3х18 три пъти по 5 кг през десетина дена.От 5 до 10 кг. калциев нитрат, 5 кг магнезиев сулфат по различно време обикновенно на втория месец след разсаждането и след това периодично калиев нитрат по 5 кг 4-5 пъти през десетина дена. Е...все пак забелязвам и дефицитите та някой път слагам и само амониева или пък нещо друго. Нормите са на декар за добив от 5 до 7 тона росенка. Успех.
Батко благодаря за отговора .Таз година заложих на Куртовска и Ивайловска ,поръчах ги от Пловдивския институт.Други години сея само Сръбски хибриди.

Пламен Иванов

• 21
  • 0
« Отговор #13 -: 04, август, 2017, 10:26 »
Батко благодаря за отговора .Таз година заложих на Куртовска и Ивайловска ,поръчах ги от Пловдивския институт.Други години сея само Сръбски хибриди.
Тъй като не съм с капково напояване,тези добавки мога ли да внасям чрез пръскане ,понеже 5 кг не мога да си представя как да внеса на корена?

« Отговор #14 -: 04, август, 2017, 14:58 »
Тъй като не съм с капково напояване,тези добавки мога ли да внасям чрез пръскане ,понеже 5 кг не мога да си представя как да внеса на корена?
  Ами ако кажеш как поливаш и колко са ти "декарите" може да помислим как да торим. То тези "кристални"торове са точно и тези листни торове, само дето при листно приложение спазваш концентрация и можеш много малко да сложиш наведнъж. Ние ги използваме за капковото защото нямат пълнеж и свързващи вещества и не задръстват капките. Ако ще ги слагаш по друг начин, може и гранулирани торове да използваш, много по евтини са. А всъщност начините са три- листно, почвено и с поливната вода. Почвеното е сееш в междуредието и след това окопаваш. С водата вариантите са два- сееш и поливаш отгоре или разтваряш торта в съд и я пускаш по системата без значение дали е гравитачно или с дъждуване. Това е.
   Килограмите са 5 на декар а не на корен :-[
« Последна редакция: 04, август, 2017, 15:01 от Баткото »