Кръчма

Разсад пипер сорт Куртовска капия от пазара

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Всяка пролет пазарите се изпълват с продавачи и купувачи на разсад зеленчуци. Все повече хора садят градина и все повече производители и търговци предлагат милиони фиданки разсад от почти всичко. В тази тема ще ви покажа купеният от мен на неделният пазар в град Сливница разсад пипер - сорт Куртовска капия, от човек, представил се за производтел на разсад от Пловдив.
За разлика от повечето спретнати прекупвачи, предлагащи разсад и изпълващи всички пазари по това време, човекът си имаше неугледния вид и объхтани ръце на производител. Обсъдихме десетината вида връзки, прилежно увити в мокра хартия и пристегнати с ластик, сортове пипери. Видимо си имаха нужната разлика в листата и цялостната структура на растенията и можеше да се приеме, че връзките наистина съдържат различни сортове.
Да вметна, че с пипера не съм много на ти - климата на Софийското поле не е от най-благоприятните за тази култура. Въпреки последните години, когато слънчевия пригор по пипера не е рядкост.
Втора вметка, че сериозно оплесках производството на разсад пипер от собствени семена, и спешно трябваше да се спасява лютеницата. Две години поред осигурявах доматите за лютеницата на сина ми, а пипера той си купуваше. Едната година уцели приличен на вкус пипер, но 2015 година не само, че не бе вкусен, но и доста буркани избомбиха и бяха изхвърлени.
След като уточнихме с продавача, че той си прави лютеницата от пипер сорт Куртовска капия, сключихме сделка. Цената бе повече от приемлива - един лев на връзка, като във връзка имало по 20 стръка пипер. Бройките се оказаха дори повече и крайна цена се получи около 4,3 стотинки за растение. За мен винаги на първо място е било качеството, но съм човек като всички, и една добра (разбирай - ниска) цена гали егото.  :D
Разсада пипер бе свеж и пресен, малко висок за моите представи, но като знам как го сеят гъсто на лехите, бе приемлив - стъблото бе дебело и цвета тъмнозелен.
Досега Куртовска капия не бях садил. От една страна - никой институт не поддържа сорта последните години, от друга страна - не съм смятал, че е подходящ за Софийско.
Засадих разсада пипер сорт Куртовска капия на добре обработен участък, предшественик - тикви.
Направих две шербетувания с изсушени от зимата и ферментирали кокоши изпражнения в самите редове, а вчера едно в междуредията.
И така, минавам към визуализация на темата за купен от пазара разсад пипер, сорт Куртовска капия, от производител от Пловдив:

Не се оплаквам особено, ще има чушки за лютеница, дори от някои ще оставя семена за догодина, да видя развитието.
Пипера не е пръскан с нищо, преди пет години е торено стабилно с кокоша тор. Мотаят се белокрилки, но ги търпя засега. Малки проблеми с голи охлюви и мишки имам - годината се очертава миша, а котки няма. Моята котка пролетта изчезна, а обичайните котки на свободно хранене ги изтровиха от съседния магазин.  >:(

За мене извода е:
Ако искате качествен разсад от конкретен сорт зеленчук, намерете си коректен и надежден доставчик. Иначе почти винаги ще изпадате в такава ситуация, като мен с разсада пипер, сорт Куртовска капия, ,купен от пазара от производител.
« Последна редакция: 19, август, 2016, 18:59 от Вискяр »

Re: Разсад пипер сорт Куртовска капия от пазара
« Отговор #1 -: 20, август, 2016, 06:41 »
     Изглежда е минавала покрай куртовска ама отдавна. Добра е, даже е подобрена. А за двата различни реда, при всички случаи  не е " божа" работа, по скоро е " Вискярова"

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 18, септември, 2016, 12:30 »
Ето плодовете на част от "сорта Куртовска капия":

Доста изравнени чушки, само дето стари баби знаят кой може да е сорта?

Едно шербетуване повече на слабия ред и нещата се изравниха - листата станаха тъмно зелени.
Горната снимка е от по-силния ред, до реда с праз лук.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 05, октомври, 2016, 09:58 »
Ето докъде достигна  пипера "сорт" Куртовска капия в Градина Вискяр:

Чушка 218 грама, без предварително торене, 4 пъти шербетуване с кокоши шербет и поливане с микродъждуване. Предшественик - тикви и царевица. Без оран, две пролетни фрезования на почвата на дълбочина 7-8 см с двуколесен трактор и две окопавания с малка фреза на дълбочина 5-6 см.
Има доста растения с чушки в диапазона 180-200 грама, някои дадоха до 5-6 чушки.

« Отговор #4 -: 05, октомври, 2016, 21:33 »
     Магарешко ухо на квадрат или каквото и да е но недей срами куртовската :(   Ей тия " патлаци" по лакет и четвърт кило ще откажат българина да яде чушки :( 

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 06, октомври, 2016, 07:37 »
Нали затова съм сложил думата сорт в кавички.
Интересното е, че кожицата е много нежна. Вчера пържих с плънка от яйце и сирене - не се усеща нито при нарязване на хапки, нито когато се яде. Същото е и при пълнене с ориз и кайма на фурна.
Вкуса и аромата не са лоши. Спрямо повечето хибриди от пазара е поне две стъпки над тях.
Но съм ял и значително по-вкусни и ароматни.
Магарешки уши, казваш?

« Отговор #6 -: 07, октомври, 2016, 15:44 »
   Чушката е добра Вискяр, условията при тебе не са добри. Вземай семена ама не от тая дългата а от по средните. А името както я кръстиш....
  Ако се гледа както трябва ще даде много добра чушка.

Вискяр

• *
  • 1 824
  • 8
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 08, октомври, 2016, 11:17 »
За семе съм оставил долния ред, от растения с повече чушки:

Ей това е фаворита тази година: