Кръчма

Оранжерия - как да монтираме правилно найлона

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да монтираме правилно найлона на оранжерията?
Патил съм от лошо и неправилно поставен найлон върху оранжерията и сега първо ще питам.
Виждал съм различни начини за монтаж на найлона.
Аз съм се спрял на следният вариант:

След като найлона се постави върху конструкцията на оранжерията, от двете страни ще провисне до хоризонталната тръба - зелената част, а отстрани ще загърне лицето до зелените вертикални тръби. Към тях ще го прикрепя с готови купени щипки,  дълги по 15,5 сантиметра:

През какво разстояние да слагам щипки?
И дали да защипя найлона и на червените тръби - там, където от покривната част ще се спуска надолу?
На едно място срещнах препоръка - щипките да се сложат в гореща вода, за да се монтират по-лесно. Някой правил ли е това и какви са резултатите?

Това ще е цялото закрепване, плюс заравяне от двете страни по дължина на оранжерията

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
Моите и двете са изцяло с щипки. Според мен си хвани найлона и на червените, защото като надуе вятъра ще ти търка найлона по тръбата и ще го прокъса. Като слагам щипките гледам да е около 20 градуса и с една кофа със сапунена вода и голяма гъба мажа щипките, найлона и щраквам. Ползвам гумен чук, защото иначе ръцете ми се натъртват. А за брой и разстояние - Мечо Пух.
 ;) Аз ползвах полутръби на Дядо Никола, купени от Жу, не знам тези щипки защо и на каква цена...
Дано да съм ти бил от полза...

Stivi 62

• 4
  • 1
  • градина
Ти ли питаш, дето се славиш като един от най-добрите градинари. Ами като хоби градинар ще ти обясня аз на моята как поставям найлона и издъжа 5-6 год. без проблем. Преди да го поставя го разстилам на слънце в градината да се отпусне, след това го опъваме в/у конструкцията на оранжерията и зпочваме да покрива ме от единият край като го зашипвам за тръбите с щипки през ферма, но цели които обхващат цялата ширина на оранжерията и гледам първата и последната ферма да са защипани. Заривам го отстрани на 40-50 см. в земята и отгоре му слагам няколко обтяжки от маркуч за капково напояване. Ползвам от зеленият найлон на "Асенова крепост" 120 микр. неармиран.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
По бюджетни причини тръби ще са само зелените и червените елементи от скицата. Останалата част ще е от квадратни профили, включително всички ребра до другия край..
До онзи ден и те бяха квадратни, защото не си бях написал домашното - да видя какви щипки се предлагат.
На времето нямаше такива щипки, освен полутръбите от Габрово. Аз си рязах мои щипки от ПВЦ тръби, но не се оказаха удачни.
За червените елементи ме притеснява, че щипките са много затворени - конструкцията им е за краен елемент. На междинен ще дърпат много найлона.

Stivi 62

• 4
  • 1
  • градина
Аз ползвам такива:
http://zhu-bg.com/bg/products/category41/product577.html
има и по-малки размери, зависи от ф-то на тръбата.