Кръчма

Голям проблем след засяване на разсад на открито

spiricha

• 2
  • 0
  • градина
Здравейте ,Градинари!
Нов съм във форума и още по-нов в градината и затова моля не ми се смейте ако на някой въпросите ми се струват глупави.Моля за помощ!
На въпроса:
След засаждането на разсада на открито ,на третия ден листата на чушките и някои домати започнаха да побеляват(заприличаха на оризова хартия) и за по-малко от 72 часа почти нищо не остана или по-точно:
Джулюнска шипка : от 40 ,останаха 3,
Бели люти камбички: от 40, засегнати20 (засега)
Черита: 30, засегнати6-7.
Моля кажете,какво причинява това и има ли лечение.
Семенната и разсада са сяти и  отглеждани в торо-торфена смес,а а в градината засяти в угнила оборска тор+част от същата смес+градинска почва( 1:1:1)ако успея да кача снимки ще видите проблема.

Благодаря предварително на отзовалите се!
« Последна редакция: 01, май, 2017, 15:50 от spiricha »

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Привет,
На мен ми прилича на слънчев пригор.
Избрал си неподходящо слънчев и горещ ден за засаждането. Особено ако не са били от табла за разсад, а са били скубани.
Има и друг момент - тези 50% лайна от червеи не са позволили растенията да развият нормален корен.

Мило

• 1 150
  • 20
Явно са били изнежени и слънцето ги е прежулило мн. силно,И според мен слънчев пригор .
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

MitkoGeorgiev

• *
  • 44
  • 0
  • градина
Здравейте ,Градинари!
Нов съм във форума и още по-нов в градината и затова моля не ми се смейте ако на някой въпросите ми се струват глупави.Моля за помощ!
На въпроса:
След засаждането на разсада на открито ,на третия ден листата на чушките и някои домати започнаха да побеляват(заприличаха на оризова хартия) и за по-малко от 72 часа почти нищо не остана или по-точно:
Джулюнска шипка : от 40 ,останаха 3,
Бели люти камбички: от 40, засегнати20 (засега)
Черита: 30, засегнати6-7.
Моля кажете,какво причинява това и има ли лечение.
Семенната и разсада са сяти и  отглеждани в торо-торфена смес,а а в градината засяти в угнила оборска тор+част от същата смес+градинска почва( 1:1:1)ако успея да кача снимки ще видите проблема.

Благодаря предварително на отзовалите се!
Този разсад най-вероятно не е виждал слънце. Когато ми се наложи да садя такъв, задължително го слагам под найлон. Изчаквам един два дни и започвам да откривам по малко. Един ден 15 мин. Втория 1час, третия час и половина и това го правя ранни сутринни или късни следобедни часове. Ако случайно е облачно го оставям повече време. На петия шестия ден махам найлона. Това се отнася не само за пипер.
« Последна редакция: 04, май, 2017, 09:39 от MitkoGeorgiev »
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!

spiricha

• 2
  • 0
  • градина
Благодаря за отговорите и съветите.Ще знам за следващия път.

Тази година не си закалих (изкарвайки го на слънце) разсада от чушки, но 2 дена след като го насадих си беше облачно и всичко мина нормално.