Кръчма

издължен крив разсад

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
Re: издължен крив разсад
« Отговор #15 -: 07, април, 2017, 18:39 »
Екстра! Да, и тези в тарините вади...
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

mohel

• *
  • 22
  • 0
  • Ел.техник,HACCP,IFS,Механик,Диагностика леки-тежки
« Отговор #16 -: 07, април, 2017, 21:35 »
Екстра! Да, и тези в тарините вади...
мерси утре ще извадя и тия в тарелките  краставиците и ще ги прехвърля пак така
а доматите в тарелките за момента мисля да си останат там те са по добре не са чак толкова дълги понеже тия ги сях
по късно  но ако се наложи ще  прехвърля и тях мисля да ги занеса до прозореца на една къща която не се
ползва поне ще им е светло цял ден за сметка на малко по ниската температура
Ел.техник,HACCP,IFS,Механик,Диагностика леко и тежко товарни

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #17 -: 08, април, 2017, 20:15 »
извадих краставиците и ги изхвърлих оставих само 10-тина за тест е така
тия който извадих имаха достааа корени и на страни и на сякъде 
насадих нови краставици в тарелките и сега ще следвам съветите щом леко избият ще ги занеса на по хладно и
светло место
днес прехвърлих доматите в др къща на светло място но там е малко по хладно
тия който останаха тука ги допълних с земя до горе на кофичките както ми казахте предполагам сега да са по добре?

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #18 -: 09, април, 2017, 22:56 »
доматите ми загинаха до колкото четох май са получили сечение
след като ги изкарах днес на слънце  както ми казахте и излезнах като се прибрах вечерта бяха ето в това
състояние явно слънцето им е дошло в повече
над 50-60 стръка са така

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #19 -: 10, април, 2017, 00:18 »
Нямаше ли начин да ги позасипеш малко?Виждат ми се  сухи и това торфен субстрат ли е?Може да е от  почвата, имах такава година. Не мисля че е от слънцето,  а твърде издължени са били... почисти и остави тези които са добре , виждам, че  не са поникнали равномерно.Каквото успееш да спасиш ти е от файда, другото от пазара....

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #20 -: 10, април, 2017, 22:06 »
Казва се лъжливо сечене.Тоест не от преполята, а от прекалено суха почва растенията полягват.Допира със горещата суха почва прегаря нежното стебълце на растението и то умира.

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #21 -: 10, април, 2017, 22:09 »
Нямаше ли начин да ги позасипеш малко?Виждат ми се  сухи и това торфен субстрат ли е?Може да е от  почвата, имах такава година. Не мисля че е от слънцето,  а твърде издължени са били... почисти и остави тези които са добре , виждам, че  не са поникнали равномерно.Каквото успееш да спасиш ти е от файда, другото от пазара....
ами и аз си мисля вече че е от почвата над 400 стръка станаха така от тия 400 са ми останали 20 и то пак издължени
почвата е  някаква почва за разсади от кауфланд  даже им слагах по малко био тор от калифорниски червей че имам
приятел гледа и има доста и ми дава  сега направих експеримент насадих  в биотор размесен с земя от градината
и ги оставих от вън  с стъкло от горе да видя дали ще избие
и тук съм насадил пак в едно сандъче вкъщи и само да избие и ще ги оставям на възможно най осветено място
за да видя дали наистина проблема е в почвата  пипера че ли като е по издръжлив има някой останали и от него
иначе аз ги бях позапълнил с земя но останалите в чашките  а тук в това на снимката днес доспиах в другите си ги бях засипал както ми каза и пак им се случи същото

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #22 -: 10, април, 2017, 22:10 »
Казва се лъжливо сечене.Тоест не от преполята, а от прекалено суха почва растенията полягват.Допира със горещата суха почва прегаря нежното стебълце на растението и то умира.
всяка вечер ги поливах с вода на стайна температура

Доматка

• 406
  • 3
  • градина
« Отговор #23 -: 10, април, 2017, 22:14 »
Разсад изложен на прекомерно слънце и сух торф не е добра идея.Високи температури и липса на слънце са гаранция за издължен и кекав разсад,който трудно се климатизира.Опита и грешките ще те научат как стават нещата.За съжаление при земеделието грешките са непоправими често и  чак на следващата година можем да ги поправим,а тогава правим нови грешки и ......така!Успех!

MitkoGeorgiev

• *
  • 44
  • 0
  • градина
« Отговор #24 -: 10, април, 2017, 23:40 »
всяка вечер ги поливах с вода на стайна температура
Това май си е истинско сечене. Разсад не се полива всеки ден, а само когато е нужно. Обикновено веднъж седмично.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!

MinaLP

• 538
  • 6
  • градина
« Отговор #25 -: 11, април, 2017, 02:21 »
Това май си е истинско сечене.Разсад не се полива всеки ден, а само когато е нужно. Обикновено веднъж седмично.
Че и по-рядко, при таз студена зима и липсваща пролет.... Аз съм ги поливала за 2 мес 3 пъти, но когато трябва и вечер, затова ти казах да прецениш за вода и слънце...Много е важна t° разбира се, но в това положение и вътре  да ги беше оставил въпрос на дни щеше да е за да паднат, поне опита и разбра, че  без светлина и топлина не става. Моите са на терасата и си ги пече няколко часа яко... Аз правя така-сея семената, излизат, кръстосват, пикирам и вадя веднага на терасата(остъклена!)  и оставям там до градината. Вътре са били на 25-27°,а на вън 7-10°адаптират се без проблем... Всеки неуспех е опит, а ти си вече крачка напред...  :) Батко казва най-изпитания метод е проба-грешка! Давай смело...

