Кръчма

Сортове пиперки

Re: Сортове пиперки
« Отговор #30 -: 08, януари, 2019, 11:47 »
Благодаря,открих от къде познатата е взела чушките. Човека ми даде 10 чушки всяка я проверих и от две не люти извадих семена. От десетте чушки само една беше люта. :)

« Отговор #31 -: 08, януари, 2019, 17:47 »
Здравейте колеги,реших да сея по-ранен сорт пипер в оранжерията. Дадоха ми две сушени селски чушки много ароматни. Извадих им семената и ги сложих в пликче. Едната я сложих в боб,супер вкусна чушка. Другата вчера щях да я сложа в капама,но като я опитах люти. Много се ядосах,защото другата не беше люта,но пък смесих семената. Жена ми се уплаши да не улютим всичкият пипер в градината. Въпроса ми е като са смесени семената и няма как да ги разделя,да ли всичкият пипер който ще посея ще стане лют? Чушката лютеше само по плацентата,май семките не лютяха. Да ли е възможно и от семената на не лютата пак да станат люти чушки?
   Краси, ако посееш люта и не люта чушки една до друга, същата година чушките на едната ще са само люти а на другата само не люти. Ако вземеш от тях семена и ги сееш другата година, може пак така да си излезнат но може да има и кръстосване.  Твоите две чушки си приличат, от един човек са, едната люти другата не, това предполата кръстосване още от по миналата година. Има и друг вариант, самия сорт да е леко лютив и разпаднал се, тогава пак може да се получи подобно нещо. Ако не харесваш люто, сей няколко коренчета, щото може да има изненади.

« Отговор #32 -: 08, януари, 2019, 18:40 »
   Краси, ако посееш люта и не люта чушки една до друга, същата година чушките на едната ще са само люти а на другата само не люти. Ако вземеш от тях семена и ги сееш другата година, може пак така да си излезнат но може да има и кръстосване.  Твоите две чушки си приличат, от един човек са, едната люти другата не, това предполата кръстосване още от по миналата година. Има и друг вариант, самия сорт да е леко лютив и разпаднал се, тогава пак може да се получи подобно нещо. Ако не харесваш люто, сей няколко коренчета, щото може да има изненади.
Благодаря Батко,така е както казваш има и люти и не люти. Човека ги е взел от една жена,която дълго време не е искала да му даде семе. Той ги познавал по външен вид и наистина само една беше люта,но както казваш не е гаранция щом са расли заедно. Сях по малко от два селски сорта,златен медал и мои семена магарешки уши. Целта ми е да имам по-рано чушки и да са по-вкусни. Вчера ги засях.

PetyaVS

• *
  • 10
  • 0
  • градина
« Отговор #33 -: 23, януари, 2019, 01:34 »
Към майсторите земеделци  ;D, някой отглеждал ли е капия сорт Ивайловска? И ако има такива какво ви е мнението за този сорт?

PetyaVS

• *
  • 10
  • 0
  • градина
« Отговор #34 -: 29, януари, 2019, 15:13 »
Няма ли някой с опит с тази капия? Трябва да купувам семена вече и съм в чуденка...

« Отговор #35 -: 29, януари, 2019, 20:01 »
   А кои сортове са ти познати, кои си отглеждала?

PetyaVS

• *
  • 10
  • 0
  • градина
« Отговор #36 -: 30, януари, 2019, 09:25 »
Баткото, благодаря за отговора. Отглеждала съм Слонско ухо, Стрижанка, Паланачко. Но ги отглеждахме за масата на пазара. Сега обаче искам да избягам от продажба на дребно. Ще трябва да продавам пипер и зелен, и червен. Та освен, че се чудя дали да е Ивайловска- че из нет-а я хвалят много- се чудя дали ще трябва за зелен да засадя друг сорт. Да кажа,че нямам опит в продажбата на едро и изискванията на купувачите. Тепърва ще се уча. :)

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #37 -: 31, януари, 2019, 17:18 »
На вън гледам Хисарска капия и Пловдивска капия,от българските и Кадет и Капитани от Унгарските за първа година.По съм доволен от Пловдивската ,Хисарската малко я развалиха,по дребна остава,па ще видиме тази година какво ще стане !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

PetyaVS

• *
  • 10
  • 0
  • градина
« Отговор #38 -: 31, януари, 2019, 21:23 »
На вън гледам Хисарска капия и Пловдивска капия,от българските и Кадет и Капитани от Унгарските за първа година.По съм доволен от Пловдивската ,Хисарската малко я развалиха,по дребна остава,па ще видиме тази година какво ще стане !
Благодаря за отговора Мило  :)
Пловдивската колко дълга става?

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #39 -: 01, февруари, 2019, 09:18 »
Пловдивската е по дълга и е 15-до 18см,и сплескана,докато Хисарската е по къса и е тумбеста,три-четирикамерна.Хисарската по рано почервенява !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #40 -: 03, февруари, 2019, 07:13 »
    Здравей Петя!
  Съвета ми е - залагате основното количество от познатите сортове и на по-малка площ изпробвате нови сортове. Това, че някой се похвалил или оплакал, това, че си видяла на пазара много хубави чушки, това все още не означава нищо. Хубав сорт за вас е този който дава най-добри резултати на вашите ниви, по вашия начин на отглеждане и продаден на вашия пазар. Ивайловската е ...какин сорт, какъвто е и моя батков сорт. Някои го хвалят други го корят. Изпробвайте го но не рискувайте само на него.
  По лесно се продава средна по големина, около 12-13 см, права и гладка. Черните, сръбски сортове, на силна почва и при добър агрофон стават прекалено едри и беформени, особенно първите завързи, докато пък по дребно плодните светлозелени сортове от рода на росенките, на слаби почви остават прекалено дребни така, че добре би било да се съобразявате и с това. Навремето имаше " райониране" на сортовете, сега климата се промени а и няма кой да изпробва   кой сорт къде най-добре се развива та и тази задача остана на градинарите. И...последен житейски съвет- по-внимателно с амбициите и мащабите, градинардството си отива, на мода са..субсидиите. Баткото беше до тук като производител, за съвети винаги на разположение, стига да мога. Успех на всички.

PetyaVS

• *
  • 10
  • 0
  • градина
« Отговор #41 -: 03, февруари, 2019, 10:01 »
Благодаря и на Мило, и на Баткото от сърце!
Баткото, ще последвам съвета ти и ще засадя 2-3 сорта. А за амбицията.... гледам просто да избягам от пазара на дребно, защото съм с дете на 5 г. и искам да мога да си го гледам. А и ще мога да съм на нивата аз, и да се сърдя на себе си,  ако не се справя.
Благодаря ви още веднъж за съветите и се надявам да се справя  ;)