Кръчма

Миризливки, борба: синап, лют пипер, сода, мента, чесън

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Гадните миризливки ми унищожават доматите и чушките. :-(
В групата по градинарство ме посъветваха да сваря синапено брашно с половин литър вода и да го оставя една нощ да престои, след което да го долея до 10 литра и да добавя сода бикарбонат и веро, с която смес да напръскам потърпевшите свои градински питомци.
И се започна едно мелене в кафемелачката, после едно варене и бъркане...
Извадих от долапа чугуненото котле, което навремето кака Танче ми поръча, изкарах си най-красивите бъркалки - дървени, - да не се нарушава равновесието в отварата, Бъркам и мечтая!
С наслада си се представих в часа по отвари на Професор Снейп от Хари Потър!
Аз, бъдещата могъща магесница и веща знахарка, ще си лекувам растенията с всесилна отвара, като само крило от прилеп не слагам в нея!
Представих си как околията се струпва пред вратата ми и да моли за изцеление мен - най-великата вещерка на света.....

и докато си ги блеях тези небивалици, взех, че си потърках окото с пръста, с който преди това опитвах отварата колко е люта. ....Ъъъъъ...споменах ли за лютия пипер, който насипах вътре като я варих???
И настана едно миене и плискане със студена вода, едно тичане от банята навън и обратно, с идеята да намеря облекчение някъде, а то не идва и не идва ваджишкото - пари, та се не видяло!
Поревах, потърках си окото, понанервих се на воля, изчаках да мине така нареченото технологично време на действие на пипера и синапа и като ми мина, взех решение следващия път да пръскам с отвара от мента с добавка на счукан чесън.
Навярно Сивиръс Снейп от Хари Потър ме е гледал с неодобрение от отвъдното и със сигурност не съм взела изпита по отвари, но пък имам още шансове поне да откъсна някой и друг читав домат, та поне като обикновена градинарка да не се изложа.

Вещерството ще почака да дорасна!
Сега чиракувам.
На Съседката - тя ми е мениджър и ментор, тя ми е професор и асистент, тя ми е директор и проверяващ.
Да ставам, че довечера ще види, че днес никаква не съм я свършила и не искам да я разочаровам!

Автор: Yana Koleva

Бележка Вискяр: Текста и снимките за борба с миризливки (Palomena prasina) посредством синапено брашно, счукан лют пипер, сода бикарбонат (сода за хляб) отвара от мента и стрит чесън са представени дословно.

NB
Преди работа с дразнещи и/или опасни съставки винаги взимайте сериозни предпазни мерки!

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
 ;D ;D ;D ;D ;D..... Коприва , лук и чесън с малко лют пипер и веро е моята препоръка+ръкавици-мори всичко. И аз имам мирезливки, но съм вдигнала ръце вече...  >:(
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Мило

• 1 074
  • 20
Актара 3 дена карантина или Нуреле 25 дена карантина  ;D
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
ефикасни ли са?