Кръчма

Как да отглеждаме домати сезон 2017

Мило

• 1 150
  • 20
Re: Как да отглеждаме домати сезон 2017
« Отговор #330 -: 29, ноември, 2017, 14:22 »
Я премести оранжерията на полето където е имало житни култури да видиш, нито един корен няма да е болен,повече от 2-3г. една и съща култура не трябва на едно и също място.18г. имах само домати в две оранжерии,тази сложих пипер,луда работа,още бера и почти няма завяхнали корени.Земята е от голямо значение !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #331 -: 29, ноември, 2017, 15:01 »
Напълно съм съгласен с теб. Обаче .За втора година ги  засаждам  в парника . Тъй че две години не са много . Трето , откакто се преместих заврян зет през 1980 г бабата  пък и след кончината и все на едно и също място садим всяка година и пипер и домати  и урожая е много добър.Просто за мен още от поникването не се е развила добре кореновата им система и за това са така . А че ако всяка година им се мени местото  то от това по хубаво няма , ама като няма чалъм така ще е .

« Отговор #332 -: 30, ноември, 2017, 06:54 »
   ИПК, моите домати в оранжерията, всичките много лесно се скубят накрая. Причината е в торфа и плиткото разсаждане и то в легнало положение с цел по-лесно да се затопля. Кофичка торф не е малко и постепенно изсъхва до такава степен, че при поливките на вътре изобщо не прониква вода. От начало пробиват достатъчно корени, които си хранят нормално растението но в последствие
 спира да пуска допълнителни и това е причината да се скубят лесно накрая. НО, ако са само отделни корени, причината може да е и друга. Иначе доматите понасят монокултурно отглеждане стига да не си заразиш почвата и да я ториш както трябва.
« Последна редакция: 30, ноември, 2017, 06:57 от Баткото »

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #333 -: 30, ноември, 2017, 08:52 »
Аз торф не  ползвам,но явно тия които които съм купил са отгледани в торф.С малки корени се оказаха  разните сортове като Паулина, розовия, един два от Албена до като от Наслада и Амати  нямам с малки корени.Това  ме навежда на мисълта, че проблем с почвата нямам.
В момента съм си приготвил всичко необходимо пръст,отопление и осветление за да си произведа сам разсада.Около 20 Януари планувам да сея и живот и здраве към 15 Март да разсаждам. Пък какво ще стане ще видим.Миналогодишните 20 корена дето ги отгледах на майтап в гаража си се отплатиха с чудесна реколта засадени на открито.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #334 -: 01, декември, 2017, 03:08 »
Не виждам някаква съществена разлика в дебелината на стеблата.
Ако си нямал проблеми/разлики с добива, пиши го сортова особеност.

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #335 -: 01, декември, 2017, 09:04 »
Действително нямаше голяма разлика в добива . Обаче това с малките корени изискваше през ден поливане .Аз си ходех на село през три дни и като влезна в оранжерията рязко се забелязваше кои са по свежи и кои са увяхнали .
Да предположим че е от сорта домати .