Кръчма

Сортове пиперки

maistora

• 196
  • 2
Re: Сортове пиперки
« Отговор #15 -: 02, март, 2014, 18:54 »
съмнявам се да е чак толкоз силна  нямаш ли възможност да си направиш анализ  .ти верно каза краставици без торене ама оранжерията е голям масраф и си струва да си направиш ,поне ако очакваш проблеми  ,все пак си учила няма ли някои колега де може да ти свърши работа

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #16 -: 03, март, 2014, 11:00 »
Не съм се зaмислялa зa aнaли. При домaтa, пробвaх 2 години идеaлен рaзсaд , слaгaм го в земятa и до еднa седмицa, мaксимум 10 дни и листaтa тaкa се нaвивaт , че все едно ролки съм им слaгa,a крaстaвицaтa полудявa. Сегa в тези орaнжерии ще е пиперa, но мисля дa се подсигуря с мaлко NPK.  Четa нaсaм нaтaм че се вaрувa когaто се сее пипер при кисели почви,но други препоръчвaт вaрувaнето кaто зaдължителен фaктор зa добрa продукция.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #17 -: 03, март, 2014, 11:44 »
а ба задължителен фактор все пак то алкализира почвата ами ако ти е алкална което е малко верятно наистина  ,инак си вкарваш калции

Направи си един елементарен тест със оцет и сода гледаи с кое ше кипи   ако не ти е кисела не варуваи

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #18 -: 03, март, 2014, 12:03 »
Янева я се опитаи да намериш къде пише за варуването като задължително мероприятие ако можеш ,не за друго ама освобождава много елементи които принципно си ги има в почвата ама са блокирани и не могат да се усвоят ...като се замисля има логика ,обаче би трпбвало да деиства само на кисели тва мероприятие ,освен тва пък и аз знам че пипера си обича леко кисели почви до неутрални

« Отговор #19 -: 03, март, 2014, 20:28 »
     Зарежи варуването то първо не е лесна и евтина работа и второ ефекта е много малък. До колкото си спомням нормите бяха над тон на декар а ефекта е от порядъка на 0,2%.
  Дай малко повече подробности за тази "силна" почва. Някак си не мога да повярвам в това. Миналата година ми докараха оборска тор. Остана ми доста голяма купчина и в нея поникнаха 4-5 корена домати. Някакво много симпатично чери с еднакви цилиндрични доматчета около 3-4 см дълги и един дебели. От дъждовете поникнаха пораснаха направиха домати и узряха една част. Купчината беше с дебелина около метър и като ги скубах специално наблюдавах щото ми беше интересно, та цялата коренова система беше развита в торта. Учудих се и аз ама това е . Още повече ти твърдиш че след седмица се е получило това завиване. Твърде кратко време за да се получи някакво преторяване според мене.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #20 -: 03, март, 2014, 20:47 »
батко незнам дали е за варуване почвата и ,ама недеи лъга жената даже в старите книги пише кво се получава при кисели почви имаш ли си хал къде отива усвоемоста на торовете ториш ама фаида иок ,затва се правят проби също и за нормите недеи лъга , нито от практика нито от теория и даваш акъл просто ти си решил че няма полза ,още повче ,че се ползваш с авторитет и ше вземе да ти приеме за чиста монета твърденията
http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pades_bg/map_bg/map_2_bg.htm

виж как се усвояват торовете според пх-то
« Последна редакция: 03, март, 2014, 20:55 от maistora »

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #21 -: 03, март, 2014, 21:17 »
а и друго батко понеже си падаш по засилените торови норми и си против варуването виждаш ли как се усвоява желязото и мангана бора

да си чувал за манганова токсичност?

