Кръчма

Как да отглеждаме домати сезон 2017

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
Re: Как да отглеждаме домати сезон 2017
« Отговор #225 -: 06, юни, 2017, 15:51 »
Ехеее,браво... :) Какви са сортовете и кога са садени?
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

peterstamov

• **
  • 72
  • 0
  • градина
« Отговор #226 -: 06, юни, 2017, 16:45 »
Основно са Хъни Муун и Пинк Рок и по два корена от други разни.....Бренди Бой се вижда на последната снимка и Бенатар на втората доло в ляво китката с петте домата. Едното редче съм садил на 7 Март а другите към 20 Март.

Пламен

• 8
  • 0
  • градина
« Отговор #227 -: 06, юни, 2017, 22:31 »
Това, колкото и чудно да е, се води крилата форма на зелена прасковена листна въшка.

https://www.google.bg/search?q=зелена+прасковена+листна+въшка&client=tablet-android-samsung&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjDyq3a0qfUAhUEFiwKHZbDADsQ_AUICSgB&biw=1280&bih=800#imgrc=scsSRJLds8iDmM:

И при мен ги има. Фюри е най-доброто решение, но дозата за декар. 90% дават фира при първо пръскане. После ако искаш да се отървеш тотално моспилан, но пак доза за декар.
  Напръсках с Фюри и след няколко дни с Моспилан, но не знаех за дозата за декар и дозирах по препоръките от опаковката. Не се виждат живи за момента. Иначе наистина изглежда такава въшка по снимките в нета.

MitkoGeorgiev

• 38
  • 0
  • градина
« Отговор #228 -: 07, юни, 2017, 00:35 »
  Напръсках с Фюри и след няколко дни с Моспилан, но не знаех за дозата за декар и дозирах по препоръките от опаковката. Не се виждат живи за момента. Иначе наистина изглежда такава въшка по снимките в нета.

Не им се притеснявай толкова. Верно че смучат, но са почти неподвижни, трудно пренасят зараза  :)
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #229 -: 07, юни, 2017, 11:53 »
peterstamov, хубав завръз си направил. Поздравления :)
Бях си предвидил доста нововъведения за тази пролет, но поради куп други задачи не можах да ги осъществя.
Вчера и аз направих първата салата. Афен и бренди бой, като втория за първа година реших изцяло да го отглеждам на два върха. Резултата не е лош, но предполагам това забави по-ранното узряване.

geronymo

• 20
  • 0
  • градина
деформирани и нацепени домати
« Отговор #230 -: 10, юни, 2017, 20:57 »
Здравейте, установявам че доста от оранжерийните домати страдат от следния проблем. Прилагам снимка

Някой има ли идея на какво може да се дължи !?
Същевременно забелязвам че има вече доста поразени листа от картофена мана. А е пръскано на 7-10 дни с Родомил-Голд и Скор

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #231 -: 11, юни, 2017, 08:11 »
"Котешко лице"- проблеми с опрашването

Пламен

• 8
  • 0
  • градина
« Отговор #232 -: 17, юни, 2017, 18:37 »
  Имам нужда от съвет за производство на семе. Опитвам се да си запазя семе от Лабрадор. Първо пробвах с нормално узрял домат,  но след разрязване видях, че семенца почти липсват. След това изчаках да узреят добре, отиващи към презряване,  вече напукани и омекващи.
Макар и различими вече семенцата ми се струват пак съвсем мънички даже и за този дребен домат. Сравнявайки ги с тези,  които съм закупил от Христо Христов изглеждат 2 или 3 пъти по-малки. Дали трябва още да ги изчакам още или моите доматчета са нещо недоразвити (големината им варира от колкото орех до около дребно кокоше яйце).

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #233 -: 18, юни, 2017, 15:16 »
Не намирам такъв сорт в Мрежата.

« Отговор #234 -: 18, юни, 2017, 17:57 »
От тук ги е взел семената http://hobi-semena.com/domati.html
Аз пробвах тази година за втори път,защото мин. година ми се сториха кисели. Растението е детерминантно,малко и родовито. Отглежда се лесно като разсад,защото не е взискателно и не се издължава. Доматите са кисело сладки,сочни,като най-големите са около 100 гр.. Доста ранен сорт,но е за хоби градина.
Колега Пламен,нормално е семената да са различни по големина от тези които си купил. Но това е което си отгледал и такива са семената. Когато извадиш семената от домата сложи ги във вода и некачествените ще плуват отгоре. Вземи от другите които са на дъното,опитай и изръти 2/3 и ще разбереш дали са добри,ако покълнат. Ако покълнат не се притеснявай и до година сей.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #235 -: 18, юни, 2017, 18:08 »
Когато за първа година отглеждах Лабрадор не извадих почти никакво читаво семе.Наложи се приятелка да ми праща от нейните.Забелязах,че има домати без нито едно семе и такива с много.Просто изчакай следващите домати.Големината на семената е почти като на други сортове,а не много дребни.

Пламен

• 8
  • 0
  • градина
« Отговор #236 -: 18, юни, 2017, 21:29 »
   Благодаря за отговорите. Задава се един гигантски, може би ще е над 100г, ще пробвам да извадя от него семе като узрее. Иначе за ранни домати за хоби градина без оранжерия са си екстра за мен. Имам узрели от тях от 10ина дни, а от следващите сортове надали ще се запише някой до края на месеца. Вкусът е приличен. По-добър от на купешките. Тази година пробвах с 4-5 корена, догодина живот и здраве мисля да са 10ина.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #237 -: 23, юни, 2017, 08:41 »
Един от афените ми ражда червени домати :)
Случвало ли му се е на някой?

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #238 -: 23, юни, 2017, 17:27 »
Свиркай си и в най скъпите селекции се случва  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #239 -: 24, юни, 2017, 08:20 »
Свиркай си и в най скъпите селекции се случва  :)
Мило, вие сте професионалисти и отглеждате много растения, затова и ми беше интересно дали се е случвало при някой от вас. Краси Лазаров ми обясни каква е вероятната причина. Иначе на вкус е хубав и наподобява афен. :) Успешен ден !