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #26 -: 11, април, 2017, 12:10 »
Ясно.Благодаря за съветите
само някой неща не ми станаха ясни
1. явно тоя торфена земя от това което ми казахте не става? щом е суха и не става на слънце значи не ми върши работа  тя за какво е само за изкуствено осветление ли? щом със нея не мога да ги сложа на слънце как да им осигуря светлина
2.предполагам вече е късно да си насея нов разсад ? или все още може нали към края на април
вече може да се сади на открито направо вече поне така четох ( северно западна бг)
за поливането си е моя грешката но просто след слънчев ден земята се спичаше от горе явно от самата земя не е подходяща

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #27 -: 13, април, 2017, 00:40 »
мисля че на истина има нещо с земята засях други доматки за експеримент и им направих изкуствено ЛЕД
осветление въобще на разсада не му пука слънце ли е ЛЕД ли е светлина ли е всичко върви на горе като стълб
и след време резултата е ясен на снимките по горе тая година е ясно че ще си купувам разсад  ама ще експериментирам до последно къде бъркам и какво правя грешно
искам да попитам също кога са горе долу датите в които разсада се пресажда в земята на открито
без парници и оранжерии за сега нямам  става въпрос за  домати,чушки,краставици
и също да питам може ли да си взема примерно разсад покрай тия дати и направо да си го пресадя в земята съответно покрай тия дати
и да питам какви сортове бихте ми препоръчали
предимно доматите за салати за лютеница както и чушките
краставиците   = салати - кисели краставички
а също ако и препоръчате и от къде да си взема разсад ще е супер   понеже обяви много но не знаеш какво взимаш

« Отговор #28 -: 13, април, 2017, 07:08 »
Здравей,ще се опитам да ти помогна със съвети за отглеждане на разсад.
1. Засяваш семената само в ТОРФ-Щендер,Класман и др.това е обеззаразен торф в повечето случаи смесен с водоразтворим тор.
2. При засяване ПОЛИВАШ ВНИМАТЕЛНО,НЕ УЛИВАШ. Ако не можеш да намериш такъв торф си купи Проплант(фунгицид) и при засяване поливаш с препоръчаната доза,против сечене.
3. На този етап ако засееш все още не е много късно за засаждане на двора. След поникване на семената е нужно да намалиш температурата и да има достатъчно светлина,дали естествена или изкуствена,зависи от възможностите ти. Обаче ако при засяване си полял ЯКО ,след поникване ако не намалиш температурата и светлината е малко ще получиш същият резултат като при предишният ти опит.
4.Млад разсад се излага на пряко слънце много внимателно и постепенно. Аз понеже отглеждам разсад на балкон винаги внимавам когато разсада е със съвсем тънко стъбълце да е на сянка,защото от слънцето изсъхва торфа и изсмуква влагата от нежното стъбълце и разсада поляга.
5. Поливането от тук нататък трябва да е пестеливо,защото когато влажността е в повече растението е тънко и ненужно високо и изнежено. За поливането ще се ориентираш по два показателя: а) завяхване (отпускане на листата на долу),но не в топлите часове ,а да кажем ако след това не се възстанови растението. б) цвета на растението трябва да е по-тъмно зелен,ако изсветлява и жълтее,особено връхните листа водата е много.
Това е сей спазвайки тези препоръки и ще имаш хубав разсад и ще береш плодове от него. Първият си разсад домати засях на 6 април и стана и брах вкусни домати.
Не пропускай да засееш тези дни и ще имаш опит за другата година.

mohel

• *
  • 22
  • 0
« Отговор #29 -: 14, април, 2017, 22:13 »
Здравей,ще се опитам да ти помогна със съвети за отглеждане на разсад.
1. Засяваш семената само в ТОРФ-Щендер,Класман и др.това е обеззаразен торф в повечето случаи смесен с водоразтворим тор.
2. При засяване ПОЛИВАШ ВНИМАТЕЛНО,НЕ УЛИВАШ. Ако не можеш да намериш такъв торф си купи Проплант(фунгицид) и при засяване поливаш с препоръчаната доза,против сечене.
3. На този етап ако засееш все още не е много късно за засаждане на двора. След поникване на семената е нужно да намалиш температурата и да има достатъчно светлина,дали естествена или изкуствена,зависи от възможностите ти. Обаче ако при засяване си полял ЯКО ,след поникване ако не намалиш температурата и светлината е малко ще получиш същият резултат като при предишният ти опит.
4.Млад разсад се излага на пряко слънце много внимателно и постепенно. Аз понеже отглеждам разсад на балкон винаги внимавам когато разсада е със съвсем тънко стъбълце да е на сянка,защото от слънцето изсъхва торфа и изсмуква влагата от нежното стъбълце и разсада поляга.
5. Поливането от тук нататък трябва да е пестеливо,защото когато влажността е в повече растението е тънко и ненужно високо и изнежено. За поливането ще се ориентираш по два показателя: а) завяхване (отпускане на листата на долу),но не в топлите часове ,а да кажем ако след това не се възстанови растението. б) цвета на растението трябва да е по-тъмно зелен,ако изсветлява и жълтее,особено връхните листа водата е много.
Това е сей спазвайки тези препоръки и ще имаш хубав разсад и ще береш плодове от него. Първият си разсад домати засях на 6 април и стана и брах вкусни домати.
Не пропускай да засееш тези дни и ще имаш опит за другата година.
Мерси за подробния отговор  ще си взема поука от казаното
аз че ще си купя разсад ще си купя тая година но опитите ми не спират
тия който са от снимката седят на терасата вече 5-6 дни и не ги и поливам но не стоят на слънце а на засенчено място и почнаха да понадебеляват избиха още по 2 листа изкарал съм и едни други
а трети държа вътре на изкуствено осветление  но явно както казваш им е висока температурата и ще ги изкарам и тях на вън :)