Кръчма

Капково поливане - инфографика.

mesm

• 4
  • 0
  • градина
    • Овощни дръвчета - 10плюс1
Здравейте!
Изчетох цялата тема за капково напояване и направих схема според повечето напътствия, но тъй като не мога да преценя дали е правилна, искам да се допитам, за да не оплескам нещо...

И моля, да не се смеете...схемата е правена за да е разбираема от мен.. ;D

« Последна редакция: 22, април, 2017, 11:44 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Капково поливане - инфографика.
« Отговор #1 -: 22, април, 2017, 11:43 »
Много хубава схема си направил.
Да си кажат мнението майсторите на капковото поливане.

« Отговор #2 -: 22, април, 2017, 17:05 »
Тройника ф50 с резбата за какво е? Крана между 5 и 6 какво ще спира?Регулатора за налягане може и да е излишен защото помпата ти има 18 метра воден напор. Налягането можеш да го регулираш и по-ефтино, но най-напред имаш да оправиш други неща. На рисунката след №10 на мен нищо не ми е ясно. Колко реда ще поливаш. Колко са дълги. Дай информация за капковите маркучи - капката през колко е и какъв е дебита. Ще искаш ли да смесваш водата с торове и препарати

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #3 -: 22, април, 2017, 17:39 »
Мисля че ще стане ако изхвърлиш регулатора и махнеш тръбата ф32. С всяко стеснение пада дебита. 3/4 регулатор на налягане няма да може да ти даде повече от 6-7 кубика на час. То и помпата е на 1,8 максимално.

Карай цялата централна магистрала с Ф50 или разклони на 2х32 за 2 полета.

50 метра по 40 реда  са си 2000метра. Ако имаш по 5 капки на метър по 2 литра на час са 20кубика на час. На границата на възможностите на помпата, но при този дебит мисля че не може да даде 1,8 бара и всички капки няма да работят. Трябва да ги направиш на 2 полета по 20 реда или да разредиш капката, но не знам каква ще е културата.

Трябва ревизия на схемата.
« Последна редакция: 22, април, 2017, 17:42 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #4 -: 22, април, 2017, 23:00 »
Регулатор на налягане не ти трябва! Помпата ти върши тази работа. Доколкото разбирам искаш да захраниш 40 реда по 50м. дълги с капково през 20см. предполагам по 0.8л/час на дюза. Не знам и тройниците за какво са ти...? Моите редове са на 60м. Ф32 захранва 13 реда добре - при теб да са 15-16. Раздели си площта на 3 части по 13-14 реда. На всяка една от трите части направи магистрално ф32 и всяка една от магистралните Ф32 захрани от Ф50. Ако помпата ти е на не повече от 10-тина метра от началото на площта ще можеш да поливаш всичко едновременно. Ако е по-далеч, ще се наложи да поливаш на етапи... Дано съм бил ясен, че съм супер изморен и не ми се пише много...
Късмет!

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #5 -: 23, април, 2017, 08:30 »
Нещо такова:

mesm

• 4
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 23, април, 2017, 10:06 »
Благодаря на всички за отговорите, страхотни сте.. :)

Плана доста се измени... и всичко без капковия маркуч, вече е закупено.
Първоначално смятах капковия да е многосезонен, но ме изпарзаляха и поне първата година ще е лентов с харектеристики:
Лентов капков маркуч Ф16 (6 mil) - През 15 см - 2 литра на час.
Тъй като ще е само за един сезон - там където са червените триъгълници ще има преход от многосезонен към лентов маркуч.
Веднага щом имам възможност да ги сменя - махам преходите и свързвам многосезонния директно към тройниците.

Нещо такова, за по-ясно.

Предвиден е и инжектор за тор, но още нищо не е закупено.. /чакам инжектора от Китай до месец/ - прикачвам и предвидената схема.

Колкото до регулатара, ако поливам само поле 2 /което е по-малко/, също ли няма да ми е нужен?
Ще мога ли да регулирам налягането само с този кран, който е преди филтъра?
За филтъра имам и закупени 2 манометъра.

