Кръчма

Дребните сортове домати не са за пренебрегване

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
В България масово се отглеждат едроплодни сортове домати. Дребните сортове домати са в областта на екзотиките и малцина ентусасти ги отглеждат, а те не са за пренебрегване.
Тук ще ви опиша докъде са стигнали някои градинари и какви добиви са получили с дребно сортови домати.
Единият рекорд е за най-много отгледани плодове домати на едно растение.
Постигнал го е пенсионерът градинар Surjit Kainth, от Ковънтри (Coventry).
Surjit Kainth, със сертификата от Гинес:

А това е доматеното растение рекордьор - на него са се родили и  отгледани хиляда триста петдесет и пет (1 355) домата на едно растение от една семка:

Graham Turner, от Bridgnorth, води лют спор с Гинес. За най-много отгледани домати на една китка.
Спора се води, защото в Гинес неправилно са отбелязали, че Surjit Kainth е бил стария рекорд на Graham Turner от 304 домата, отгледани на една китка.
Новият рекорд на Graham Turner е 488 домата на една китка.

В крайна сметка недоразумението е изяснено и двамата са записани в Гинес правилно - най-много домати на едно растение и най-много домати на една китка.

И едно българско участие - дребно плоден сорт домат, отгледан от българин, в краткото монреалско лято. Дотук е набрал 12 килограма от едно растение:

Очакванията му са да надмине 13,5 килограма.

Както виждате на последните снимки, дребните сортове домати не са за пренебрегване. Може пък някой ден у нас да се появят такива снимки, а не само на единични домати от половин килограм нагоре.
« Последна редакция: 14, септември, 2016, 11:19 от Вискяр »

alex

• 183
  • 0
  • градина
Re: Дребните сортове домати не са за пренебрегване
« Отговор #1 -: 15, септември, 2016, 14:26 »
Това, което съм оградил трябваше да е друг сорт домат, но при така вече стеклите се обстоятелства го отгледах до край. Определено ако се гледа чери, това е по удобния вариант, без култуци, родовит - но следващата година съм решил да е без черита. :) Снимката е от 7 септември и долните китки вече съм ги изрязал, след като са си дали своето.
« Последна редакция: 15, септември, 2016, 14:28 от alex »