Кръчма

Как се събира лентов маркуч за капково напояване

Bogomil Todorov

• **
  • 78
  • 1
  • градина
Здравейте,
някой може ли да сподели опит от събиране на лентов капков маркуч за капковото напояване.
Маркуча е с дължина около 100 м.и е на 70 реда- 7000 м.
Като нов беше на 3 ролки , но сега няма да се побере , а искам да го ползвам и следващия сезон.
Ред по ред ли ще е по-практично, на по-голяма ролка(макара)съединен с муфа или залепен?
Ако имате опит моля да го споделите, че от експерименти тази година ,вече много съм уморен.
Благодаря

Мило

• 1 074
  • 20
Re: Как се събира лентов маркуч за капково напояване
« Отговор #1 -: 04, октомври, 2016, 15:32 »
Хм,каквото и да се умува си е бая,единствено ти трябва търпение и работна ръка.Виждал съм направен постамент от винкел и макара ,местеха го по редовете и навиваха маркучите,но по точни детайли не обърнах внимание.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

петко б

• 458
  • 9
  • градина
Навиват се два по два ,за да можеш като ги разпъваш следвашия сезон да става по бързо .Преди ги навивах на дървени макари по 3-4 км .Тази година няма да ги навивам защото мишките им разказаха играта .Утре ще снимам цялата система ,която въобще не е сложна .

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #3 -: 05, октомври, 2016, 09:11 »
Моите са 240 реда по 60м. + разни други... Та, двама души ги събираме за 1 ден. Първо минавам и ги откачам от магистралата, а другият изкарва куките от края. След това от края хващам и навивам на лакът. С последните 50-60 см. завързвам ролката. Съхранявам ги в пластмасови казани за боклук, от най-големите. Мишките много ги харесват зимата и първата година яко я патих. Освен белята има и много миризма.... От както ги затварям в казаните проблем нямам. На следващата година с опъването е гадно, че има много ходене, ама ако не искаш да ходиш винаги можеш да си купиш нови ролки капково  ;D . Пробвах на макара със снадки, но задържат и става безсмислено. На Петко приспособлението може да е много хитро и да крадем  ;D

« Отговор #4 -: 05, октомври, 2016, 11:20 »
    Gogo, много лесно правиш макара задвижвана от отводния вал на тракторчето. За 2 часа навиваш 15 км на топове по добри от оригиналните. Две три снимки и няма да има проблем...лошото е че все още не мога да качвам в кръчмата :-[ :-[
  Ще се постарая. Иначе макарата е една и съща и за ръчно и механично задвижване. И....никакви снадки не са необходими ;) започването и завършването са....елементарни

Bogomil Todorov

• **
  • 78
  • 1
  • градина
« Отговор #5 -: 08, октомври, 2016, 00:00 »
Виждал съм стойка с макара и навиват с манивела, някаква идея от какво могат да се ползват макари?От оригиналната ролка -не стават - разпадна се картона....

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #6 -: 08, октомври, 2016, 11:15 »
Ако се намерят ролки от телефонни кабели от армията. Но не знам колко метра ще съберат.
За хората с много маркучи е по-удачно да се изработят макари. От арматурно желязо, например.

петко б

• 458
  • 9
  • градина
От дърво се правят макарите и с манивела се навиват. Все забравям да снимам

stani

• 3
  • 0
« Отговор #8 -: 11, октомври, 2016, 16:14 »
И на мен досега ми беше проблем събирането на маркучи, но са с дължина около 20-30 м. или на шише пластмасово ги навивах или на лакът, но е изморително. Тази година ще пробвам на макара от пластмаса, напълнена с пяна за уплътняване. Първо и сложих дръжка от болт, после я обвих с широколентово тиксо. пробих 3-4 отвора за равномерен пълнеж от едната страна. Напълних я на два пъти.ще чакам да изсъхне. и другата седмица ще видя дали действа.

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #9 -: 11, октомври, 2016, 17:36 »
И като видиш как действа снимай и покажи  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

stani

• 3
  • 0
« Отговор #10 -: 11, октомври, 2016, 21:35 »
Ето 2 снимки на макарата с пяната:

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 12, октомври, 2016, 22:58 »
 От името на Баткото няколко снимки:

Обясненията кое как ще са от него :)
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #12 -: 13, октомври, 2016, 07:43 »
     Благодаря ти Иванов!
  Макарата е на десетина години и преди да я приспособя за трактора, обикаляше почти всички ниви в Крумовград. Правена е набързо от подръчни материали така , че ако някой иска да си направи, нека гледа принципа а да не я копира точно.
   Ще дам кратко описание а ако някой се интересува от подробности,да заповяда.
   Стойката е с подобна конструкция за по-голяма устойчивост. Материала може да е и друг но по възможност да е по-лек. На горния край е лагерното тяло което може да се замени и с подходяща втулка. Височината е съобразена с човека който  ще работи.
    Макарата е с диаметър 35-40 и щирочина 20-22 см. При стегнато навиване събира 2000 м. маркучи. За ръчно навиване препоръчвам по-малки габарити но нищо не пречи и да не се напълва до горе. PVC тръбата е задължителна. Без нея не можем да изкараме маркуча от макарата а освен това на следващата година надяваме на тръба или кол и развиваме по лесно.
    На втората снимка е приспособлението за прикачване на трактор.
     Не знам как ви изглежда но....прави се за наколко часа с флекс и електрожен ;)
    Успех.

Bogomil Todorov

• **
  • 78
  • 1
  • градина
« Отговор #13 -: 21, декември, 2016, 09:28 »

Bogomil Todorov

• **
  • 78
  • 1
  • градина
« Отговор #14 -: 21, декември, 2016, 09:32 »
Ето я машинката.Слагаш една PVC тръба , завиваш страницата,която стяга тръбата за да не боксува и намотаваш.След , като си готов отвиваш страницата ,прокарваш едно въженце през тръбата и връзваш снобчето, може да се залепи със тиксо.