http://www.farmer.bg/24179-Varuvaneto-na-kiselite-pochvi-podobryava-hraneneto-na-rasteniyata
« Последна редакция: 03, март, 2014, 21:29 от maistora »

ivanovbg

• 815
  • 10
« Отговор #22 -: 04, март, 2014, 00:41 »
...виж как се усвояват торовете според пх-то
Може и да не разбирам много, но ми се струва, че по тази таблица може да се решава какъв тор да се внесе в по голяма норма в зависимост от ПХ-то.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #23 -: 04, март, 2014, 10:59 »
да редно е да компенсираш , всъщност идеалния начин е да си вкараш в норми пх то защото торовете са скъпи от една страна от друга някои елементи се освобождават до дози на токсичност смите торове водят до вкисляване ,нарушава се микробиалната деиност на почвата а тя е важна за преобразуването на някои елементи в усвоима за растенията форма ,обикновенно обаче ние си слагаме нормалните норми и малко отгоре ,и пак не става и пишем нивата слаба или неподходяща щото не се ражда
аз съм имал такова място от маисторско оране там стана дупка винаги когато завали там оставаше гиол когато взема да поливам се давеше ,и мислех че се задушата корените ,но явно се е вкислила почвата там от една страна преовлажняването помага за това от друга торовете отиват със водата там и постепенно се натръпват ,като си помислиш и вода и торове би трябвало да лудне ама не ще, остават си келяви ратсенията копах специално това място след всяка поливка ,не става накрая му лепнах един два чувала дървесна пепел и от тогава вярв ам във варуването .нищо че не съм варувал
при нас използват негасената вар за нематода ужким въсщост слагат я на точно такива петна имало фаида

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #24 -: 04, март, 2014, 11:15 »
Излъгала съм за листата на домати , по- късно се навиват,не след седмица.
Намерих две стари снимки ,от две последователни години, само че нямам близки кадри, ако ви стане нещо ясно

« Последна редакция: 04, март, 2014, 11:20 от iyaneva »

вълчан

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #25 -: 04, декември, 2014, 11:15 »
Здравейте колеги ! Искам да ви питам за някой сорт пипер които да е ранен и на първа ръка да се откъснат поне 2 или 3 чушки . Всяка година изкарвам все по рано на тунели с агрил около 10 декъра разходите са огромни а от корен откъсвам по една чушка и на следващото бране вече всички берат масово . До сега съм пробвал стрижанка ,пълначко и слоново ухо . Единственно слоновото ухо даде повече от една но закъсня . В моя край се сее пипер в промишленни количества по 200 ;300 и повече декари а като изкарат те и пипера става 30 ст в плодовитово. Благодаря ви предварително !
« Последна редакция: 04, декември, 2014, 11:27 от вълчан »
по добре корем от бира отколкото гърбица от работа !

« Отговор #26 -: 06, декември, 2014, 21:53 »
   От сортове едва ли ще го докараш щото все пак искаш да е капия и да е едричка и добивна. Сръбските Амфора, Паланачко и Слоново уво са сравнително ранни, Слоновото има по дружен завърз но пък е и по неустойчива на заболяване. По добре обърни внимание на сроковете на сеитба и разсаждане както и на технологията на отглеждане от там ще дойде по  ранното излизане на пазара.

asdf

• 1
  • 0
  • градина
« Отговор #27 -: 14, ноември, 2015, 18:34 »

Нов перспективен сорт, Булдог май ще му подхожда. Предимства много, недостатък едничък- вредни навици.
Какво ще кажеш за Добермана? http://asdf13.snimka.bg/experiment/sort-doberman.886696.36282148
« Последна редакция: 14, ноември, 2015, 18:41 от asdf »

« Отговор #28 -: 05, януари, 2019, 19:49 »
Здравейте колеги,реших да сея по-ранен сорт пипер в оранжерията. Дадоха ми две сушени селски чушки много ароматни. Извадих им семената и ги сложих в пликче. Едната я сложих в боб,супер вкусна чушка. Другата вчера щях да я сложа в капама,но като я опитах люти. Много се ядосах,защото другата не беше люта,но пък смесих семената. Жена ми се уплаши да не улютим всичкият пипер в градината. Въпроса ми е като са смесени семената и няма как да ги разделя,да ли всичкият пипер който ще посея ще стане лют? Чушката лютеше само по плацентата,май семките не лютяха. Да ли е възможно и от семената на не лютата пак да станат люти чушки?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #29 -: 08, януари, 2019, 11:34 »
Ще имаш и нелюти, но ще е на късмет колко ще са.