Кръчма

Пречи ли троскота при отглеждане на домати?

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Пречи ли троскота при отглеждане на домати?
Един на пръв поглед щурав въпрос - всеобщо е мнението, че певелите потискат и пречат при отглеждане на зеленчуци. А пък относно троскота (Cynodon dactylon), известен още като айрък, има изписани тонове статии и кански вопли от градинари - колко е вреден и гаден.
Наистина, троскота е сериозен плевел - подземното му коренище преминава през картоф като през масло. Сплетеното коренище на добре развит троскот е забранена зона за всеки зеленчук. Ограждение от бодлива тел на фронтова линия се преодолява по-лесно, отколото да мине нещо през корените на троскота. Борбата с помощта на хербициди не е лесна. Дори тотално унищожаващият глифозат среща трудност при унищожаването му - изисква се почти максимална доза на декар - 1200 грама, за да има ефект. Типичната доза от 2% глифозат - която е достатъчна за братовчеда пирей (Agropyrum repens), изпръскана в градина или нива, само унищожава надземната маса и след месец всичко отново е зелен килим.
Преди 4 години в моята градина се засели едно петно троскот, към което подходих лежерно. С времето се разпространи, въпреки различните методи на борба с него.
Както знаят всички, следящи развитието на зеленчуците в България - през 2016 година условията са изключително тежки. Освен типичните мани, бактериални и вирусни поражения, се явиха нови проблеми и вредители, невиждани досега.

Сега ще ви предложа едно видео, с доматите в градина Вискяр през 2016 година.
Колкото и да е странно, точно в най-гъстия троскот има най-добри домати.  :-X

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=j9aAkvQw4OM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=j9aAkvQw4OM</a>
http://www.youtube.com/watch?v=j9aAkvQw4OM&feature=youtu.be

И така - пречи ли троскота на доматите или спомага растежа им? Вижда се, че където няма троскот, няма и домати. Обработката на почвата, плевенето, торенето и поливането - микродъждуване денем при силна жега или нощем, са еднакви. Пролетната киша ми попречи да ги засадя навреме, прихващането бе ужасно трудно и бавно. Едно пръскане със Скор през юни месец за цялата вегетация на доматените растения.
« Последна редакция: 20, декември, 2017, 20:32 от Вискяр »

Гъмзата

• 117
  • 1
  • градина
Re: Пречи ли троскота при отглеждане на домати?
« Отговор #1 -: 03, септември, 2016, 22:58 »
Дядо викаше:Където има троскот,има и Господ!

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 05, септември, 2016, 13:27 »
не знам дали пречи, сигурно подяжда почвата, но ме дразни визуално. понеже не пръскам с хербециди там където са зелениите, борбата се води само ръчно, а където е безнадеждно - с лимец. тая година първите домати са потънали в троскот като твоите на клипа и все още дават щедро, вторите са с мулч, но са потънали в босилек заради белокрилката - те дават средно, а третите са чисти от всяка трева, но плодовете са малко засега, четвъртите са на тревен мулч, засети най-късно, ей така, за да не хвърляме разсада, че ни дожаля, а надминаха всички по размери, височина и устойчивост, от седмица бера и от тях.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 06, септември, 2016, 12:38 »
Nadejda Georgieva:
 За първи път виждам някои да гледа домати като мен, в неоплевени редици на корените е пълно с доматени войници ;)

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 19, декември, 2017, 23:02 »
Дядо викаше:Където има троскот,има и Господ!
Румен Сребранов: Тази поговорка я чух за пръв от стара мюсюлманка от с. Абланица, Неврокопско. Пък тя я чула от егейска бежанка християнка в същото село.

ИПК

• 506
  • 3
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #5 -: 20, декември, 2017, 09:29 »
Само аз ли не виждам нито клипчета ,нито снимки в тая тема ??

Мило

• 1 150
  • 20
« Отговор #6 -: 20, декември, 2017, 11:07 »
Не си само ти  ???
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !