Кръчма

Оранжерия, която не се страхува от сняг

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Оранжерия, която не се страхува от сняг, и има прекрасен микроклимат за зеленчуците.

(Тук ще пиша по-късно, когато стане готова, но едни обстоятелства ме карат да пусна темата сега)
Моля, извинете.

Re: Оранжерия, която не се страхува от сняг
« Отговор #1 -: 23, януари, 2017, 21:45 »

Оранжерия, която не се страхува от сняг, и има прекрасен микроклимат за зеленчуците.

(Тук ще пиша по-късно, когато стане готова, но едни обстоятелства ме карат да пусна темата сега)
Моля, извинете.
     Оранжерия тип "Асеновград" монтирана както трябва, с отводнителни вади и съответното растояние между оранжериите.
  Това е "безстрашната"оранжерия.

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #2 -: 23, януари, 2017, 22:01 »
сагласен съм с теб,удачни са,в момента ги тествам стабилно.разточнието между оранжетийте е 2м,каде е наи удачно да бъде отводнителната вада?една или две?

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #3 -: 08, февруари, 2017, 09:31 »
Моята оранжерия не знам дали е страхлива, ама аз май съм смела, та имах неблагоразумието да засея марулки, репички и подобни вчера и онзи ден, като предния ден полях и разрохках, че беше сухо. Сега погледнах прогнозата - десет дни с отрицателни температури, в това число двуцифрени. Нещо окуражително да ми кажете? Или да се стягам след тези дни да сея отново? Имам агривело, ама при минус 10 не съм сигурна, че ще има ефект. Приемам критики, поне ще науча нещо.

« Отговор #4 -: 08, февруари, 2017, 10:23 »
Гледай дългосрочната прогноза,за да си по-сигурна. От същият мерак си патя и аз,но видях,че застудява времето след 9.2. и не разсадих салатите,които са готови за оранжерията. Ще издържат още поне две седмици. Но засях репички във една 128 гн. форма за проба за 7 дни поникнаха,след като оформят добри корени ща ги засадя в оранжерията. Така хем преодолявам студеното време,хем се занимавам,хем ще имам рано репички,абе мерак :).
Според мен е възможно да поникнат по-късно и така да преодолеят неблагоприятното време,а ако поникнат,защото тези култури бързо поникват ще разбереш колко са студоустойчиви. Според мен салатите издържат на студ повече от репичките. При всяка ситуация нямаш загуба или зеленчук или опит.

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 08, февруари, 2017, 11:06 »
Не мисля, че при тези температури ще никнат.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 08, февруари, 2017, 11:20 »
Краси, гледам прогнозата, но бях изключила за нея, а и тя се променя. Семена имам, така че ще подновя работата според случая. А репичките понасят ли разсаждане и има ли значение фазата на развитие? Само за тях не съм правила разсад. Може да ръсна малко марулки във формички. :)
Вискяр,  по-добре е да не никнат, но ако покълнат, ще измръзнат, нали?

Вискяр

• *
  • 1 711
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 08, февруари, 2017, 11:35 »
Доста растения не понасят пресаждане. Репичките са от тях.
Но с повече бой и сръбска музика - стават.  :P Особено ако се засеят в табла за разсад.
Правил съм го с моркови - случайно, но реших да ги оставя и опитам. Е, главният корен бе подвит, естествено,  и пораснаха само 5-6 см.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 08, февруари, 2017, 11:50 »
:) Според моя опит или по-скоро неопитност, репичките са най-взискателни към условията на отглеждане. Една година не направиха глави, бях закъсняла със засаждането. Опитах есенно сеене и пак нищо. :)