Кръчма

Пълна автоматизация на хидропонни (и не само) оранжери

lpetrov

• 1
  • 0
  • градина
Здравейте,
От много време попадам тук на форума и чета полезна информация, но ... чак днес се реших да отворя една тема, която смятам, че ще стане готина дискусия и ще е полезна за доста хора :)

Та - Автоматизацията.

Предистория: Експериментирам на (затворения ми) балкон с няколко "кофи" с чушки, домати, босилек, марули и общо взето каквото и както дойде. От скоро се занимавам и ми е хоби, но ме дразни защото понякога изисква доста работа..или по-точно - постоянство - т.е. всеки ден/на всеки 2-3 дена да следя нива на торове, киселинност, да внимавам за липса на светлина (в София съм...тук като падне някой смог и по 2 седмици светлината е минимум...), температура, влажност и т.н.

Доста ангажиращо, за хоби :)

И от там ми дойде идеята - пълна автоматизация.

Какво имам до момента...:
- заради ограниченията с автоматично отваряне на прозорци (не мога да преправя основата на терасата...), сложих 2 екстрактора (с опция да вкарват въздух)
- сензори температурни за влажност - извън терасата и отделно на терасата
- всичко е с wifi (ръчна изработка...) и се записват данните на home automation сървъра ми вкъщи

По какво работя в момента:
- автоматично пускане/спиране на вентилаторите според влажност/температура...чакам лятото за тази стъпка :)
- автоматичен логър (записва данни) за светлина
- сензор за pH
- сензор за EC (един вид тор/електропроводимост...)
- сензор за ниво на водата в контейнера с тор/вода
- автоматичен контрол на помпа за "поливане" (наводняване се води в хидропониката..пълни корените с вода и после ги източва)
- 3 помпи за дозиране с тор, вдигане и сваляне на киселинността

Какво друго искам да направя вбъдеше:
- засенчване + изолация... тип китайските оранжерии, когато слънцето се скрие от другата страна на балкона...да я засенча с нещо, което е топлоизолиращо и така да задържа повече топлина на терасата, когато е студено...а когато е топло - просто да ползвам засенчването като начин да не се вдига температурата до 60градуса ... (доста сложно и въобще не съм сигурен, че ще стане..защото мога да сложа само от вътре сенниците...отделно, че имам аванс <5см до горните прозорци..та едва дали ще стане...)
- мрежи против насекоми
- филтри/мрежи на вентилаторите

Това е моята идея/проект по които работя последната година и в сбоводното си (доста ограничено) време, смятам да довърша :)

Но...някак смятам, че забравям доста важни неща...а искам, в един прекрасен момент, "оранжерията" да е максимално автоматизирана...

По този повод, ще се радвам да чуя мнения и/или нови идеи от хората с повече опит от мен ;)

Благодаря предварително!
Любо

sasho41

• 248
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Сега видях темата ти и затова сега пиша :-[
https://new.cvetar.org/topic/43/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B1%D0%B0/11
Това ми е първият по сериозен опит да уморя няколко растения, неуспешен за сега, но времето е пред мен....... Не съм писал в Кръчмата на тая тема,защото не ми е удобно да пълня форумите с моите "откривателства.... и на топлата вода". И да попитам: какви датчици за pH и EC ползваш? Правил ли си опити за измерване на почвена влажност с нещо и с какво? Аз  се опитвам да направя със сонда-кондензатор( от влагата променлив капацитет и генератор с 555) но нещо не се получава задоволително за сега. Надявам се, че за следващия сезон ще съм готов,зимата за какво е?
Поздрави
Оптимистът и в гробищата вижда плюсове, а не кръстове

Вискяр

• *
  • 1 803
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Хъм. Хъм-мъм.
И аз сега виждам за сефте темата.  :o А по статистика има над 400 прегледа.
Изгонили сме Любо, за съжаление.

наводняване се води в хидропониката..пълни корените с вода и после ги източва
Това по-скоро е аквапоника, при хидропониката корените са в субстрат.
Относно автоматизация трудно мога да говоря. Ако е за химията на храненето, е друга работа.  ;D
Знам, че Краси прави автоматизация на врата за проветряване на оранжерията си, но нямам представа дали още я ползва.

Вискяр

• *
  • 1 803
  • 8
    • Градина Вискяр
Не съм писал в Кръчмата на тая тема,защото не ми е удобно да пълня форумите с моите "откривателства..
Тука ме утепа!
И защо да не пишеш?  :(

(Бимбарговия форум що го утрепаха?  :'( Може и на ЛС да пишеш.)

sasho41

• 248
  • 6
Реших да кача няколко снимки като продължение на Историята на една тръба. След приживяното
спиране на тока за 7-8 часа, всичко беше като букет цвета на поне 10 дни в вазата :o :o :o
Когато се прибрахме вечерта, нещата бяха отчайващи. Само коренът краставица не издържа на сушата и не се възстанови. На негово място сложих корен пипер. Добре, че опитахме краставички
Тести грийн на вода и ние оживяхме ;D На първата снимка е това новото.....едва ли ще откъснем
чушка от него, но знае ли се?

Всички други снимки са на  оцелелите от спирането на тока

До сега не съм знаел, че 2 корена домати,корен краставица и 1 пипер за 2 дни могат
 да изпарят 3л. вода!!!
Дано има продължение

Вискяр

• *
  • 1 803
  • 8
    • Градина Вискяр
Твърде много разчитаме на външна енергия.
Един бидон на високо решава доста проблеми с липсата на външна енергия. ;)

sasho41

• 248
  • 6
Енергията е само 8-10 вата, проблемът беше че спирането на тока не е обявено в сайта на
Енерго Про  ??!! Сега всичко това е решено и изпитано- повдигнах нивото на водата и ако спре тока
растенията остават като в ваза натопени ;) Идеята с бидона не е лоша, но трябва нова
помпа която да има воден стълб поне 2.5-3м. А тя струва пари, не забравяй къде живея.
А дали е Аква......или Хидропоника въобще не е от значение. За да стане Аква трябва и риба,
 трябва и сергия за продажба на рибата. Трябва и продавач ;) ;) ;). Ако всичко до есента е успешно
за догодина съм приготвил една 4 метрова тръба ф 160мм. и пак отново с 10 корена домати, че са
"яки кучета".Иначе живота е скучен. Особено за хора с "неизживяно детство". ;D ;D ;D

Вискяр

• *
  • 1 803
  • 8
    • Градина Вискяр
Че какво лошо има да пекнеш на една скара и пиперките, и рибката?  :P

sasho41

• 248
  • 6
Че какво лошо има да пекнеш на една скара и пиперките, и рибката?  :P
Нищо лошо няма. Ако и бялото вино е от грозде и охладено, запазвам си място на масата ;D ;D ;D