Кръчма

Градината на ники

ники

• 7
  • 0
  • градина
Градината на ники
« -: 02, юни, 2017, 17:51 »
     След 2 пенсионирания започнах да осъществявам и едно от хобитата си - градинарство. Мястото на действие е наследствена къща на 100 години с двор в Дълбок Извор Пловдивско.
     4 години по - късно се чувствам като ученик в отделенията. То не било толкова просто!
Все пак съм любознателен ученик - чета и пробвам непрекъснато с ненамаляващ мерак.
     Отглеждам основно домати, пипер и краставици. Има и много други видове.
     Всичко е за собствена консумация. Търсенето на лютеница, кетчуп, сокове и други от децата е голямо.
     Ето и част от градината:

А това е любимото ми растение:

Малката маслинка е двугодишна издънка от мераците ми за субтропически растения, попаднала в парника и оживяла след измръзване на дръвчетата.

Освен доматения сок правим т.е жената прави и сок от арония и черен бъз. Внуците друго не пият, когато ни гостуват. Потреблението се оказа голямо и посадих още храсти.

Парникът е малък, 60м2, за пресни зеленчуци в краищата на сезона.

А това е Сливата. 2 години вече дава по 100кг сини сливи. Предполагам, че се дължи на компостера до нея. За да не се налага добавяне на захар съм засадил още 4 сливи.

Надявам се от новите лози да пием по-добро вино. Познавачите казват, че от Хамбургски мискет не се прави
вино, но като смеся с Каберне совиньон, и двата сорта зреят по едно и също време, мисля че ще се получи.
    В момента вино или ракия правя от асмите. Неочаквано за мен виното се получава задоволително - някъде като това от 8 - 10лв бутилката. И си е от грозде. Старата каменна къща с мазе на глинена замазка и отбирането на здрави зърна оказват влияние. Е, без малко захар не може.
    Сливовата и гроздовата, отлежали в почти нови дъбови бурета влизат добре и даже не боли глава на другия ден.
    Засега не пипам къщата, но се надявам да и дойде времето за ремонт, без да променям стила й.

Мило

• 1 042
  • 20
Re: Градината на ники
« Отговор #1 -: 02, юни, 2017, 20:59 »
Бравоооо колега продължавай с все същия мерак и устрем да произвеждаш.Всичко е мн. хубаво направено и в името на внуците си заслужават всички усилия.Наздраве от най крайния северозапад  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Gogo69

• 291
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #2 -: 02, юни, 2017, 21:48 »
Добре дошъл и наздраве! Поздравления и за мерака и за стегнатата подредба и най-вече за трудолюбието!
Да са ти живи и здрави внуците и цялото семейство, да те радват, а и ти тях!
Запази по едно шише от хубавите вино и ракия  ;)

« Отговор #3 -: 03, юни, 2017, 05:59 »
   Е...бат Ники, бая си помечтах гледайки снимките ти... Догодина по това време и аз ще съм пенсионер, ако съм жив, и...може и аз да взема втора пенсия, щото колкото стаж имам в службата, толкова имам и на полето. Мерака ми е да направя като тебе.
  Да си  жив и здрав, да се радваш и храниш с хубави плодове и зеленчуци и  правнуците. Успех.

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 04, юни, 2017, 19:29 »
прекрасно е, и е много хубаво подредено. браво.

MinaLP

• 495
  • 5
  • градина
« Отговор #5 -: 04, юни, 2017, 19:42 »
Поздравления колега!!! Невероятна подредба и пълна идилия! Браво!  :o  :) :)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

ники

• 7
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 05, юни, 2017, 23:28 »
Чета отговорите и си мисля - колко лесно е да заблудиш хората. Сега си давам сметка, че градината е подредена. Просто слагам нещата така, че да ми е удобно. И е единственото нещо в живота ми, което има подредба. Всичко останало е бъркотия.
Батко, това с втората пенсия е шега. Когато ме пенсионираха децата ходеха още на училище, а жената беше безработна. Нямах избор и си намерих работа. След като децата завършиха напуснах и го нарекох второ пенсиониране.