Иначе не ме притеснява, ако не поливам всичко наведнъж на поле 1, затова слагам и кранчета на всяка водоземна скоба.

mesm

• 4
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 24, април, 2017, 03:43 »
Здравейте момчета...
Вчера много бързах, но сега имам време да дообясня..

С помпата не се съобразявам много, защото е закупена 1990 г. и е нова - никога не е палена.
Хубавото е, че беше в оригиналния си палет от братушка Русия и частите и бяха съхранени добре в омаслени опаковки, но все пак има някаква вероятност да не запали, затова в цялата схема, не съм я включвала, като фактор.
Разбрах за регулатора - ако е с тази помпа, го махам изобщо.
Остава ми питанката - с този кран в началото след помпата, ще мога ли да регулирам налягането, ако реша да поливам само 10 или 15 реда?

Иначе на поле 1 ще е овощен разсадник, тоест ще има дръвчета, които са на разстояние 2-3 см. едно от друго.
Спрях се на капков през 15 см., защото водата трябва да се съединява при поливане и да полива цялата линия без прекъсвания, а незнам дали при капка на 20 - 30 см. ще се постига този ефект..

Сега за тройниците - там малко се притеснявам, защото знам, че не е много добре заради налягането, но го направих по-няколко причини.
Първо - пустите пари.. така спестявам 65 лв. за фитингите..
И второ - сега редовете са на 1.20 м. но незнам дали няма да ги разширя следващия сезон и затова вместо да слагам 40 бр. водоземни скоби - слагам 20 бр.
Предвид горното, разделих полето на 2 части и захранващия ще минава през средата, като се надявам една водоземна да захранва 2 реда и в двете посоки 4 реда по 25 метра или общо 100 метра..

И последно, един въпрос, който сигурно ще Ви се стори глупав, но...
Как да ги смятам тези барове.. лентовия го дават на 0.8 бара, но не ми е ясно това за колко метра е?
Ако е за 100 м. трябва ли да сумирам редовете... примерно 100 м = 0.8 бара - 1000 м. = 8 бара?
Тук съм много боса, моля пояснете... :-[

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #8 -: 24, април, 2017, 19:12 »
Баровете са си барове и нема нищо общо с метрите. Виж пиенье у тях не евтино.  :P

Това е налягането  при което капкообразователя гарантира необходимия дебит. Така че това е налягането което е в цялата тръба, независимо в кой край. Когато е много дълга или под наклон тогава имаме загуба на налягане. Всеки 10метра височина са ти приблизително един бар. 1,8 бара на помпата означава, че ако изправиш един маркуч право на горе , колкото и да форсираш на 19-тия метър няма да имаш вода, а на 18тия може едвам да църцори. Същото е и при много дълъг капков маркуч. След 100-150 метра последните капки няма да течат щот водата ще изтича през предишните и няма да достига до тях поради липсата на достатъчен дебит. Та вече почваме да говорим колко ти е денивелацията помпа - поливно поле.
« Последна редакция: 24, април, 2017, 19:22 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #9 -: 24, април, 2017, 20:36 »
там където пише че ще поливаш с маркуча директно - на маркуча ф 32 слагаш една водовземна скоба 32/1 цол (резба) към 1 лев, слагаш кран с резба 1цол/1цол към 3 лева и един преподник от резба 1 цол към маркуч 1 цол към 80 ст. и си готов намаляш парите почти двойно за този възел. Поле 1 както си го нарисувал не го разбирам и въпреки това ми се струва че няма да имаш дебит. От една водовземна скоба казваш че ще захранваш 4 реда по 25 метра с тройници и колена...... на ръба си да не успееш да доставиш необходимото количество вода навсякъде. Предлагам ти да обмислиш водовземка с кранче за всеки ред. ефитино и можеш да пускаш/спираш всеки ред отделно - така е ти отпадне необходимостта от крановете по основните клонове. Всъщност като се замисля бих ги оставил но на друго място - в началото на отклоненито за поле 1 и 2. Така магистралата ти ф40 ще е цяла тръба и след време ако имаш и други полета и тях ще регулираш лесно. пък и кран ф32 е по ефтин от кран ф40. другото което лично на мен не ми харесва е често преминаваш от резбаво съединение на тръбно такова - ненужно оскъпява.
Ами това е